Brusel 8. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/AP/TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jean-Francois Badias)
Zákonodarcovia Európskej únie vo štvrtok vystupňovali tlak na Európsku komisiu, aby podnikla kroky proti Maďarsku a Poľsku pre obavy z úpadku demokracie v týchto štátoch
Európsky parlament schválil rezolúciu, ktorou nalieha na výkonný orgán únie, aby urýchlene vyšetrila akékoľvek možné porušenia zásad právneho štátu.
Maďarsko a Poľsko sú podľa EÚ vedené pravicovými populistickými vládami. Tie podľa nich dlhodobo vyvolávajú v EÚ obavy z nezávislosti súdnictva a porušovania slobody médií a osobných slobôd.
Liberáli tvrdia, že ekonomiky týchto dvoch krajín od svojho vstupu do bloku v roku 2004 významne profitovali z peňazí EÚ, kam však aj nemalou časťou prispievali. Európskej komisii sa nepodarilo zmeniť politický smer ani jedného zo štátov, a preto navrhla prepojiť prístup k spoločným fondom s dodržiavaním “demokratických princípov”.
Európsky parlament dôrazne odsúdil kritizovaný maďarský zákon
Európsky parlament (EP) “čo najdôraznejšie odsudzuje“ nový maďarský zákon namierený proti osobám patriacim do LGBTIQ komunity, ako aj rozklad demokracie a právneho štátu v Maďarsku. Uvádza sa to v rezolúcii, ktorú europoslanci schválili vo štvrtok.
Uznesenie schválilo 459 poslancov, proti sa vyslovilo 147 a 58 sa zdržalo hlasovania. Legislatívna úprava prijatá maďarským parlamentom predstavuje podľa rezolúcie jasné porušenie základných práv zakotvených v Charte základných práv a v zmluvách EÚ, ako aj právnych predpisov Únie o vnútornom trhu.
Prijatie nového maďarského zákona nie je podľa poslancov ojedinelým prípadom, ale “skôr ďalším úmyselným a vopred plánovaným príkladom postupného podkopávania základných práv v Maďarsku”, kde sa štátom podporovaná fóbia voči LGBTIQ komunite a dezinformačné kampane stali nástrojmi politickej cenzúry. Toto porušovanie ľudských práv je súčasťou širšieho politického programu zameraného na rozklad demokracie a právneho štátu vrátane slobody médií, a preto by sa malo považovať za systematické porušovanie hodnôt EÚ.
EP vyzval Európsku komisiu, aby voči Maďarsku okamžite iniciovala zrýchlené konanie o porušení povinnosti. Poslanci tiež očakávajú, že exekutíva EÚ v prípade potreby využije všetky procesné nástroje Súdneho dvora EÚ vrátane žiadosti o dočasné opatrenia spojené so sankciami za ich nedodržiavanie.
Ostro kritizovaný zákon o ochrane pred pedofíliou, ktorý maďarský parlament schválil 15. júna, bol rôznymi pozmeňujúcimi návrhmi rozšírený aj o zákaz propagácie sexuálnych menšín medzi mladými ľuďmi. Zákon stanovuje, že mladí ľudia do 18 rokov nesmú byť v školách vystavovaní “pornografickému obsahu” alebo akémukoľvek obsahu, ktorý podľa maďarskej vládnej strany “podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu”.