Brusel 22. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay,TASR/AP-Petr David Josek)
Európska únia sľubuje Českej republike peniaze na obnovu ekonomiky po covide so zásadnou podmienkou. Zaváňa to hrubým zásahom do záležitostí národných štátov, píše v úvode svojho článku Alena Novotná
Začnime tým, čo sa vie. Európska komisia schválila český národný plán obnovy. Radostnú správu prišla do Prahy zvestovať jej šéfka Ursula von der Leyenová. Má to však háčik. Získanie celých 180 miliárd korún z mimoriadneho krízového fondu Európskej únie podmienila okrem iného tým, že české úrady budú dôsledne predchádzať možným konfliktom záujmov verejných činiteľov.
Prvé financie by do Prahy mohli prísť v septembri, ak českú investičnú stratégiu definitívne schvália členské štáty. Lenže! “Nezaplatíme, ak tento problém (konflikt záujmov) nebude vyriešený, a navyše budeme vymáhať späť peniaze z predfinancovania,“ povedal novinárom jeden z únijných činiteľov, podľa ktorého sa majú české úrady s požiadavkami komisie vyrovnať najneskôr do polovice budúceho roka.
Fond pre oživenie a odolnosť obsahuje viac ako 700 miliárd eur. Členským krajinám Európskej únie má pomôcť oživiť hospodárstvo zasiahnuté koronavírusovou pandémiou alebo je lepšie pripraviť na jej prípadné opakovanie. EÚ si na financovanie fondu vzala spoločnú pôžičku na finančných trhoch.
Príspevky môže SR čerpať do roku 2026, na predfinancovanie tento rok dostane 13 percent z celkových 180 miliárd korún. Do výplaty ďalšej sumy bude ale musieť prezentovať splnenie požiadaviek.
Táto požiadavka sa dá čítať rôzne. Tak napríklad, že Bruselu veľmi záleží na tom, aby v Českej republike nebujnela korupcia a českí politici si vďaka svojej pozícii nehrabali peniaze. To by bolo záslužné, príjemné. A tiež to je fikcia. Sotva EÚ záleží na blahu eurorealistických Čechov.
Takže tu je druhý variant. A tá fikcia nie je. Úplne otvorene ju popisuje komentár koalície SPOLU. “Konflikt záujmov premiéra Babiša ohrozuje budúcnosť Českej republiky. Ak sa jeho konflikt nevyrieši do polovice budúceho roka, môžeme prísť o poriadny balík peňazí z EÚ, ktorý má ísť na oživenie ekonomiky,” píše sa na Twitteri koalície.
Střet zájmů premiéra Babiše ohrožuje budoucnost České republiky. Pokud se jeho střet nevyřeší do poloviny příštího roku, můžeme přijít o pořádný balík peněz z EU, který má jít na oživení ekonomiky. Vyřešit to můžeme #SPOLU už na podzim.
.— Spolu_Koalice (@SpoluKoalice) July 19, 2021
Čiže? Európska komisia signalizuje: ak zostane Babiš pri moci, Česko nemusí dostať žiadne covidové peniaze. Keď sa ale Babiš po voľbách premiérom nestane, tak máte finančnú podporu istú. Tomu sa hovorí vydieranie a zasahovanie do záležitostí národných štátov.
Ide o typické správanie Európskej únie. Tej Únie, ktorá nie je tým spolkom štátov usilujúcich o slobodný pohyb tovaru, služieb a ľudí, ale zväzom diktujúcim, ako jeho členovia majú žiť, akými automobilmi jazdiť a kto má európske národy viesť.
O kontroverznej únijnej pomoci Sputnik hovoril s Natáliou Vachatovou, spoluzakladateľkou hnutia Trikolóra a jeho podpredsedníčkou pre Stredočeský kraj.
“Je to samozrejme konflikt záujmov a nikto to nemôže poprieť. Avšak viac ako konflikt záujmov ma teraz páli to, k akým ‘výhodám‘ sa to vlastne za 180 miliárd upisujú. Je potrebné si uvedomiť, že 42% všetkých peňazí pôjde na presadzovanie nulových uhlíkových emisií. Pritom aj keby sme splnili všetko, čo sa po nás chce, nemalo by to žiadny skutočný dopad na ekológiu. Naše emisie CO2 sú obyčajným zrnkom piesku oproti priemyselným obrom, ako je Čína či USA. Cielene pochovávame náš priemysel a odsudzujeme sa k chudobe, bez toho aby sme tým niečo získali. Prehltnú nás potom tí priemyselní obri, ktorí sa na znečistenie podieľajú najviac zo všetkých. To je ten paradox a je to veľmi nerozumné.
Ďalším červeným výkričníkom českého plánu obnovy je zásah do vzdelania. V rámci 180 miliárd korún sa plánuje takmer miliardou podporiť 220 subjektov v oblasti výskumu sociálno-vedných a humanitných odborov. My tu ale nepotrebujeme ďalších antropológov ani odborníkov na rodové štúdie, ktorí sú potom neuplatniteľné na trhu práce a masívne nastupujú do politického neziskového sektora, kde vyslovene škodia. My tu potrebujeme technických odborníkov, chemikov, fyzikov a remeselníkov. Na to však podpora nemyslí, naopak prehĺbi ešte viac problémy, s ktorými sa dlhodobo stretávame.
180 miliárd by sme viac než potrebovali. Hodili by sa nám do zdravotníctva, podpory technických odborov, do sociálnych služieb, na to ich však použiť nesmieme. Za mňa by teda bolo lepšie túto formu, podpory ‘nezískať,” mieni pani Vachatová.
Nedá sa to považovať za akúsi formu vyhrážania z Bruselu? Ak Babiš bude po voľbách ďalej premiérom, Česko peniaze na obnovu po covide z EÚ neuvidia. Naznačuje to aj koalícia SPOLU.
“Predovšetkým sa čudujem, že naoko pravicová, v skutočnosti však stredoľavicová koalícia SPOLU nebojuje za to, aby sme sa k tomuto nebezpečnému nezmyslu, ktorý nás dlhodobo veľmi poškodí, neupisovali.
Rozhodne to ako vyhrážanie vidím a súčasne je to obrovský zásah do suverenity našej krajiny. Mimochodom, nemožno sa ubrániť dojmu, že cesta predsedu Pirátov pána Bartoša, teda avizovaného budúceho koaličného partnera SPOLU, a táto požiadavka zo strany EÚ spolu súvisia. Pán Bartoš sa dlhodobo netají tým, že si pomýšľa na premiérske kreslo. Jeho cesta do Bruselu a následná požiadavka zo strany EÚ podľa môjho názoru skrátka nie je náhodná,” hovorí politička.
Nenaznačuje to, že Európska únia sa vydala cestou maximálneho zasahovania do vnútorných záležitostí národných štátov?
“Desí ma, ako rýchlo a ľahko prichádzame o posledné zvyšky našej suverenity. Nevidím inú cestu, než sa chystať na odchod z EÚ. Zasadne Ak k bude vládnuť koalícia SPOLU s Pirátov, bude to koniec sveta, ako ho poznáme. Ako je ale vidieť, Európska únia si našla svojich spojencov. Teraz sa vyfarbujú,” hovorí Natália Vachatová, spoluzakladateľka hnutia Trikolóra.