EÚ kvôli svojej hlúposti zrejme zamrzne a v zime zatvorí továrne

❚❚

Bratislava 10. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Yves Logghe,Pixabay)

 

Ministri EÚ sa nedokázali dohodnúť na zavedení cenového stropu pre ruský plyn, preto sa rozhodli ísť cestou obmedzenia ceny všetkých dodávok

sídlo Európskej komisie v Bruseli
Ilustračné foto

Poverili Európsku komisiu, aby preskúmala možnosť zavedenia cenových stropov pre všetky druhy plynu vrátane skvapalneného zemného plynu (LNG). Európsky komisár pre energetiku Kadri Simsonová povedala: „Zatiaľ neboli prijaté žiadne rozhodnutia. Čaká nás náročný víkend a začiatok budúceho týždňa, kým bude pripravený konečný balík návrhov Európskej komisie”, Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová však už skôr povedala, že podporuje obmedzenie cien práve pre ruský plyn. Zatiaľ čo všetky možnosti zostávajú na stole, Európska komisia predloží nové návrhy budúci týždeň,” povedala. Podľa nej EK považuje za dôležité zaviesť cenový strop práve pre ruský plyn v súvislosti s „agresiou Ruska voči Ukrajine”. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó však predtým jasne povedal, že zavedenie cenového stropu na ruský plyn by viedlo k okamžitému zastaveniu dodávok do Európy.

.

Nad týmto rozhodnutím EÚ sa zamysleli experti a analytici na stránkach ruského portálu Svobodnaja pressa (SP) a ukrajinského portálu STRANA.UA. Tie najzaujímavejšie postrehy ich analýz, ktoré pre Európu žiaľ zďaleka  nevyznievajú priaznivo, vám prinášame v nasledovnom súhrne:

Európski ministri energetiky sa 9. septembra nedohodli na zavedení cenového stropu pre ruský plyn. Podľa talianskeho ministra Roberta Cingolaniho za ňu hlasovali len 3 z 27 krajín EÚ. Zároveň 15 z 27 krajín súhlasí so zavedením stropu pre plyn zo všetkých dodávateľských krajín – okrem Ruska je to Nórsko, Alžírsko, Katar, USA a ďalšie krajiny. Európska komisia dostala pokyn, aby pripravila návrhy na „zníženie cien za všetok plyn”, uvádzajú západné médiá.

.

Belgicko sa ešte pred stretnutím vyslovilo proti obmedzeniu cien len pre ruský plyn. Belgický minister energetiky Tinne van der Straeten uviedol, že ide o „čisto politické rozhodnutie” a že ak sa má zaviesť cenový strop, mal by sa týkať všetkého plynu, nielen ruského. Podľa mediálnych správ sa k tejto myšlienke priklonilo niekoľko ďalších krajín, napríklad Taliansko, Poľsko a Grécko.

Podľa Van der Straetena by sa takýto všeobecný limit musel zaviesť „dynamicky”, aby obchodníci mohli naďalej predávať plyn do Európy. Ak by napríklad Európa stanovila stropnú cenu plynu o 5 % vyššiu ako Ázia, „všetci obchodníci na svete by predávali plyn do Európy, pretože by stále dostali atraktívnejšiu cenu ako v Ázii”.

Pripomeňme, že Európska komisia (EK) 7. septembra uviedla, že navrhne, aby krajiny EÚ zaviedli cenový strop na ruský plyn ako jedno z opatrení na boj proti energetickej kríze. Podľa Politico chcela EK stanoviť strop 50 eur za MWh, hoci takéto opatrenie považovala za riskantné, pretože Rusko by mohlo jednoducho odmietnuť predávať plyn za takúto cenu a prerušiť dodávky. V skutočnosti to Vladimir Putin povedal priamo vo svojom prejave na Východnom ekonomickom fóre.

Ako napísal denník Financial Times, najmenej desať krajín EÚ má námietky voči myšlienke zavedenia „stropu” na ceny ruského plynu, pretože sa obávajú reakcie Ruska. Zároveň, ak by sa v zásade zaviedlo obmedzenie všetkých dodávok plynu, nemuselo by to vyvolať taký odmietavý postoj Moskvy.

Okrem toho bude z technického hľadiska jednoduchšie rozhodnúť o strope cien plynu pre všetkých. Ako vysvetľuje Financial Times, zavedenie stropu na ceny ruského plynu by si vyžadovalo súhlas všetkých 27 členských štátov EÚ, keďže takéto opatrenie je v skutočnosti sankciou zo strany EÚ. Návrh na obmedzenie cien plynu od ktoréhokoľvek dodávateľa by si však vyžadoval len hlasovanie väčšiny. Maďarsko, Rakúsko, Holandsko a niekoľko ďalších krajín zároveň už predtým namietalo proti cenovému stropu na všetok dovoz plynu.

.

Igor Juškov, vedúci analytik Národného fondu energetickej bezpečnosti a expert Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie, uviedol, že pokus o zavedenie cenového stropu na všetok plyn pre EÚ môže nielen pochovať európsky trh s plynom, ale môže spôsobiť ešte väčšiu krízu v energetike Únie. Po takomto rozhodnutí sa už nebude hovoriť o žiadnom trhu. Európania zničia to, čo budovali celé desaťročia. Sami vytvorili spotové trhy a tvrdili, že na nich existuje spravodlivá cena. Prinútili všetky spoločnosti – Gazprom, Nórov a všetky ostatné – prepísať svoje zmluvy s odkazom na cenu plynu na spote namiesto indexácie podľa ceny ropy. A teraz sa ukázalo, že cena je tam úplne „zlá“ (keďže je vysoká) a musí sa upraviť ručne.

Pre Európanov je to veľmi nebezpečné, pretože keď hovoria o cenovom strope, je veľká pravdepodobnosť, že o tento plyn úplne prídu. Aj keď budú niektorí obchodníci s navrhovanou cenou spokojní, pôjde o porušenie dlhodobých zmlúv, ktoré boli s obchodníkmi predtým podpísané. V každej zmluve je vzorec na stanovenie ceny. EÚ však chce povedať, že vzorec je nesprávny, že dohodu nebude dodržiavať a plyn by mal teraz stáť toľko, koľko sa rozhodne.

V prípade Gazpromu sa napríklad diskutuje o cene 520 USD za tisíc metrov kubických. To však znamená úplné zastavenie dodávok plynu, pretože Gazprom to označí za porušenie zmluvy a môže oprávnene zastaviť vývoz. Nepotrebuje ani samostatné politické rozhodnutie, je to jednoducho klauzula v dohode. Európania riskujú, že ich deficit bude ešte väčší.

 

A ako vyzerá situácia so skvapalneným plynom (LNG)?

Zložité je, že neexistuje jednotný strop pre všetkých dodávateľov LNG. Obrazne povedané, cena v Ázii je teraz 1500 dolárov za tisíc kubických metrov a v Európe 2000 dolárov. A Európania hovoria: „Urobme z toho 1500 plus 5 % a plyn bude stále smerovať do EÚ.” Takto to však nefunguje. Američania majú nižšie náklady na dodávku do Európy ako do Ázie, takže majú jeden limit, na základe ktorého budú plyn dodávať na tento trh. Náklady na dodávku Kataru alebo Austrália sú iné. Neexistuje žiadna spoločná cena, ktorá by udržala tok dodávok do EÚ. Cenu je teda potrebné nastaviť manuálne u každého dodávateľa.

.

To všetko je cesta vedúca k nedostatku a nespoľahlivým dodávkam, pretože orgány EÚ sa snažia všetko byrokraticky regulovať, ale trh sa veľmi rýchlo mení. Povedzme, že v Ázii sa ochladí, cena sa za hodinu zvýši, tankery sa otočia a pôjdu tam. V čase, keď budú Európania prehodnocovať mechanizmus a rozhodovať o tom, čo sa má indexovať, LNG už nebude. Európania s takýmito predstavami riskujú, že uprostred vykurovacej sezóny zostanú nielen bez ruského plynu, ale aj bez akéhokoľvek iného plynu. Pritom počúvame úplne absurdné vyhlásenia o zavedení cenového stropu aj pre všetkých dodávateľov plynu prostredníctvom plynovodov – Nórsko, Alžírsko, Azerbajdžan.

