Bratislava 30. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Poslanci Európskeho parlamentu hlasovali o novej komisii. Hlasovanie europoslancov za Smer vyvolalo rozruch v tábore PS a v angažovaných médiách, lebo hlasovali proti, hoci jedného z komisárov Maroša Šefčoviča nominovala ich materská strana. Naopak, za ich principiálnosť si zaslúžia pochvalu
Poslanci európskeho parlamentu odhlasovali 27.11.2024 mandát pre európsku komisiu v jej novom zložení, ktorú bude aj ďalšom období viesť Ursula von der Layenová. Progresívna väčšina, do ktorej okrem kovaných progresívcov frakcie Renew, kde patria aj naši progresívci, je dnes možné zaradiť aj ľudovcov PPE, Socialistov z S&D, ale aj ECR a Zelených, dala zelenú Layenovej kabinetu aj napriek vyšetrovaniu samotnej šéfky eurokomisie kvôli netransparentnému nákupu vakcín proti Covid-19.
Hlasovaním len potvrdili, že síce mnohí Európania vyjadrili vo voľbách nespokojnosť s predošlým vedením, ktoré dostalo úniu do nelichotivého stavu, ktorý trefne popísal vo svojej správe jeden z tvorcov jednotného trhu únie Mário Draghi, že chcú zmenu kurzu EÚ, žiaľ nebolo ich dosť.
A tak liberálna väčšina so svojou valcujúcou prevahou v EP dali všetkým nespokojným občanom EÚ najavo, že nič sa meniť nebude podľa známeho „Psy štekajú, ale karavana ide ďalej“.
Nebolo pre angažované médiá a novopečeného konzervatívneho progresívca Ivana Korčoka nič jednoduchšie ako naložiť Smerákom za to, že hlasovali proti svojmu nominantovi v Layenovej komisii a ešte to aj prepojiť s tým, že Fico šíril strach z pekla, ktoré chystali Marošovi Šefčovičovi progresívci, ktorí ho mali možnosť grilovať počas verejných vypočutí jednotlivých navrhovaných komisárov v EP.
Len akosi zabudli uviesť, že o komisii hlasuje EP ako o celku, nie o jednotlivých komisároch. A teda, že ju môže prijať alebo odmietnuť parlament len ako celok. Parlamentná väčšina dala zelenú počas vypočúvania všetkým „správnym“ komisárom a odmietla tých, ktorí jej nepasovali. Výstižne to pred hlasovaním EP o komisii ako celku vyjadrila maďarská europoslankyňa za PFE (Patrioti pre Európu) Kinga Gálová:
„V susedstve zúri vojna, migračná situácia nie je vyriešená, európske hospodárstvo stagnuje a schengenský systém je v troskách. Občania teda hlasovali za zmenu, ale predseda Komisie sa rozhodol pre nemennosť a zachovanie súčasného stavu s pomocou liberálnej väčšiny Ľudovej strany. Prvým znakom toho bolo, že vypočutia komisárov sa zmenili na politickú frašku. Bolo vopred určené, koho podporia a koho nie, bez ohľadu na výkon kandidátov na komisárov. Zablokovali politicky pripravených kandidátov len preto, že boli konzervatívnymi pravičiarmi, a nechali prejsť tých, ktorí nedokázali poskytnúť adekvátne odpovede na základné otázky alebo mali problematický úsudok.
Smeráci v europarlamente sa verejne ostro vymedzili voči niektorým navrhovaným eurokomisárom, samozrejme, že nie voči Šefčovičovi a teda nemohli hlasovať za komisiu ako celok.
