“Keď sa pozriete na posledné výroky tradične euroskeptických strán ako ODS alebo Marine Le Penovej, čo do projektu celé roky kopali, tak sa všetky naraz otáčajú a už nechcú Európsku úniu rušiť, ale naopak zmeniť,“ povedal Poc.
Z tohto dôvodu odmieta pomerne rozšírený alarmizmus o budúcnosti EÚ: “Českú debatu, že Európska únia je na rozpadnutie, považujem za nezmyselnú. Tak to nie je. Veď viete, že únia bude po brexite pevnejšia, než bola.“
Avšak pripustil, že v prípade úspechu týchto strán bude Európsky parlament veľmi fragmentovaný a nebude ľahké nájsť kompromis. V minulosti stredoľavé a stredopravé strany dokázali pomerne rýchlo dospieť ku kompromisu. Krajné strany o to ale naopak neusilujú.
“Problém s krajnými stranami je, že ich politický program nie je hľadať dohodu, ale byť krajné,“ zdôraznil.
K otázke konfliktu záujmov českého premiéra Andreja Babiša uviedol, že pozitívne vníma kroky, ktoré v poslednom čase urobil. Avšak pripustil, že situácia pre Česko nie je dobrá.
Na záver dodal, že verí, že sa ČSSD podarí obhájiť svoje štyri mandáty, ktoré teraz v Európskom parlamente má.