Hlavné správy: Predseda Smeru Robert Fico spomínal obmenu generácií v strane, výmenu starších za tridsiatnikov. Ľudia sú zvedaví, kto by to mal byť…
Kaliňák: Rovnako som zvedavý aj ja. Je to téma, ktorá bude rezonovať, a na ktorú bude vedenie Smeru v najbližších týždňoch sústredené. Ja nemám žiadne informácie zo zákulisia.
Hlavné správy: Vás ľudia poznajú aj z videí, ktorými sa vyjadrujete k politickým udalostiam a dá sa povedať, že ste už teraz výrazná mladá tvár Smeru. Zatiaľ však hovoríte, že sa do politiky príliš nehrniete, že vám vyhovuje to, čo robíte. Aká je vaša predstava o vašej politickej budúcnosti?
Kaliňák: V podstate aj to, čo robím, je viacmenej politika. Ak niekam zatiaľ nechcem ísť, to je skôr vládnutie. Toto ma, priznám sa, neláka a ešte by som sa ani necítil komfortne v takej pozícii. Keby sa náhodou niekedy vyskytla taká príležitosť, tak by som bol rád, keby som bol plnohodnotne pripravený a vedel podať najvyšší výkon.
Aktuálne sa venujem mediálnej práci, som aj členom mediálneho tímu. V niektorých témach strane Smer takpovediac chýbali tváre, nie všetci chceli ísť do niektorých konfliktov, nie všetci chceli niektoré veci povedať nahlas alebo som mal pocit, že zazneli málo a treba ich zopakovať, a preto som si po dohode dovolil začať robiť takéto videá a upozorňovať na to, čo vnímam ja ako problémy alebo prešľapy tejto vlády.
Hlavné správy: Veľa ľudí to vnímalo tak, že konečne niekto zo Smeru takýmto spôsobom komunikuje. Robert Fico bol v neustálej vojne s novinármi, čo mohlo strane odoberať percentá. Nevnímate oblasť komunikácie ako slabé miesto strany Smer?
Kaliňák: Ťažko povedať. Myslím si, že predseda Fico bol v tej „vojne s novinármi“ pomerne od skorého začiatku od vzniku strany Smer. Niekedy to prinieslo výsledok cez 44 percent, teraz je to menej. Akú rolu v tom hrá komunikácia s novinármi… kým je to polemika, ktorá je vedená argumentačne a faktuálne, kým zvláda hľadať tú správnu líniu, tak si myslím, že zápas s novinármi nie je na škodu. Myslím si, že predseda Fico to zatiaľ zvláda veľmi úspešne.
Hlavné správy: Pán Chmelár odišiel z postu predsedu strany Socialisti.sk. Aj to je sociálnodemokratická strana. Myslíte si, že týmto smerom sú tiež možné nejaké prieniky, partnerstvá, spájanie…?
Kaliňák: Otázka je, čo s nimi bude po odchode pána Chmelára. Viem, že na rôzne podujatia, ktoré organizovali Mladí sociálni demokrati (občianske združenie, mládežnícka organizácia Smeru-SD, pozn. red.), bol vždy pozývaný aj pán Chmelár, vzhľadom na to, že je ľavicový politik a rozhodne má čo povedať do diskusie, pretože je odborne určite fundovaný. Pokiaľ však ide o politickú spoluprácu, to neviem ako to fungovalo doteraz a ešte ťažšie je povedať, ako to bude fungovať po jeho odchode.
Hlavné správy: Keď sa pozrieme na opačnú stranu politického spektra, vidíme, že tam je tých strán viacero a každá z nich sa snaží oslovovať trochu iného voliča. Smer vždy tvrdil, že kým tvorí jednu stranu, je silnejší, a rozpad strany by bol zlý. Lenže keď sa pozrieme na prieskumy a zrátame aktuálne percentá Smeru a Pellegriniho tábora, tak vidíme, že dokopy to narástlo. Keby dokázali obe strany spolupracovať, tak by vlastne rozchod nemusel byť na škodu. Čo si o tom myslíte?
Kaliňák: Väčšina tých, ktorí odišli, boli blízki spolupracovníci, poznali sme sa osobne a nedá sa povedať, že by sme sa rozišli s nejakými krvavými očami. V strane Smer sme z toho sklamaní a myslím si, že je legitímne to pokladať za určitú formu zrady, ale nie natoľko, aby tam vznikal nejaký „bratovražedný boj“.
Ja som začal a aj pokračujem na sociálnych sieťach ako administrátor a teraz už aj ako, povedzme že redaktor, ktorý robí príspevky, a z tejto pozície vnímam, že je veľa ľudí, ktorí sa začínajú dosť vyhraňovať. To je aj politologicky dosť zaujímavá vec: mám pocit, že občania začínajú byť, v pozitívnom slova zmysle, extrémnejší v presadzovaní svojich názorov. A zdá sa mi, že to, čo kedysi fungovalo, jedna veľká strana, ktorá vedela oslovovať aj voličov z jedného aj z druhého kúta politického košiara, akosi prestáva, aspoň na sociálnych sieťach, fungovať. Tí ľudia, ktorí vnímali viac citlivo národné hodnoty, mali problém s niektorými politikmi v Smere, a naopak, sympatizanti Petra Pellegriniho mali problém s inou časťou predstaviteľov strany.
Bude zaujímavé to sledovať, netrúfnem si povedať, aké budú čísla, ale prinajmenšom potenciál mať väčšie čísla v spolupráci, tam podľa mňa je a oplatí sa preto o to zabojovať.
Ivan Lehotský
Erik Kaliňák (29) pracuje už dva roky na tlačovom oddelení strany Smer-SD, má na starosti niektoré veci súvisiace s informačnými technológiami a mediálnymi výstupmi strany, okrem iného spravuje aj facebookový profil predsedu strany Roberta Fica. Členom strany je od novembra, kandidoval v parlamentných voľbách z posledného, 150. miesta kandidátky Smeru, ale do parlamentu sa nedostal. Je synom Milana Kaliňáka, gitaristu a vokalistu skupiny Taktici, a synovcom bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka.