Bratislava/Štrasburg 9. júla 2021 (HSP/Foto:Facebook)
Poslanec Európskeho parlamentu (EP) Róbert Hajšel zo strany Smer-SD uviedol, že v európskych inštitúciách panuje nádej, že na jeseň sa nezopakuje situácia z minulého roka s prudkým nárastom pozitívnych na koronavírus.
Hajšel po návrate z posledného pléna europarlamentu na sociálnej sieti informoval, že v Štrasburgu poukázal trebárs na potrebu výraznejších opatrení na tlmenie následkov raketového vzostupu cien základných surovín, ako je oceľ, drevo, ktoré sú potrebné napríklad v našom stavebníctve.
“Hovoriac o chýbajúcich investíciách do výskumu a inovácií som zdôraznil, že poučením tejto koronakrízy je nevyhnutnosť zvyšovať našu strategickú autonómiu a znižovať strategickú závislosť a tým aj posilňovať odolnosť európskej ekonomiky.”
Ku téme koronavírusu uviedol, že aj keď nemáme relevantné údaje o účinnosti dostupných vakcín proti novým mutáciám ako je delta, delta plus alebo kalifornský variant, v inštitúciách EÚ prevláda názor, že najlepšou ochranou je zrýchlenie vakcinačného procesu. “O tzv. boosteroch, t.j. vakcínach s posilnenou účinnosťou, ktorú ich výrobcovia ešte na jar sľubovali, sa zatiaľ nehovorí,” doplnil.
Poslanec EP Hajšel doplnil postreh, že v inštitúciách EÚ napriek niektorým alarmujúcim správam panuje naďalej názor, že aj keď po prázdninách dôjde k výraznejšiemu nárastu infekcií rôznymi variantmi koronavírusu, je stále šanca, že sa situácia z minulej jesene s obrovským nárastom počtu hospitalizovaných a mŕtvych nezopakuje.
“Niektoré oblasti priemyslu a ekonomiky zaznamenali také oživenie, že to viedlo až k nárastu cien základných surovín a potvrdzuje sa platnosť asi najzreteľnejšieho ponaučenia z tejto krízy, že EÚ potrebuje zvýšiť svoju odolnosť a najmä strategickú autonómiu vo viacerých sektoroch.”
Zo svojej skúsenosti ďalej dodáva: “Preplnené diaľnice nielen v Nemecku, ako aj plné reštaurácie v mestách ako Štrasburg alebo Brusel dokazujú, že v momentálne nie je žiadna pandémia, ale ak sa budú šíriť oveľa nákazlivejšie varianty a pri nízkej preočkovanosti, prípadne pri odhalení slabej účinnosti dostupných vakcín nás – ak nezmení naše správanie – ďalšia vlna pandémie asi neminie.”
“Môžeme si len želať, že bude mať oveľa menej tragickejšie následky. Naberme aspoň čo najviac letnej energie, prirodzených vitamínov a posilnime svoju imunitu,” vyzval slovenský europoslanec.