Bratislava 31. októbra 2020 (HSP/Foto:Wikimedia, TASR/AP-Alexander Zemlianichenko Jr)
Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová pripustila, že EÚ nedokáže garantovať efektívnu vakcínu proti koronavírusu. „Najhorším scenárom by z môjho pohľadu bolo, ak sa efektívnu (západnú) vakcínu proti koronavírusu vôbec nepodarí vyvinúť. Optimálny scenár naďalej vychádza z toho, že vakcína by sa mohla objaviť v priebehu najbližších niekoľkých mesiacov“, citoval protirečivé vyjadrenie cyperskej eurokomisárky portál „vzgľad.ru“
Vzhľadom na neisté vyhliadky vývoja vlastnej európskej vakcíny zvažuje maďarský premiér Viktor Orbán nákup ruskej vakcíny, po ktorej je vo svete veľký dopyt. Ruský fond priamych investícií (RFPI) priebežne eviduje objednávky cca miliardy dóz ruskej vakcíny „Sputnik V“ z 20 krajín sveta vrátane Indie, Spojených arabských emirátov (SAE), Saudskej Arábie, Filipín, Brazílie, Mexika, Malajzie, Moldavska, Bieloruska a ďalších zainteresovaných štátov.
Vakcína „Sputnik V“, vyvinutá špecialistami moskovského výskumného centra epidemiológie a mikrobiológie N.F. Gamaleja, bola zaregistrovaná ešte 11. augusta, pričom masové očkovanie je naplánované na koniec kalendárneho roka.
V súčasnosti prebieha v Rusku testovanie ďalšej vakcíny „EpiVacCorona“, ktorú si novosibirské výskumné centrum virológie a biotechnológie „Vector“ zaregistrovalo 14. októbra. Vo fáze testovania je aj tretia ruská vakcína, ktorú vyvinulo Federálne vedecké centrum výskumu imunobiologických preparátov M. P. Čumakova.
Testovanie a registračný proces ruských vakcín prebiehajú podľa požiadaviek Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a medzinárodných regulačných orgánov.
Hovorca EÚ Eric Mamer v tejto súvislosti informoval, že Brusel nerokuje s Moskvou a Pekingom o eventuálnych dodávkach ruskej alebo čínskej vakcíny do EÚ.
Zároveň pohrozil, že ak by niektorý z členských štátov EÚ zakúpil vakcínu z tretích krajín bez certifikátu EÚ, Brusel by v takom prípade musel prijať náležité opatrenia, ktoré však bližšie nešpecifikoval. EÚ podľa jeho slov síce vo svojej stratégii explicitne nepočíta s využitím ruských a čínskych vakcín proti koronavírusu, nebráni sa však dovozu alternatívnych vakcín zo zahraničia za podmienky hĺbkovej procedúry ich certifikácie.
Gabriel Gačko