LNG plyn
Ilustračné foto

Okrem toho by podľa európskych úradníkov mali neplynové elektrárne predávať elektrinu na európskom trhu za pevnú cenu, ale ponúkajú cenu, ktorá nezaplatí ani nákup uhlia pre uhoľnú elektráreň. Je to absurdita, ktorú sa snažia zaplavovať peniazmi, akoby si neuvedomovali, že to povedie k vyššej inflácii. Európania si vytvárajú ďalšie problémy a všetko to znie veľmi zvláštne.

Portál SP kladie otázku, či sú Európania pripravení riskovať, pretože už takmer naplnili svoje podzemné zásobníky a sú pripravení na zimu, ako tvrdia európske orgány? Odpoveď experta nie je veľmi povzbudivá.

Aj keď sa v podzemných zásobníkoch nahromadí 90 % plynu, aj keď sa dodávky plynu z Ruska udržia na súčasnej úrovni, nezaručí to hladký priebeh vykurovacej sezóny bez toho, aby sa odstavili niektoré kategórie spotrebiteľov, pravdepodobne v priemysle. Odkiaľ sa vôbec vzal údaj o 80 % obsadenosti podzemných zásobníkov plynu (PZP)? Ide o priemerný objem podzemných zásobníkov, ku ktorému sa priblížili v predchádzajúcich vykurovacích sezónach. V predchádzajúcich sezónach však z Ruska prichádzalo oveľa viac plynu každý deň počas celej zimy. „Od Európanov je veľmi ľahkovážne, že sa snažia situáciu ešte zhoršiť“, uzatvára expert.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

20:27

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev pricestoval v utorok do Budapešti na oficiálnu návštevu Maďarska. Podľa agentúry MTI ho na Medzinárodnom letisku Ferenca Liszta privítal predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

20:27

Európska únia splnila svoj cieľ dodať Ukrajine jeden milión delostreleckých granátov, oznámil v utorok šéf zahraničnej politiky bloku Josep Borrell.

20:21

Izrael ponúka odmenu vo výške päť miliónov dolárov (4,7 milióna eur) za prepustenie každého rukojemníka zadržiavaného Hamasom v Pásme Gazy. V utorok to zverejnil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

19:40

Maďarská vládna strana Fidesz odmieta kritiku opozície, že volebný zákon novelizuje vo svoj vlastný prospech. Podľa opozície ide o zrejmý volebný podvod a politickú pomstu, podľa Fideszu takýto krok nariadil parlamentu Národný volebný úrad (NVI), aby sa korigovali disproporcie v počte obyvateľov vo volebných obvodoch.

19:34

Španielsko v najbližších troch rokoch zlegalizuje pobyt približne 300.000 prisťahovalcov bez dokladov ročne. Vzhľadom na starnúcu populáciu sa takto snaží rozšíriť svoje pracovné sily. Oznámila to v utorok ministerka pre migráciu Elma Saizová.

19:33

Spojené štáty v utorok uvalili sankcie na šiestich vysokopostavených predstaviteľov palestínskeho militantného hnutia Hamas. Oznámilo to americké ministerstvo financií.

19:32

Litovský prezident Gitanas Nauséda v utorok nominoval Gintautasa Paluckasa na post premiéra a poveril ho zostavením vlády.

19:30

Kazašské spoločnosti nechcú podliehať sekundárnym sankciám Západu, Kazachstan je ale najbližším spojencom Ruska a obe krajiny budú naďalej pracovať na svojom strategickom partnerstve. Vyhlásil to v utorok veľvyslanec Kazachstanu v Rusku Dauren Abajev.

19:29

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok povedal, že Ukrajina pracuje so všetkými partnermi, aby získala ich podporu pre útoky na ciele v ruskom vnútrozemí. Dodal, že nastal čas, aby Nemecko poskytlo Ukrajine rakety dlhého doletu.

19:25

Maďarské opozičné strany ostro kritizovali snahy vládnej strany Fidesz meniť volebné pravidlá po tom, čo justičný výbor maďarského parlamentu v utorok rozhodol o posunutí legislatívneho návrhu týkajúceho sa volebného zákona do pléna parlamentu.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke slnko za vtákom v meste Naí Dillí v Indii

Autor: TASR/AP-Manish Swarup

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.
.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali