Brusel 17. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/ANSA/Ciro Fusco)
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) schválili vo štvrtok pomerom hlasov 390:175 (44 sa zdržalo hlasovania) mandát pre rokovací tím EP na začatie rokovaní s ministrami členských štátov o reforme dublinských pravidiel a spravodlivom rozdelení migrantov medzi členské štáty EU.
Mandát sa podarilo schváliť aj napriek odmietavému postoju mnohých poslancov z krajín strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska a tiež faktu, že približne desatina poslancov vzniesla voči navrhovanému mandátu námietky, kvôli čomu muselo byť udelenie mandátu podrobené hlasovaniu celého pléna Europarlamentu, čo ale tiež situáciu nezmenilo. A tak na základe tohoto mandátu EP bude už v najbližšej dobe parlamentný tím viesť s predstaviteľmi Rady ministrov EÚ a Eurokomisie rozhovory o finálnom znení nových azylových predpisov.
To, pred čím som teda ešte minulý víkend varoval sa stalo realitou a europoslanci učinili prvý krok k zmene azylového systému EÚ – získali mandát na začatie rokovaní s ministrami členských štátov o reforme dublinských pravidiel a rozdeľovaní migrantov medzi členské štáty EÚ.
Tieto novo navrhované zmeny by mali zaistiť napr. to, aby sa každý členský štát spravodlivo podieľal na spracúvaní žiadostí o azyl. Členské štáty prvého vstupu, tj. krajiny, vstupom na územie ktorých sa migranti dostanú do EÚ, by podľa nových návrhov europoslancov už nemali byť automaticky zodpovedné za spracovanie azylových žiadostí, no migrant by mal byť urýchlene premiestnený do jedného z členských štátov na základe pevného distribučného kľúča. Europoslanci navrhujú vytvoriť trvalý a automatický systém prerozdeľovania migrantov medzi členské štáty EÚ podľa takého kľúča, na základe ktorého budú mať migranti, ktorí do EÚ neprišli v rámci zjednocovania rodín, možnosť vybrať si podľa vlastného želania nové miesto pre život zo štyroch krajín, ktoré v danej dobe prijali najmenej migrantov.
EÚ chce teda takýmto spôsobom naimportovať migrantov najmä do krajín strednej Európy. Je preto potrebné začať na našich politikov a hlavne vládu vyvíjať tlak, aby po prípadnom prijatí nových dublinských pravidiel, nikdy tieto nové predpisy EÚ do reálneho života neimplementovala. V takejto situácii sú už totiž nejaké eurofondy druhoradé, tu ide o bezpečnosť slovenských občanov a samotné prežitie slovenského národa. A to je niečo čo musí byť nadradené všetkému.
Martin Bago