Bratislava 4. mája 2023 (HSP/Foto:Twitter)
Európska komisia (EK) v stredu predstavila zákon na podporu výroby munície. Jeho cieľom je zrýchliť dodávky munície a rakiet pre Ukrajinu a pomôcť krajinám EÚ doplniť svoje vojenské zásoby. Cieľom plánu je, aby obranný priemysel vyrobil jeden milión nábojov za 12 mesiacov. Ako však upozorňuje portál Euractiv – firmy, ktoré sa zaoberajú zbrojárskou výrobou už teraz čelia nedostatku vhodných zamestnancov
EK navrhuje vyčleniť 500 miliónov eur z prerozdelenia rôznych nástrojov, najmä Európskeho obranného fondu (EDF) a Posilnenia európskeho obranného priemyslu prostredníctvom spoločného zákona o obstarávaní (EDIRPA).
„Európa zvyšuje svoju podporu v troch smeroch. Po prvé, členské štáty dodávajú muníciu zo svojich zásob s podporou nového európskeho mierového nástroja vo výške jednej miliardy eur. Po druhé, spolu s členskými štátmi spoločne zaobstaráme viac munície pre Ukrajinu v hodnote ďalšej miliardy eur. A dnes dodávame tretí pilier – zintenzívnenie a zrýchlenie priemyselnej výroby munície v Európe,” uviedla predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v správe pre médiá.
Cieľom plánu Európskej komisie je, aby obranný priemysel vyrobil jeden milión nábojov za 12 mesiacov.
Plán Európskej komisie na zvýšenie kapacity výroby munície v celej Európe, vrátane školenia personálu, predstavuje riziko ďalšej záťaže pre spoločnosti, ktoré už teraz zápasia s náborom personálu na výrobu zariadení, uvádza Euractiv.
„Máme problém najímať personál,” povedali pre EURACTIV dvaja predstavitelia odvetvia pod podmienkou zachovania anonymity.
Zbrojárske firmy potrebujú doplniť inžinierov i ľudí na manuálne práce. Ak továrne nenájdu ľudí na montáž zariadení alebo obsluhu strojov, nebudú schopné zvýšiť výrobu, zdôraznili.
Jednou z prekážok, ktoré exekutíva EÚ navrhuje odstrániť s cieľom zvýšiť produkciu, je regulačná výnimka, ktorá by napríklad v členských štátoch EÚ, ktoré to v súčasnosti neumožňujú, zjednodušila pravidlá obmedzujúce prácu na zmeny v noci.
Komisár pre vnútorný trh EÚ Thierry Breton uviedol príklad výroby vakcín COVID-19, ktorá bola napätá, a rozhodnutie „vytvoriť akýsi fond zručností a vytvoriť partnerstvá s prenosom zručností, ktoré nám pomôžu urýchliť toto prechodné obdobie”, keď „sme potrebovali mobilizovať zručnosti, zdieľať zručnosti z jedného členského štátu do druhého”.
„Niektoré [obranné] odvetvia pracovali veľmi oddelene a nevideli, čo sa deje vedľa,” dodal.
Breton v marci navštívil Slovensko, kde rokoval s dočasne poverenou vládou a so zástupcami obranného priemyslu.
„Pri podpore Ukrajiny zohráva Slovensko aktívnu úlohu už od začiatku vojny. Dodáva vojenské vybavenie a veľmi potrebnú muníciu,” uviedol Breton.
Komisár Breton navštívil spoločne s dočasne povereným ministrom obrany SR Jaroslavom Naďom výrobnú prevádzku zbrojárskeho podniku ZVS Holding v Dubnici nad Váhom. Spoločne rokovali o možnostiach navýšenia produkcie delostreleckej munície pre potreby vojnou zasiahnutej Ukrajiny. Počas návštevy dubnického závodu sa komisár bližšie oboznámil so stavom výrobných kapacít slovenského obranného priemyslu a potrebami pre jeho ďalšie rozšírenie.