Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:Sputnik-Ekaterina Solovyova)
Sankcie a obštrukcie, ktoré mali pochovať plynovod Severný prúd 2, prinášajú nečakaný efekt v podobe rekordných ziskov na účtoch Gazpromu z predaja plynu európskym klientom. Vysoké ceny plynu, stimulované strachom Európanov z jeho nedostatku priniesli Gazpromu oveľa väčšie dodatočné príjmy než boli náklady na výstavbu Severného prúdu 2, informoval portál EAdaily.com
Zámerné blokovanie dostavby plynovodu a zdržiavanie dodávok plynu cez Severný prúd 2 prispelo k prudkému nárastu cien plynu, vďaka čomu sa čistý zisk Gazpromu za prvých deväť mesiacov roku 2021 zvýšil päťnásobne v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.
Čistý zisk Gazpromu sa od januára do septembra 2021 vyšplhal na 21,2 mld. dolárov. Rozhodujúca časť tohto zisku ide na vrub zvýšenia priemerných cien plynu na európskom trhu takmer o 100%, svoju rolu však zohralo aj zvýšenie celkového objemu dodávok plynu do Európy o 14% (21,3 mld. kubíkov plynu).
V porovnaní s predchádzajúcim rokom platili Európania od januára do septembra v priemere o 115 dolárov za tisíc kubíkov viac než v roku 2020. Pri celkovom objeme dodávok plynu do Európy na úrovni 175,7 mld. kubíkov (I. – IX. 2021) predstavuje dodatočný zisk Gazpromu 20,2 mld. dolárov, čiže takmer dvojnásobok nákladov na výstavbu Severného prúdu 2 (cca 11 mld. USD).
Z dôvodu amerických sankcií sa dokončenie plynovodu Severný prúd 2 oneskorilo takmer o dva roky. Súčasné obštrukcie certifikačného procesu pomáhajú udržiavať spotové ceny plynu na rekordnej úrovni okolo 1000 USD za tisíc kubíkov. Zásoby plynu v európskych zásobníkoch sú pritom asi o 20 mld. kubíkov nižšie ako minulý rok v rovnakom čase. Doplnenie týchto zásob prostredníctvom Severného prúdu 2 je predmetom sporu medzi Nemeckom a USA. Nemci vrátane strany zelených čoraz hlasnejšie kritizujú americké sankcie a zasahovanie Washingtonu do komerčného projektu, v ktorom sú zainteresované nemecké firmy. USA kontrujú tvrdením, že vraj Berlín poškodzuje energetickú bezpečnosť Európy, ak spolupracuje s Moskvou na projekte Severný prúd 2.
Expert ruského Fondu národnej energetickej bezpečnosti (FNEB) Alexej Grivač pripomenul, že ceny plynu v Európe mohli byť dnes omnoho nižšie ak by bol Severný prúd 2 uvedený do prevádzky ešte v roku 2020, ako bolo pôvodne plánované. Väčšiu časť zvýšených nákladov v cene plynu pritom Európania platia vlastným špekulantom na spotových burzách, keďže Gazprom predáva plyn hlavne na báze dlhodobých kontraktov, v ktorých sú zakotvené podstatne výhodnejšie cenové podmienky pre európskych odberateľov.
Gabriel Gačko