Bratislava 27. júna 2024 (HSP/Brussels Signal/ Foto: Instagram @nadia_calvino)
Európska investičná banka (EIB) plánuje zvýšiť svoje investície do európskej obrany. Brussels Signal informuje, že EIB plánuje investovať najmä do bezpilotných lietadiel, satelitov a nepodcení ani kybernetickú bezpečnosť
Prezidentka EIB Nadia Calviñová 25. júna uviedla, že veriteľ chce do sektora obrany investovať ďalších 6 miliárd EUR. Oznámenie len ilustruje rastúcu pripravenosť Európy financovať spoločnosti v oblasti obrany po ruskej invázii na Ukrajinu. EÚ zmenila svoj dlhoročný názor, že región sa môže pri ochrane spoliehať na Spojené štáty.
Bývalý americký prezident Donald Trump počas svojho funkčného obdobia v rokoch 2017 až 2021 Európu varoval, že musí investovať do vlastnej obrany.
„Je nám jasné, že európsky bezpečnostný a obranný priemysel musíme posilniť,“ povedala Calviñová.
„Na investície do tejto oblasti sme vyčlenili celkovo 8 miliárd eur, z ktorých sme doteraz investovali len 2 miliardy eur,“ uviedla.
Calviño oznámila vytvorenie špeciálneho tímu EIB na investovanie týchto prostriedkov. „Zriadili sme špeciálny úrad, ktorý má urýchliť rozmiestnenie vyčlenených 6 miliárd eur,“ povedala.
EIB nedávno zmenila svoje základné predpisy, ktoré jej umožňujú poskytovať úvery alebo nepriamo investovať do spoločností pôsobiacich v oblasti obrany.
Podnetom na túto zmenu v predpisoch bol zámer Európskej komisie vytvoriť fond do výšky 100 miliárd EUR, ktorý bude určený na investície do európskeho obranného priemyslu, najmä do technologického rozvoja.
Nezávislosť
V januári tohto roku komisár pre vnútorný trh Thierry Breton povedal, že cieľom je dosiahnuť európsku “nezávislosť” v sektore obrany: „Som presvedčený, že potrebujeme rozsiahly obranný fond, ktorý by k tomu prispel – alebo to dokonca urýchlil – a to pravdepodobne v rozsahu 100 miliárd EUR.“
Odhaduje sa, že súčasné výdavky na obranu na celom kontinente v roku 2024 dosiahnu až 476 miliárd eur, zatiaľ čo USA pravdepodobne vynaložia približne 968 miliárd eur.
Hlavnými európskymi spoločnosťami v oblasti obrany sú Airbus (Holandsko), BAE Systems (Spojené kráľovstvo), General Dynamics Corporation (USA – Spojené kráľovstvo), Indra Sistemas (Španielsko), Leonardo (Taliansko), Northrop Grumman (USA – Spojené kráľovstvo), Rheinmetall (Nemecko), Saab (Švédsko) a THALES (Francúzsko). Nemecký Rheinmetall, výrobca tankov Leopard, je dotovaný najmä americkými investormi (spoločnosť BlackRock vlastní 5,78 %, Bank of America 4,74 %, Goldman Sachs 4,69 % a spoločnosti The Capital Group Companies a FMR 4,99 %).
Prečítajte si tiež :
- Zavedie Rusko po útoku na Sevastopol bezletovú zónu nad Čiernym morom?
- Prečo drony RQ-4 Global Hawk lietajú v blízkosti Krymu a prečo ich chcú všetci zostreliť
- To najdôležitejšie z Ukrajiny