Ešte k oslavám SNP

❚❚

Bratislava 3. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)

 

Dozneli slávnostné prejavy, dozneli vojenské povely, doznel dupot vojenských bagandží i hukot predvádzanej vojenskej techniky. Oslavy 80. výročia Slovenského národného povstania skončili, prišiel čas na sprítomnenie dejov a súvislostí, ktoré povstanie zaradí do toku slovenských dejín bez pátosu a boľševických pohľadov okorenených „čechoslovakistickými” vsuvkami, ktoré priam štrngali ako čaše šampanského na následných banketoch v komentároch či už dvorných historikov alebo angažovaných novinárov, píše vo svojom komentári Anton Hrnko. Jeho článok vám prinášame v plnom znení 

Centrálne oslavy 80. výročia SNP v Banskej Bystrici
Na snímke slávnostná vojenská prísaha na centrálnych oslavách 80. výročia Slovenského národného povstania (SNP) pri Pamätníku SNP v Banskej Bystrici

Slovenské národné povstanie však nespadlo ako deus ex machina do stredu Slovenska, aby odtiaľ Urbi et Orbi vyhlásilo svoje politické ciele a začalo za ne ozbrojený zápas. Bolo súčasťou toku slovenských dejín, v ktorých jedna udalosť nadväzovala na druhú. Bez toho, že by sa neudiala jedna udalosť, nenastala by ani tá druhá. Áno, príčiny a súvislosti nemožno vytrhávať z toku dejín a treba ich aj správne zoraďovať. Teda poďme sa pozrieť na to, aké udalosti sa museli odohrať, aby nakoniec mohol dať pplk. Ján Golian rozkaz Začnite s vysťahovaním; aby mohla Slovenská národná rada 1. septembra hodiť tzv. vyhlásenie Ústredného národného revolučného výboru do koša a vydať svoju Deklaráciu, ktorá stanovila politické ciele ozbrojeného zápasu slovenských povstalcov. A nakoniec sa pozrime aj na to, ako ponižujú títo dvorní historici a angažovaní novinári boj slovenských povstalcov, ako degradujú ich osobnú i kolektívnu odvahu.

.

Tak predovšetkým, základným predpokladom toho, aby mohlo Slovenské národné povstanie vôbec vypuknúť a úspešne bojovať proti nacistickým okupantom, bola existencia prvej Slovenskej republiky. Bez toho preklínaného 14. marca 1939 by žiaden skutočný odboj na Slovensku, ktorý by vyvrcholil ozbrojeným povstaním, nemohol existovať. Na rozdelenom a okupovanom území Slovenska by síce mohol existovať protihorthyovský, protibeckovský (teda protipoľský) a protinacistický odboj, ale ten by bol ľahko umlčateľný a neschopný pripraviť akékoľvek väčšie bojové akcie. Odmysliac skutočnosť, ako devastujúco by na slovenské národné vedomie malo rozbitie a rozvrátenie územnej celistvosti Slovenska.

Vyhlásenie 14. marca 1939 samo osebe ešte nevytvorilo predpoklady na to, aby mohol potenciálny slovenský odboj vyústiť do celonárodného povstania. Na to bolo treba vytvoriť aj materiálne predpoklady. Je všeobecne, aspoň medzi historikmi známe, že A. Hitler chcel ponechať Slovensku len symbolickú, ceremoniálnu armádu v počte cca 25 000 mužov s ľahkou výzbrojou. Ostatná výzbroj mala byť odovzdaná nemeckému wehrmachtu. Nebyť odhodlaného a neústupčivého zápasu ministra zahraničných vecí F. Ďurčanského a ministra obrany F. Čatloša s nemeckými vyjednávačmi Nemcami ponúkaná forma slovenských ozbrojených síl v podobe protektorátneho vojska, ktoré ani v slávnom Pražskom májovom povstaní nebolo schopné viesť účinný boj už s porazenými jednotkami nemeckej brannej moci, by aj v prípade povstania nebola schopná dni, nieto celé dva mesiace odporovať nacistickým vojskám a ukrajinským jednotkám SS. Áno, Ferdinand Ďurčanský a Ferdinand Čatloš s podporou vtedajšieho predsedu vlády J. Tisa uchránili bojovú hodnotu slovenskej armády a dostatok výstroja a výzbroje, ktorá potom mohla byť použitá v SNP.

.

Niekto môže namietať, že existencia bojaschopnej slovenskej armády bola zaplatená účasťou Slovenskej republiky na vojnových ťaženiach proti Poľsku a ZSSR. Ale úprimne, po tom, čo nám urobilo Poľsko v čase Mníchovskej krízy a tým, že ráno 2. novembra 1938, keď si išla slovenská delegácia do Viedne vypočuť arbitrážne rozhodnutie o južných hraniciach, vznieslo aj Poľsko územné nároky proti Slovensku, nebolo to tak trochu aj logické? Účasť slovenskej armády na vojne proti ZSSR mala tiež svoj pozitívny vplyv na priebeh povstania. Jednak väčšina povstaleckých veliteľov nazbierala svoje bojové skúsenosti práve na východnom fronte a jednak slovenskí vojaci sa práve tam mohli presvedčiť o skutočnej povahe nacistickej politiky. Netreba zabúdať aj na to, že najhodnotnejšia vojenská jednotka SNP bola 2. paradesantná brigáda, zostavená zo slovenských vojakov prebehnuvších v novembri 1943 pri Melitopole na sovietsku stranu.

Povstanie mohlo vypuknúť aj preto, že slovenské štátne orgány zväčša prehliadali odbojovú činnosť. Voči odbojárom postupovali veľmi umiernene. Priemerný trest pre internovaného alebo uväzneného či už v Ilave alebo v štátnom väzení bol dva týždne. A nakoniec by niekto mohol zistiť, či existoval v Európe ešte jeden štát, kde sa čelný predstaviteľ odboja (L. Novomeský) pravidelne stretával s ministrom vnútra (A. Mach) a debatoval s ním o politických otázkach a o ďalšom postupe. Rovnako mnohí pamätníci tvrdia a ja som v archíve narazil na materiály, ktoré to nepriamo potvrdzovali, že aj prezident J. Tiso bol informovaný o pripravovanom podujatí a odporúčal nezasahovať proti aktérom.

Slovenské národné povstanie vypuklo ako reakcia na okupáciu územia slovenského štátu nacistickými vojskami. Je podružné niekoho dnes viniť z toho, že vypuklo predčasne. Treba však poznať aj iné informácie, nielen tie, ktoré sprostredkúvajú dvorní historici. Takmer nikto nehovorí o tom, že L. Novomeský zostal až do 17. septembra 1944 v Bratislave so snahou o koordináciu s tamojšou vládou. Až keď mu A. Mach odkázal, že Nemci idú po ňom, opustil Bratislavu a odišiel do Banskej Bystrice. V povojnovej výpovedí pred Národným súdom, ktorá je v národnom archíve poznamenal, že by „v Bystrici privítali aj Tisa, keby prišiel. Nevedeli síce, čo by s ním robili, ale privítali by ho”.

Myslím si, že 80. výročie SNP by mohlo byť začiatkom nášho seriózneho prístupu k vlastným dejinám. Pozerať sa na v súvislostiach, a nie sa nimi sústavne bičovať a nevidieť na n ich nič pozitívne. Aj môj otec bol ako vojak v povstaní. Keď mi o tom rozprával, tak prízvukoval, že do boja sa zapojili nie pre nejaké politické programy, ale preto, že nás Nemci napadli. Po krátkom zamyslení potom dodal, ale keby sme vedeli, čo bude nasledovať, mnohí by si to rozmysleli. Aj také sú dejiny. Púšťame sa do víru udalostí, ale málokedy dovidíme na ich koniec.

Pri komentovaní SNP ma v mene politických i vojenských predstaviteľov najviac uráža, keď dvorní historici a angažovaní novinári sústavne omieľajú od určitého času, že SNP bolo porazené. Celé moje aktívne pôsobenie v historickej vede som dokazoval, že povstanie nebolo porazené ani vojensky, ani politicky. Nebol žiaden akt kapitulácie, aký bol podpísaný po porážke Varšavského povstania. Väčšina slovenskej armády (aj G. Husák považoval jej premenovanie na 1. čsl. Armádu za škodlivé) sa síce rozpadla, ale mnohé jej jednotky pokračovali v boji až do skončenia vojny. O porážke možno hovoriť len vtedy, keby bol odpor totálne zlomený. A to sa nestalo. Politické ciele Varšavského povstania boli porazené spolu s odporom vo Varšave. Má niekto dojem, že výsledkom SNP bolo obnovenie Česko-Slovenska v jeho predvojnovej podobe? Nebol Košický vládny program postavený na princípe rovný s rovným, ako to chcelo politické vedenie SNP? Nie, SNP nebolo porazené v rokoch 1944 – 1945. SNP bolo porazené politicky prijatím Ústavy ČSSR roku 1960. Ale to bolo Pyrrhovo víťazstvo, lebo prijatie tejto ústavy odštartovalo nový zápas o odkaz SNP, ktorý v prvej etape dosiahol Slovenskú socialistickú republiku a v druhej etape doviedol Slovensko k jeho samostatnosti.

.

Všetci tí, čo tvrdia, že SNP bolo porazené, sa vlastne pripájajú k tvrdeniam stredného Šimečku, že Slováci sú malý zakomplexovaný národ, ktorý nikdy nebojoval. Chápem, že globalistom ide o to, aby Slováci boli predstavovaní ako národ, ktorý nikdy nič nedosiahol, ktorý aj keď siahol po zbrani, vždy len prehral. Preto nám vtĺkajú do hlavy, že SNP bolo porazené. Nebolo!

PS. Na oslavách mi trochu prekážalo, že po 80 rokoch si cez Bystricu opäť zapochodovali nemeckí vojaci. Viem, že je iná situácia, ale napriek!

 

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

11:23

Slovenským reprezentantom v curlingu nevyšiel vstup do bojov v B-divízii ME vo švédskom Östersunde. V prvom dueli A-skupiny prehrali v sobotu predpoludním s Ukrajinou vysoko 2:13. V nedeľu čaká Slovákov súboj s Izraelom.

11:19

Ruského občana Alexandara Bezrukovniho zatkli v Bosne a Hercegovine (BaH) pre falšovanie dokladov. Je tiež podozrivý z ilegálneho výcviku proruských moldavských aktivistov, informovali o tom v sobotu médiá v BaH. Zatkli ho v meste Bosanska Krupa.

11:19

Ruské jednotky v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny obsadili ďalšie dve dediny, uviedli v sobotu ruské tlačové agentúry s odvolaním sa na ministerstvo obrany v Moskve.

11:18

Vývoz ruského plynu cez Ukrajinu do Európy je stabilný aj napriek zastaveniu dodávok do Rakúska. Ruský koncern Gazprom uviedol, že v sobotu pošle do Európy cez Ukrajinu 42,4 milióna metrov kubických (m3) plynu, čo je rovnaký objem ako uplynulý piatok, aj napriek tomu, že sa očakáva zastavenie dodávok plynu do Rakúska z dôvodu zmluvného sporu s OMV.

11:17

Globálne otepľovanie, sucho, odlesňovanie a náhle zmeny teploty ohrozujú aj talianske hľuzovky, ktoré miestni považujú za svoje “biele zlato”. Tieto faktory oslabujú totiž prirodzené prostredie huby.

11:16

Po víťazstve Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách možno očakávať vyostrenie obchodných vojen, ktoré môžu negatívne vplývať na Slovensko. Potenciál hrozby zavedenia ciel má priamy vplyv na náš priemysel, uviedol makroekonomický analytik zo Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.

11:09

Nad obcou Bacúch v okrese Brezno aktuálne hasiči likvidujú požiar lesného porastu. Podľa informácií z operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici sa im podarilo požiar lokalizovať. Ako ďalej uvádzajú hasiči, pri požiari hrabanky zasahuje päť vozidiel a 10 príslušníkov HaZZ a tiež tri vozidlá a osem členov dobrovoľných hasičských zborov.

10:49

Ukrajina musí urobiť všetko, čo je v jej silách, aby zaistila, že sa vojna s Ruskom skončí na budúci rok diplomatickou cestou, uviedol v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ako dodal, s novozvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom sa až do jeho januárovej inaugurácie osobne nestretne, čo je v súlade so zákonom platným v USA.

10:48

Požiar, ktorý zachvátil jednotku intenzívnej starostlivosti pre novorodencov v nemocnici v severnej Indii, pripravil o život desať novonarodených detí, pričom ďalších 16 utrpelo zranenia.

10:47

Víťazom parlamentných volieb v Gruzínsku je vládnuca strana Gruzínsky sen. V sobotu to uviedla volebná komisia, keď zverejnila konečné výsledky volieb. Ich priebeh 26. októbra a sčítavanie hlasov sprevádzali obvinenia z podvodov a ruského zasahovania.

10:46

Lietadlo spoločnosti Southwest Airlines, ktoré sa v piatok neskoro večer pripravovalo na štart na americkom letisku Dallas Love Field, zasiahla guľka. Stroj sa následne vrátil k letovej bráne. Incident si nevyžiadal zranenia.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Supermesiac nad vežou Marina v v pobrežnom meste Ayia Napa na juhovýchode Cypra

Autor: TASR/AP-Petros Karadjias

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

René Pavlík

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali