Brusel 24. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov)
Ceny plynu v Európe prekročili 500 USD za tisíc metrov kubických, pričom futures prudko vzrástli, keďže Rusko pozastavilo dodávky paliva rakúskej spoločnosti OMV. Blížiace sa vypršanie platnosti zmluvy medzi Ukrajinou a Gazpromom, ktorá umožňuje dodávky ruského plynu cez Ukrajinu, 1. januára ešte viac posilnilo obavy o dodávky v zimnom období
Európa čelí opakovaniu energetickej krízy z roku 2022. Zásoby plynu sa rýchlo vyčerpávajú po tom, ako nízke teploty koncom jesene zvýšili dopyt po vykurovaní. Zdroje, ktoré pomohli naplniť zásoby v roku 2024, budú pravdepodobne nedostupné z viacerých dôvodov, upozornila spravodajská agentúra Bloomberg.
Napriek snahám Európskej únie prerušiť dodávky lacnej ruskej energie sa jej plyn stále dostáva do stredoeurópskych krajín Maďarska a Slovenska. Ruský plyn dostávalo aj Rakúsko, kým ruský Gazprom 16. novembra nezastavil dodávky národnej energetickej spoločnosti OMV.
Európa sa pripravuje na možné ukončenie dodávok ruského plynu cez Ukrajinu koncom roka. Kyjev oznámil, že nepredĺži zmluvu o tranzite medzi Gazpromom a ukrajinskou spoločnosťou Naftogaz.
Ministerstvo financií USA 21. novembra oznámilo nové kolo sankcií proti Rusku, ktoré sa týka aj Gazprombank a šiestich zahraničných dcérskych spoločností.
Tieto faktory už ovplyvňujú ceny plynu v EÚ, ktoré sa tento rok vyšplhali o 45 % na viac ako 500 USD za tisíc metrov kubických. Ceny futures kontraktov na plyn na budúce leto sú dokonca vyššie ako na nasledujúcu zimu, ukazujú prognózy založené na údajoch sprostredkovateľov.
Očakáva sa, že rastúce ceny plynu prehĺbia krízu životných nákladov spotrebiteľov a zvýšia tlak na výrobcov.
„Začína to pripomínať scenár z roku 2022, v ktorom EÚ nakupovala plyn za každú cenu,“ povedal Arne Lohmann Rasmussen, hlavný analytik spoločnosti Global Risk Management.
.
Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie v Saxo Bank AS, upozornil, že Nemecko, ktoré najviac utrpelo v dôsledku sankcií voči Rusku pod vedením USA a v súčasnosti sa spolieha na dovoz skvapalneného zemného plynu, bude opäť „najviac trpieť“.
Napriek snahám EÚ ukončiť dovoz svojho plynu sa Rusko v septembri stalo najväčším zdrojom plynu v bloku, a to prvýkrát od jari 2022. Jeho podiel dosiahol 23,7 %, vypočítal Sputnik na základe údajov Európskeho štatistického úradu.
Prečítajte si tiež:
- Medzinárodná energetická agentúra varuje Európu pred nedostatkom plynu počas tejto zimy
- V roku 2025 sa očakáva jedinečná globálna kríza
- Trumpov kandidát na ministra energetiky: Neexistuje žiadna klimatická kríza