Na druhej strane, ak by za komisiu ako celok zahlasovali, len preto, že jeden post v komisii zastáva nominant Smeru, tak by sa do nich tí istí obuli, že síce mali veľké výhrady napríklad proti rusobíjke Kaji Kallasovej z Estónska, aby riadila zahraničnú politiku EÚ, ale nakoniec, kvôli tomu, že tam majú svojho nominanta, stiahli chvost a hlasovali oportunisticky za komisiu. Katarína Roth Neveďalová vyjadrila výhradu europoslancov Smeru voči Christophovi Hansenovi:
„Pán Hansen odmieta podporovať dorovnanie platieb pre východoeurópskych farmárov, bojovať za viac peňazí za agrosektor a neexistuje podľa neho problém s dovozom poľnoproduktov z Ukrajiny na naše územie.“
Trefne reagovala na sociálnej sieti na kritiku ich hlasovania europoslankyňa Monika Beňová:
„Som v EP vyše 20 rokov a na rozdiel od iných chápem politiku v širšom kontexte. My sme dnešným hlasovaním nevyslovili nedôveru nominácii Maroša Šefčoviča. A ak by to fungovalo tak, ako títo zmätení tiež politici reagujú, tak keďže každá krajina má svojho zástupcu v EK, potom by každý návrh dostal 100% podporu.”
Práve naopak. Ak by hlasovali za komisiu v navrhovanom zložení, podporili by smerovanie EÚ, ktorému tesne pred hlasovaním vyslovila podporu Iratxe García Pérez v mene skupiny S&D. – (ES), do ktorej poslanci Smeru po eurovoľbách nezapadli. Poslankyňa verí, že EP dáva zelenú komisii, ktorá „môže dosiahnuť pokrok pri budovaní Európy, ktorú potrebujeme: Európy rovnosti, Európy solidarity, Európy ochrany ľudských práv, ekologickej Európy, feministickej Európy, Európy, ktorá chce reagovať na problémy občanov.“ to znamená tomu o čo sa snaží EÚ už roky a výsledkom je, že sa eurobyrokrati úplne odtrhli od skutočných problémov jej občanov.
To nie je všetko, ak by zdvihli ruku za Layenovej komisiu, tak by sa dali do jedného šíku s našimi progresívcami vo frakcii Renew, za ktorú jej vyjadrila pred hlasovaním parlamentu podporu Valéria Hayer. Pre jej frakciu je dôležité, aby Eurokomisia dôsledne podmieňovala vyplácanie eurofondov dodržiavaním právneho štátu, ktorý je v EÚ definovaný tak vágne, že sa ním dá veľmi efektívne mlátiť po hlave tým politikom, ktorí prejavia iný názor na nelegálnu migráciu, vojnu na Ukrajine, či klimatické zmeny. Europoslankyňa to nazvala „podporou inteligentnej podmienenosti“. Progresívci vidia cestu k prosperite vo vytvorení únie úspor a investícií, v dekarbonizovanom priemysle a v pokračovaní podpore vojny na Ukrajine vytvorením obrannej a bezpečnostnej únie. O tom, čo vytvorenie bezpečnostnej a obrannej únie je a čo bude znamenať pre občana EÚ, hovoril pre Hlavné Správy štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher (tu).
Naopak, tým že za komisiu europoslanci za Smer nehlasovali, ostali verní svojmu voličovi, ktorý im dal hlas na to, aby pracovali na zmene kurzu EÚ. Aby sa zastavil rozbehnutý zelený vlak, ktorý prináša deindustrializáciu európskeho priemyslu, predražuje výrobu a robí ju nekonkurencieschopnou. Aby skončila vojenská mašinéria EÚ podporujúca vojnu na Ukrajine, ktorá mení Európu z mierového projektu na projekt vojnový. Čím hádže do koša základnú hodnotu, na ktorej EÚ po 2. svetovej vojne vznikla, aby už Európania nemuseli viac zažívať hrôzy vojny. Rovnako aby skončila výmena obyvateľstva Európy podporou nelegálnej migrácie a aby skončilo ochudobňovanie pracujúcich, hodnoty vytvárajúcich občanov Európy.
