Brusel 5. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP – Jean-Francois Badias, Pool, TASR/AP – Emil Helms / Scanpix via AP, SITA/AP-Stephanie Lecocq, Pool)
Európska komisia (EK) pripravuje formálnu výzvu, ktorú zašle na adresu maďarskej vlády v súvislosti s nedávno prijatým tzv. “homofóbnym zákonom”, uviedla v pondelok pred novinármi hovorkyňa eurokomisie Dana Spinantová
Formálna výzva je prvým krokom v právnom konaní o nesplnení povinnosti členského štátu pred Súdnym dvorom Európskej únie.
“Nezostaneme dlho bez toho, aby sme podnikli kroky voči krajinám, ktoré nerešpektujú rovnosť, zásady Charty ľudských práv, hodnoty Zmlúv o Európskej únii a európske zákony,” uviedla Spinantová v rámci komunikácie s novinármi akreditovanými pri inštitúciách EÚ. Zdôraznila, že eurokomisia pripravuje formálnu výzvu, ktorá bude zaslaná do Budapešti. Nespresnila však, kedy k tomu dôjde.
Maďarsko malo do konca júla odpovedať na list eurokomisára pre spravodlivosť Didiera Reyndersa a komisára EÚ pre vnútorný trh Thierryho Bretona, v ktorom členovia exekutívy EÚ požadovali vysvetlenie k novému zákonu zameranom na zákaz “propagácie homosexuality” medzi deťmi a mladistvými. Ide totiž o to, že maďarské deti nebudú môcť byť vystavené homosexuálnej sexuálnej výchove do 18 rokov. Svetonázor vo veciach sexuálnej výchovy bude výlučne v kompetencii rodičov do obdobia dospelosti. Ďalej je zákon zameraný na ochranu detí pred pedofíliou. Kritici tohto zákona podľa vládnych predstaviteľov Maďarska tento zákon zrejme ani nečítali, keď im tieto veci vadia.
Maďarský zákon na úvod júnového summitu EÚ za “hanebný” označila aj predsedníčka EK Ursula von der Leyenová, ktorá sama porodila viac detí a maďarský zákon sa stal predmetom “veľmi otvorenej” diskusie premiérov a prezidentov, pričom Viktor Orbán sa stal terčom kritiky a jeho rezortný kolega z Holandska Mark Rutte mu dokonca kvôli tomu navrhol vystúpiť z EÚ. Ešte pred summitom Belgicko a krajiny Beneluxu iniciovali spoločné vyhlásenie proti maďarskému zákonu, ku ktorému sa prihlásilo 17 európskych krajín.
K maďarskému zákonu sa v stredu v Štrasburgu vyjadria aj poslanci Európskeho parlamentu (EP), ktorí v rozprave posúdia riziko diskriminácie LGBTI osôb v Maďarsku a následne budú hlasovať o uznesení, ktoré bude predložené vo štvrtok.
Tlačová agentúra Belga upozornila, že EK môže Maďarsko na Súdnom dvore EÚ v prípade tohto zákona atakovať s odkazom na smernice o audiovizuálnych mediálnych službách a elektronickom obchode, pretože sporný zákon zakazuje prístup určitých obsahov. Z pohľadu ochrany vnútorného trhu EÚ zas môže byť spochybnená platnosť distribúcie tovarov a služieb na vnútornom trhu.