Bratislava 7. septembra 2022 (HSP/Bloomberg/Foto:TASR/AP-Kenzo Tribouillard)
Európska únia navrhuje radikálne opatrenia na zníženie spotreby elektrickej energie a obmedzenie jej cien, informuje agentúra Bloomberg
Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že výkonný orgán EÚ plánuje navrhnúť, aby 27 členských štátov bloku obmedzilo nadmerné príjmy spoločností vyrábajúcich energiu z iných zdrojov ako z plynu a zisky použilo na podporu spotrebiteľov. To by sa dosiahlo zavedením cenového stropu na elektrinu vyrábanú technológiami, ako sú obnoviteľné zdroje, hnedé uhlie alebo jadrová energia.
Podľa Bloombergu, tento bezprecedentný plán na vstup na energetické trhy zahŕňa aj poplatok pre výrobcov fosílnych palív, cenový strop na dovoz ruského plynu, opatrenia na zvýšenie likvidity energetických spoločností v prípade potreby a povinné cieľové zníženie spotreby elektrickej energie. EÚ sa dostáva pod čoraz väčší tlak, aby obmedzila prudký nárast cien energií a zabránila sociálnym otrasom, keďže sa blíži vykurovacia sezóna.
“Sme konfrontovaní s astronomickými cenami elektriny pre domácnosti a podniky a s obrovskou volatilitou trhu,” povedala von der Leyenová v stredu novinárom v Bruseli. “Preto predložíme súbor okamžitých opatrení, ktoré ochránia zraniteľných spotrebiteľov a podniky a pomôžu im prispôsobiť sa.”
Podľa návrhu nariadenia, s ktorým sa oboznámila agentúra Bloomberg News, by sa plánovaný cenový strop mohol stanoviť na 200 eur (198,07 USD) za megawatthodinu a vzťahoval by sa na príjmy získané z výroby elektrickej energie z veternej, solárnej a geotermálnej energie, vodnej energie, biomasy, skládkového plynu, plynu z čističiek odpadových vôd, bioplynu, jadrovej energie, hnedého uhlia a ropy z bridlíc.
Akcie niektorých najväčších európskych výrobcov elektrickej energie v stredu vzrástli. Dánska spoločnosť Orsted A/S, ktorá vyrába energiu z obnoviteľných zdrojov, posilnila až o 6,6 %, Enel SpA vzrástol o 3,9 % a Iberdrola SA o 4,2 %. Hlavný analytik Credit Suisse Jens Zimmermann uviedol, že návrh EÚ na obmedzenie cien “je dostatočne vysoký na to, aby neodradil budúce investície do technológií nevyrábajúcich plyn”.
O pláne sa bude diskutovať s členskými štátmi na piatkovom mimoriadnom zasadnutí ministrov energetiky EÚ. Keď naň vlády politicky prikývnu, Komisia predloží legislatívne návrhy, ktoré budú obsahovať ďalšie podrobnosti.
Podľa Bloombergu, EÚ navrhne aj dva ciele na zníženie dopytu. Prvý by od vlád vyžadoval zavedenie opatrení, ktoré by znížili celkovú spotrebu elektrickej energie od všetkých spotrebiteľov o 10 % až 15 %. Druhý by sa podľa návrhu zameral na najdrahšie hodiny výroby a požadoval by povinné zníženie čistej spotreby počas špičkových hodín aspoň o 5 %.
Česká republika sa pokúsi vylúčiť otázku možného obmedzenia cien ruského plynu z programu piatkového zasadnutia ministrov energetiky, uviedol v stredu v Prahe český minister obchodu a priemyslu Jozef Sikela. Sikela, ktorého vláda bude rokovania charizovať, uviedol, že akýkoľvek strop by bol skôr politickým nástrojom než krokom, ktorý by vyriešil súčasnú energetickú krízu v Európe.
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu povedal, že prípadný cenový strop na ruský plyn a ropu je “ďalšia hlúposť”.
Von der Leyenová v stredu tiež uviedla, že blok zváži, či do cenových stropov zahrnie aj skvapalnený zemný plyn spolu s dovozom ruského plynu – čo navrhlo Poľsko.
“Takže to, na čo sa teraz pozeráme, je, aby sme zostali konkurencieschopní pre dodávateľov skvapalneného zemného plynu, ale aby sme sa uistili, že ceny, ktoré platíme, nie sú mimoriadne vysoké, ale v slušnom rozsahu,” povedala.