Práve o takýchto zmenách vravel vo svojej záverečnej reči pred samotným hlasovaním europoslanec René Aust v mene skupiny ESN (Európa suverénnych národov), kde má zastúpenie aj hnutie Republka, ktorý povedal, že Európa ma na viac ako ponúka navrhovaná Komisia EÚ:
„Má potenciál zohrávať vedúcu úlohu vo svete – politicky, hospodársky a kultúrne. Aby však mohla tento potenciál v budúcnosti využiť, musí sa jasne zamerať na ústredné úlohy na európskej úrovni: zabezpečenie vonkajších hraníc, spoluprácu medzi európskymi štátmi v oblasti zahraničného obchodu, obrany a výskumu, posilnenie vnútorného trhu a konkurencieschopnosti, a tým zachovanie miliónov pracovných miest. Európa bude silná len vtedy, ak sa sústredí na svoje kľúčové úlohy. Namiesto toho EÚ plytvá energiou na ideologické projekty. Zaoberá sa banalitami, zatiaľ čo dôležité otázky zanedbáva. Preto je potrebné obmedziť Európsku úniu – menej kompetencií, menej úloh, menej výdavkov. Táto Komisia však presadzuje pravý opak. Jej program znie: „Len tak ďalej! Viac regulácií pre náš priemysel, viac výdavkov na rodovú a klimatickú politiku, viac cenzúry, viac centralizmu. Inými slovami, táto Komisia EÚ chce viac všetkého, čo odmietame.
A preto túto Komisiu EÚ odmietame. Európa funguje, keď si národné štáty zachovávajú svoju suverenitu v oblasti kultúrnej, sociálnej, prisťahovaleckej a rozpočtovej politiky a zároveň spolupracujú v oblasti bezpečnostnej politiky, ochrany vonkajších hraníc a vnútorného trhu. Naša Európa je Európou slobody a spolupráce; Európou, ktorá žije v srdciach našich občanov, vo vlasti, a nie na chodbách týchto byrokratov. Preto hovoríme nie. Nie tejto Komisii EÚ, nie politike pani von der Leyenovej a áno suverenite našich národov v Európe!“
Svojim nie Layenovej progresívnej, zelenej a bojachtivej komisii sa zároveň prihlásili k hodnotám, ktoré prezentovala v mene európskej ľavice europoslankyňa Manon Aubry, ktorá vníma práve to odtrhnutie eurokomisie a jej predsedníčky od reality každodenného života občanov európy, ktorí majú problém vyjsť s peniazmi, zaplatiť účty za elektrinu, ktorí prichádzajú o prácu, pretože niekoľko akcionárov túžiacich po zisku sa radšej presťahovalo a pokračovala:
„O týchto ľuďoch dnes nepadla ani zmienka, pani von der Leyenová, možno preto, že zarábate veľmi pohodlný plat 30 000 eur mesačne. Podobne sa v tejto rozprave nikdy nespomenula ani myšlienka zdanenia miliardárov a superziskov namiesto toho, aby to platili zamestnanci z vlastného vrecka. Namiesto toho ste svoj prejav zmenili na „Európa má neuveriteľné talenty“ a vymenovali ste svojich komisárov jedného po druhom ako rockové hviezdy,“ vymenovala niektorých Layenovej komisárov (medzi inými aj Šefčoviča) a uviedla ich základné zodpovednosti, aby nakoniec dodala: „Nie je prekvapujúce, že nebol navrhnutý žiadny talent, napríklad na ochranu práv žien. To si dnes budeme pamätať, aj keď to tu znamená poníženie niektorých skupín. Takže moja skupina Ľavica, pani von der Leyenová, nie je na predaj. Môžete sa spoľahnúť, že sa proti vašej Komisii skazy postavíme rozhodne, ale s nádejou a radikálne.
Za komisiu v tomto zložení nehlasovali jednotne ani Patrioti pre Európu, lebo tých tiež voliči poslali do europarlamentu, aby do neho vniesli závan zdravého rozumu.
EP parlament podporil komisiu 370 hlasmi naprieč frakciami PPE, ECR, Renew, S&D, Verts/ALE a NI. Proti bolo 280 poslancov, pričom títo boli zo všetkých frakcií, 36 europoslancov si nevedelo vybrať, či komisiu podporiť alebo nie.
Europoslanci Smeru hlasovali v súlade s mandátom, ktorý dostali od svojho voliča. Rovnako aj europoslanci z hnutia Republika. Neprekvapili ani poslanci za PS. Naopak, zamyslenie vzbudzuje hlasovanie europoslanca za Hlas-SD, Braňa Ondruša, ktorý Layenovej komisiu podporil, o čom svedčí zápisnica z hlasovania. Voliči Hlasu by sa ho mali opýtať, prečo.