Mnohí ľudia , zrejme ovplyvnení probruselskou propagandou si myslia, západné krajiny prijali Slovensko a iné východoeurópske krajiny do Európskej únie kvôli svojej dobrosrdečnosti s cieľom pomôcť nám a zvýšiť životnú úroveň. Opak je však pravdou.
Hlavní hráči Nemecko a Francúzsko totiž vypočítavo získali východné trhy pre svoje korporácie, ktoré si teraz z krajín ako Slovensko odvádzajú miliardové zisky. Európska únia preto ako almužnu rozdáva východoeurópskym krajinám eurofondy, ktoré sú však len omrvinky v porovnaní s tým čo z týchto krajín odchádza do západnej Európy.
Tento fenomén popísal významný francúzsky ekonóm Thomas Piketty: “Priepasť medzi východom a západom Európy sa nezmenšuje. Naopak ju prehlbuje rastúci odliv prostriedkov z východu a stenčujúci sa prúd európskych dotácií zo západu.”
Podľa Pikettyho sa to deje cez odvádzanie ziskov dcérskych spoločností na východe do západných centrál. “Európska integrácia síce východným krajinám priniesla vyššiu produktivitu ich ekonomík a pracovné miesta, ale zisky sú z veľkej časti transferované na západ. Vzniká tak pocit koloniálnych pomerov,” upozorňuje francúzsky ekonóm. Informoval portál euro.cz
V rokoch 2010-2016 odišlo 4,7 percenta poľského hospodárskeho výkonu v kapitálových príjmoch na západ, zatiaľ čo opačným smerom z európskeho rozpočtu to bolo 2,7 percenta. V prípade Slovenska tento pomer predstavoval 4,2 ku 2,2 percentám. Nepriaznivo toto porovnanie vyznieva aj pre Maďarsko (7,2 ku 4 percentám). Suverénne najhoršie je na tom ale Česko s pomerom 7,6 ku 1,9 percentám.
Eurofondy v týchto pomeroch tak vyznievajú len ako almužna. Zároveň korumpujú politické elity, ktoré tak nemajú chuť daný stav meniť. Naviac krajiny východnej Európy, vrátane Slovenska pravdepodobne stratia ešte viac. Po roku 2020 je totiž predpoklad , že budeme dostávať oveľa nižšie eurofondy ako doteraz. Miliardové zisky budú ale naďalej odsávané preč. Európska únia je teda výhodná hlavne pre západné korporácie.
Samuel Gdovin