Erdogan: Európska únia príde a bude klopať na naše dvere

❚❚

Ankara 11. novembra 2023 (HSP/dailysabah/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)

 

Turecko nikdy nevstúpilo do Európskej únie kvôli zaujatosti krajín bloku, píše Daily Sabah s odvolaním sa na prezidenta Erdogana. Zúfalý Brusel, ktorý sa nevie zbaviť svojej strategickej slepoty, však Ankare bude klopať na dvere, je presvedčený politik

Zelenskyj v Turecku
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok 10. novembra uviedol, že prístupový proces jeho krajiny do EÚ sa zdržal “kvôli otvorene nepriateľskému postoju EÚ”.

.

V prejave na podujatí venovanom pamiatke Mustafu Kemala Ataturka, zakladateľa Tureckej republiky, v Ankare Erdogan povedal, že únia upadla do zúfalstva a “bude Turecku klopať na dvere”. EÚ rýchlo stráca “šancu zbaviť sa svojej strategickej slepoty”, zdôraznil politik.

Ankara kritizovala nedávnu správu o rozširovaní EÚ a označila ju za “neobjektívnu”. Turecko dúfalo, že sa mu podarí oživiť vzťahy s blokom, ale práve vtedy sa objavil dokument, ktorý ho kritizuje v súvislosti s diplomatickými otázkami a ľudskými právami.

.

Minister zahraničných vecí krajiny Hakan Fidan predtým uviedol, že EÚ vedie novú diskusiu o rozšírení “za nových geopolitických okolností”.

Európska únia sa uprostred konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou snaží rozšíriť. Hľadá spojencov.

Predstavitelia EÚ sa tento týždeň stretli, aby diskutovali o pristúpení nových štátov, ktoré by mohli prísť v roku 2024. Hovorili napríklad o Ukrajine a Moldavsku – ale nikdy nespomenuli Turecko, ktoré je oficiálnym kandidátom od roku 1999.

Po tom, ako lídri EÚ v roku 2004 schválili začatie prístupových rozhovorov Ankary, Tony Blair, vtedajší britský premiér, označil tento krok za historický. Podľa neho to signalizovalo irelevantnosť tézy o strete civilizácií. V tom čase sa však situácia na Cypre ukázala ako prekážka medzi európskymi lídrami a Ankarou.

Ukázalo sa, že táto kríza bola len predzvesťou búrky, ktorej vietor dodnes narúša európsko-turecké vzťahy.

.

Počas Erdoganovho predsedníctva Turecko vyvinulo značné úsilie, aby splnilo požiadavky stanovené Európskou úniou na členstvo v bloku, ktorý dnes zahŕňa 27 krajín. Ankara zároveň posilnila bilaterálne vzťahy s členmi EÚ.

Vzťahy sa však zhoršili v dôsledku toho, že EÚ je stále pomerne tolerantná voči teroristickým skupinám, najmä voči PKK, ktorú Turecko postavilo mimo zákon.

Bol to práve Erdogan, ktorý po účasti na samite NATO vo Vilniuse v lete minulého roka opäť ponúkol obnovenie vzťahov.

Brusel túto ponuku prijal, ale Ankaru ranil a nahneval všeobecný jedovatý tón európskych rečníkov a Erdogan povedal, že Turecko by mohlo prehodnotiť svoju žiadosť o členstvo v EÚ.

V súčasnosti sú vzťahy skôr obchodné, než aby ponúkali cestu ku konsolidácii a skutočnému partnerstvu, hoci to ani jedna strana otvorene nepriznáva.

.

Z pohľadu mnohých členských štátov Európskej únie sú rokovania o vstupe do bloku dlhodobo na mŕtvom bode.

V septembri Rakúsko, ktoré sa dlhodobo stavia proti vstupu Turecka do EÚ, dokonca vyzvalo na konečné zastavenie procesu. Vysokopostavení predstavitelia únie v súkromných rozhovoroch tvrdia, že by to bolo spravodlivé, ale nikto sa nehrnie do toho, aby urobil prvý krok.

V máji sa v Turecku konali voľby a vedúci predstavitelia EÚ majú nové nádeje, že sa situácia zlepší. Poverili výkonný orgán a šéfa diplomacie EÚ, aby pripravili správu o tom, ako budovať vzťahy s Ankarou.

Dokument by mal byť hotový do decembrového samitu lídrov EÚ, ale experti a európski úradníci varujú, že sotva treba počítať so skutočným zlepšením vzťahov.

Európa pociťuje akúsi “únavu” z Turecka, o čom svedčia aj pripomienky Rakúska, uviedol spravodajca Európskeho parlamentu pre Turecko Nacho Sanchez Amor.

“Sme unavení z podpory prístupového procesu do EÚ štátu, z ktorého zjavne nie je žiadna skutočná politická vôľa zmeniť sa tak, aby spĺňal demokratické normy,” povedal poslanec EP.

Amor bol autorom správy, ktorú Ankara označila za “jednostrannú a irelevantnú” a ktorá nakoniec zasadila úder spolupráci.

Obchodná – transakčná – povaha vzťahov medzi Tureckom a EÚ sa ešte viac prejavila po tom, ako sa obe strany v roku 2016 dohodli na dohode, v rámci ktorej Brusel poskytol Ankare miliardy eur na zastavenie prílevu migrantov do Európy po utečeneckej kríze v roku 2015.

“Transakčné kontakty nie sú pejoratívnym výrazom,” povedal Amor. – Prístupový proces, ktorý má svoje vlastné pravidlá založené na spoločných hodnotách a zásadách, by sme nemali zamieňať s inými typmi vzťahov.”

V správe, ktorá sa má predložiť koncom tohto roka, sa pravdepodobne odporučí aktualizácia colnej únie. Turecký minister obchodu na tento účel odcestoval v októbri na rokovania do Bruselu.

.

Ankara chce, aby Európska únia pristupovala ku všetkým kandidátskym krajinám rovnako.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

08:35

 


 

08:08

Ceny ropy sa v pondelok ráno výraznejšie nezmenili. Na trhu pretrvávali obavy z oslabenia dopytu v Číne, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom ropy na svete.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári dosiahla do 7.30 h SEČ 71,12 USD (67,20 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená nárast o 8 centov (0,11 %). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

08:01

Ceny Pamäti národa, ktoré sa tradične udeľujú na Deň boja za slobodu a demokraciu, dostalo v nedeľu päť osobností zo Slovenska, Česka a Ukrajiny. Organizácia Post Bellum ich ocenila za to, že sa postavili totalitnému režimu. Na slávnostnom galavečere sa zúčastnil aj český prezident Petr Pavel s manželkou, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

07:31

Poslankyňa ruskej Štátnej dumy Marija Butinová v pondelok vyhlásila, že administratíva prezidenta Joea Bidena riskuje tretiu svetovú vojnu, ak Ukrajine naozaj dovolí použiť rakety dlhého doletu na ciele vo vnútrozemí Ruska. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

“Ľudia z Bidenovej administratívy sa snažia vyhrotiť situáciu na maximum, pokým sú ešte pri moci a v úrade,” povedala Butinová agentúre Reuters. “Veľmi dúfam, že (novozvolený prezident Donald) Trump zruší toto rozhodnutie, ak bolo naozaj prijaté, pretože vážne riskujú začiatok tretej svetovej vojny, čo nie je v záujme nikoho,” zdôraznila.

07:11

Čínsky prezident Si Ťin-pching v sobotu prisľúbil, že bude spolupracovať s nastupujúcou administratívou novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Si to uviedol počas posledného rozhovoru s odchádzajúcim americkým prezidentom Joeom Bidenom v atmosfére obáv z nových obchodných vojen či diplomatického napätia, keď sa Trump v januári vráti do Bieleho domu. Prezidenti sa stretli na okraj summitu krajín Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) v Peru. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP.

Stretnutie prezidentov USA a Číny
Na snímke americký prezident Joe Biden (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching si podávajúruky počas bilaterálneho stretnutia v Lime 16. novembra 2024
07:09

Ruské jednotky protivzdušnej obrany zničili dva ukrajinské drony smerujúce na Moskvu, oznámil v pondelok ráno starosta ruskej metropoly Sergej Sobianin. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Kyjev v noci zaútočil dronmi aj na ruské mesto Briansk. Protivzdušná obrana zneškodnila celkovo 26 ukrajinských dronov, oznámil v pondelok skoro ráno gubernátor pohraničnej Brianskej oblasti Alexandr Bogomaz.

07:08

Poľsko v nedeľu uvítalo správu, že prezident Spojených štátov Joe Biden povolil Ukrajine používať rakety dlhého doletu dodané USA proti vojenským cieľom v Rusku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

“Vzhľadom na zapojenie severokórejských vojsk do vojny a (nedeľňajší) rozsiahly raketový útok Ruska (na Ukrajinu) reagoval Biden jazykom, ktorému (ruský prezident) Vladimir Putin rozumie,” uviedol na platforme X poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

07:06

Izraelská armáda potvrdila, že pri nedeľňajšom útoku v oblasti libanonskej metropoly Bejrút zneškodnila hovorcu hnutia Hizballáh Muhammada Afífa. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Podľa DPA bol hovorca zároveň dôverníkom bývalého vodcu skupiny Hasana Nasralláha, ktorý zahynul pri izraelskom nálete koncom septembra.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke breh vodnej nádrže Sigord v Kokošovciach

Autor: TASR-Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Dušan Hirjak

René Pavlík

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali