Erdogan už dávno hovorí o nevyhnutnosti zničiť kurdských bojovníkov v Sýrii, no ako vidieť, teraz nastupuje rozhodujúci okamih.
„Turecko odvrátilo vznikajúcu veľkú humanitárnu krízu v Idlibe. Teraz prišiel rad na zničenie teroristov pôsobiacich na východ od rieky Eufrat“, vyslovil sa turecký vodca.
V septembri sa dohodol Erdogan s Ruskom na vytvorení „deeskalačnej zóny“ v Idlibe. Vzhľadom na to, že sa „deadline“ na vyvedenie bojovníkov z ruskej strany periodicky predlžuje, v Idlibe panuje prímerie. V najbližšom čase vojská sýrskeho prezidenta Bašára Asada nebudú útočiť na toto posledné útočisko opozície. Pre Turecko podporujúce sýrsku opozíciu je nevyhnutné nebojovať naraz na dvoch frontoch: na strane povstalcov proti Damasku v Idlibe a útočiť na YPG.
Hrozba konfliktu Turecka a USA
Spomínanú dilemu boja na dvoch frontoch nerobí ľahšou pre tureckú operáciu ani skutočnosť, že na východe od Eufratu sa nachádza okolo 2000 amerických vojakov a desiatky vojenských báz USA. Nedávno k tomu zriadil ešte Washington skupinu pozorovacích bodov medzi pozíciami Vojenských síl Turecka a YPG, aby zabránil boju medzi tureckými a kurdskými vojakmi.
V súčastnosti stojí hlavná otázka o tom, či privedie vojna na severovýchode Sýrie k vojenskému i politickému stretu Turecka a USA. Vo svojom vystúpení Erdogan ubezpečil Biely dom, že bezpečnosť amerických vojakov nikto neohrozí. Napriek tomu, ak sa aj Turci rozhodnú uskutočniť presne cielené údery proti Kurdom, môže sa stať, že sa USA postavia na odpor. Napríklad navýšením dodávok zbraní YPG.
Alebo dodajú do regiónu svojich žoldnierov. Netreba zabúdať ani na možné ekonomické sankcie, ktoré Washington už zaviedol proti tureckým ministrom za odmietnutie pustiť z väzenie pastora Andrewa Brunsona.
Hlavný redaktor tureckého žurnálu Suriye Gündemi Omer Ozkizilčik pochybuje o tom, že by Biely dom šiel do konfliktu s Erdoganom za nadchádzajúcu operáciu. „Nemyslím si, že medzi Tureckom a USA dôjde k vojenskej eskalácií, tým viac, že riziká a následky takej eskalácie budú príliš vysoké. Rozhodujúci význam bude mať stanovisko USA na politickej úrovni. Turecká operácia pre USA odkrýva dvere k východu z ústrania a izolácie do ktorej sa sami vohnali družiac sa s YPG. Táto vojenská operácia znova dá USA možnosť začať sa družiť so svojim partnerom z NATO a tým spôsobom aj získať prístup k sýrskej opozícii“- vyjadril sa expert.
Vedúci vojenský odborník Centra vojensko-politických výskumov MGIMO (МГИМО– Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov) Michail Alexandrov predpokladá, že Turecko je schopné previesť chirurgicky presnú operáciu na východe Eufratu, ktorá neohrozí bezpečnosť amerických špeciálnych síl a vojenských inštruktorov.
„Nakoľko počet amerických vojsk je tam nevýznamný, tak sú len lokálne rozmiestnení, Turecko kľudne môže voviesť vojská v rôzne oblasti, kde niet Američanov alebo kde je ich zanedbateľné množstvo. A tie oblasti v ktorých sa Američania nachádzajú v dostatočnom množstve, budú obkľúčené tureckými oddielmi, takže Američania budú akoby zablokovaní spolu s Kurdami a nedokážu podniknúť vlastné aktivity. A ja si myslím, že nám i Sýrčanom treba tiež prijať presne takúto taktiku – zablokovať enklávu nevstupujúc do priamej vojenskej konfrontácie s USA“ – uviedol Alexandrov.
„Rukami Turkov“
Odstúpiť východ Eufratu Turkom je pre USA nevýhodné. Nie len kvôli tomu, že sa tu nachádzajú významné zásoby sýrskej nafty, no aj kvôli tomu, že to môže začať byť koniec americkej prítomnosti, ktorej účel je realizovať plán vytvorenia „Sýrskeho Kurdistanu“. Nie preto prišiel Pentagon v r. 2014 do Sýrie, aby odstúpil Turkom štvrtinu teritória arabského štátu.
Ak sa pozeráme na situáciu z ruského pohľadu, tak je v našom záujme, aby bol región kontrolovaný zákonnou vládou Sýrie. No pokiaľ k tomu Damask nie je spôsobilý, nebolo by na škodu vyhnať odtiaľ Američanov rukami Turkov.
„Prítomnosť Američanov v Kurdistane a vytvorenie kurdskej enklávy pod vedením USA je Rusku krajne nevýhodná. Preto, lebo po prvé táto enkláva bude využívaná ako nástupište proti nášmu spojencovi – Iránu. Po druhé, na tomto nástupišti pod kuratelou USA sa budú formovať úderné skupiny teroristov, ktoré budú viesť diverzno-teroristickú vojnu na všetkom ostatnom území Sýrie, teda na teritóriách podliehajúcich vláde Bašára Asada.
Ak Turci obkľúčia americkú enklávu a obsadia túto oblasť, oni sa týmto (rozumej podporou terorizmu – pozn.r.) zaoberať nebudú“ – vyjadril sa Michail Alexandrov. „Turecko má iné priority. Nemyslím si, že Turci tam budú špeciálne ničiť sunitskú opozíciu. No ozbrojovať ju a viesť proti režimu Bašara Asada tiež nemajú v úmysle. No a samozrejme bojovať s Iránom a používať proti nemu diverzno-teroristické skupiny Turecko tiež nebude. Teda úloha Ruska je vytlačiť Američanov z východu Eufratu. Ak to bude prevedené tureckými rukami, tak tým lepšie pre nás“.
Ako ukázal Astanský proces, ustanovenie „zón deeskalácie“ a tiež prímerie v Idlibe, je omnoho ľahšie dohovoriť sa Moskve s Ankarou ako s Bielym domom. Okrem toho, turecká operácia spôsobí vážnu krízu medzi Tureckom a USA. To automaticky posilní pozíciu Ruska tak v Sýrii ako aj pred každou z týchto dvoch strán v NATO. Tlak Turecka pritlačí kurdských bojovníkov k väčšej ochote k rozhovorom s Damaskom. A ktovie, možno pod hrozbou tureckej intervencie YPG odsúhlasí odovzdať časť teritórií pod kontrolu sýrskej armády.