Pri likvidácii bánk v Taliansku prišli o svoje úspory ako prví drobní sporitelia. Na začiatku roku 2016 sa zmenila európska banková politika (BRRD – Bank Recovery and Resolution Directive). V súlade s tým budú bankovým veriteľom nanútené takzvané “podriadené dlhopisy”, ak sa ich banka ocitne v ťažkostiach. Toto pravidlo platí teraz v Taliansku pri regionálnych bankách, ako je Banca Etruria. Táto a ďalšie tri malé inštitúcie tak boli “zachránené”, pretože úradníci učinili tento radikálny krok, ako hlási Nove da Firenza. Všetky zlyhané úvery by mali byť spojené do jednej zlej banky a ostatné by mali byť predávané investorom ako cenné aktíva. Približne 10.500 držiteľov podriadených dlhopisov a akcií tak nedostane vôbec nič.
Už v novembri 2015 využil taliansky premiér Matteo Renzi pomocou špeciálneho dekrétu nový záchranný mechanizmus, ktorým dočasne zachránil pred krachom štyri krízou zmietané finančné inštitúcie. Banky mali množstvo zlých úverov. Celkovo možno povedať, že talianske banky majú zlé úvery v odhadovanej výške takmer 200 miliárd eur. Od februára 2015 bola finančná inštitúcia Banca Etruria pod nútenou štátnou správou kvôli úpadku.
Veľký tresk pre dôchodcov a drobných sporiteľov však prišiel krátko pred koncom roka. Pretože v období medzi februárom a Vianocami sa drobní investori vďaka dôvere voči svojej banke a kvôli svojej neskúsenosti upísali akýmkoľvek dlhopisom, ktoré im boli ponúkané bankovými poradcami.
Ako reakciu na tieto ohromné straty malých sporiteľov prináša talianska vláda “súkromne financovaný kompenzačný fond” vo výške 100 miliónov eur, ako hlási Wall Street Journal. Tieto financie chcú použiť ako “humanitárnu riešenie” pre malých sporiteľov na obnovu úspor – aspoň pre tie prípady, kedy sporitelia prišli o viac ako 50 percent svojich úspor. Avšak 100 miliónov € nie je dostatočne vysoká suma. Celková suma zlyhaných podriadených dlhopisov je približne 450 miliónov eur a suma zlyhaných akcií predstavuje asi 300 miliónov eur.
Taliansky premiér Matteo Renzi je kvôli strate, ktorá postihla tisíce talianske domácností, pod silným tlakom verejnosti. A vláda je v plnohodnotnej kríze. Napriek tomu Renzi vystúpil s výrokom, že talianske banky sú pevnejšie než väčšina bánk v iných európskych krajinách. Neexistuje žiadna hrozba pre finančný systém, tvrdí Renzi.