Brusel 5. augusta 2023 (HSP/The New York Times/Foto:TASR/AP/Libkos)
Podľa odborníkov by Spojené štáty a Európa mohli porušiť a vytvoriť nebezpečný precedens. Spojené štáty sú dokonca pripravené zmeniť svoje zákony. Spojené štáty a Európa už mesiace zápasia s otázkou, ako zaplatiť za obnovu Ukrajiny po vojne, …odhadované náklady sa vyšplhali na 500 miliárd dolárov, pričom niektorí experti uvádzajú čísla až 1 bilión dolárov, konštatuje The New York Times
Jedno riešenie sa zdalo byť geniálne vo svojej jednoduchosti: Čo je lepší spôsob, ako uhradiť účet a morálne poukázať na to, než prinútiť Rusko, aby zaplatilo?
Ukázalo sa však, že je to oveľa ťažšie, ako sa pôvodne predpokladalo, a zdá sa, že je to čoraz menej pravdepodobné. Odborníci varujú, že by to pravdepodobne porušilo medzinárodné právo a potenciálne vytvorilo nebezpečný precedens pre krajiny, ktoré by si mohli vziať majetok iných.
Kedysi sa zdalo, že tieto peniaze sú ľahko dostupné – od začiatku ruskej invázie západné krajiny zmrazili aktíva ruskej centrálnej banky v zahraničí v hodnote viac ako 330 miliárd dolárov.
Lídri skupiny 7 krajín, najväčších svetových ekonomík, tento mesiac uviedli, že zmrazené aktíva “zostanú znehybnené, kým Rusko nezaplatí za škody, ktoré spôsobilo Ukrajine”. Uznali však, že “je potrebné vytvoriť medzinárodný mechanizmus na náhradu škôd…
Keďže väčšina sumy, viac ako 217 miliárd dolárov, je zmrazená v Európskej únii, najvyššia predstaviteľka bloku Ursula von der Leyenová minulý mesiac počas konferencie venovanej obnove Ukrajiny prisľúbila, že “do letných prázdnin” predloží legálny spôsob, ako tieto ruské aktíva využiť v prospech Ukrajiny.
Jej vyhlásenie však vyvolalo znepokojenie medzi predstaviteľmi bloku a diplomatmi, ktorí sa dlhé mesiace zúčastňovali na diskusiách o tejto myšlienke a považovali ju za čoraz komplikovanejšiu.
Experti uviedli, že priame zabavenie ruského štátneho majetku so sebou prináša značné právne a finančné riziká.
Podľa medzinárodného práva by sa aktíva mohli zabaviť na základe hlasovania v Bezpečnostnej rade OSN, rozhodnutia Medzinárodného súdneho dvora alebo povojnovej dohody. Žiadna z týchto možností sa nezdá byť veľmi pravdepodobná.
Rusko, ktoré je členom Bezpečnostnej rady, by vetovalo akékoľvek hlasovanie v tejto rade. Žiadnu dohodu nemožno dosiahnuť, kým vojna stále pokračuje. A na súd nebol predložený žiadny prípad, a ak by sa aj dostal, medzinárodné právo hovorí proti konfiškácii aktív ruskej centrálnej banky, čo by bolo porušením jej suverenity, uviedli právni experti.
Ministerka financií Spojených štátov Janet Yellenová minulý mesiac v Kongrese uviedla, že konfiškácia ruských aktív zmrazených v Spojených štátoch by si pravdepodobne vyžadovala zmenu amerických zákonov.
Európski predstavitelia v dôvernej správe, ktorú videl denník The New York Times, zhodnotili, že “neexistuje žiadna dôveryhodná právna cesta, ktorá by umožnila konfiškáciu zmrazených alebo imobilizovaných aktív len na základe toho, že sa na tieto aktíva vzťahujú reštriktívne opatrenia EÚ”.
Väčšina zmrazených aktív sa nachádza v držbe Euroclear, veľkej spoločnosti poskytujúcej finančné služby so sídlom v Bruseli, ktorá je dôležitou súčasťou fungovania finančných trhov a zaoberá sa medzinárodnými transakciami a úschovou aktív pre centrálne banky a svetové komerčné banky.
Za normálnych okolností by sa spoločnosť rozhodla, čo s týmito peniazmi urobí. Vzhľadom na neistotu spôsobenú vojnou však predstavenstvo spoločnosti uviedlo, že sa rozhodlo odložiť tieto zisky bokom.
Spoločnosť Euroclear uviedla, že jej ide o minimalizáciu “potenciálnych právnych, technických a prevádzkových rizík”, ktoré by mohli vyplynúť z návrhov Komisie.
Predstavitelia spoločnosti Euroclear sa obávajú poškodenia dobrého mena eura a vyslania signálu zahraničným investorom, že ich peniaze nie sú v Európe v bezpečí.
Bez medzinárodnej koordinácie by sa investori mohli obrátiť na iné regióny a meny, napríklad na americký dolár alebo čínsky renminbi, aby tam umiestnili svoje peniaze.
Interná správa, ktorú minulý mesiac vypracovali európski úradníci a ktorú videl denník The Times, uvádza obavy Európskej centrálnej banky. “Dôsledky by mohli byť značné,” uvádza sa v správe. “Môže to viesť k diverzifikácii rezerv od aktív denominovaných v eurách, zvýšeniu nákladov na financovanie európskych štátov a viesť k diverzifikácii obchodu.”