Ankara 11. novembra 2023 (HSP/dailysabah/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)
Turecko nikdy nevstúpilo do Európskej únie kvôli zaujatosti krajín bloku, píše Daily Sabah s odvolaním sa na prezidenta Erdogana. Zúfalý Brusel, ktorý sa nevie zbaviť svojej strategickej slepoty, však Ankare bude klopať na dvere, je presvedčený politik
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok 10. novembra uviedol, že prístupový proces jeho krajiny do EÚ sa zdržal “kvôli otvorene nepriateľskému postoju EÚ”.
V prejave na podujatí venovanom pamiatke Mustafu Kemala Ataturka, zakladateľa Tureckej republiky, v Ankare Erdogan povedal, že únia upadla do zúfalstva a “bude Turecku klopať na dvere”. EÚ rýchlo stráca “šancu zbaviť sa svojej strategickej slepoty”, zdôraznil politik.
Ankara kritizovala nedávnu správu o rozširovaní EÚ a označila ju za “neobjektívnu”. Turecko dúfalo, že sa mu podarí oživiť vzťahy s blokom, ale práve vtedy sa objavil dokument, ktorý ho kritizuje v súvislosti s diplomatickými otázkami a ľudskými právami.
Minister zahraničných vecí krajiny Hakan Fidan predtým uviedol, že EÚ vedie novú diskusiu o rozšírení “za nových geopolitických okolností”.
Európska únia sa uprostred konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou snaží rozšíriť. Hľadá spojencov.
Predstavitelia EÚ sa tento týždeň stretli, aby diskutovali o pristúpení nových štátov, ktoré by mohli prísť v roku 2024. Hovorili napríklad o Ukrajine a Moldavsku – ale nikdy nespomenuli Turecko, ktoré je oficiálnym kandidátom od roku 1999.
Po tom, ako lídri EÚ v roku 2004 schválili začatie prístupových rozhovorov Ankary, Tony Blair, vtedajší britský premiér, označil tento krok za historický. Podľa neho to signalizovalo irelevantnosť tézy o strete civilizácií. V tom čase sa však situácia na Cypre ukázala ako prekážka medzi európskymi lídrami a Ankarou.
Ukázalo sa, že táto kríza bola len predzvesťou búrky, ktorej vietor dodnes narúša európsko-turecké vzťahy.
Počas Erdoganovho predsedníctva Turecko vyvinulo značné úsilie, aby splnilo požiadavky stanovené Európskou úniou na členstvo v bloku, ktorý dnes zahŕňa 27 krajín. Ankara zároveň posilnila bilaterálne vzťahy s členmi EÚ.
Vzťahy sa však zhoršili v dôsledku toho, že EÚ je stále pomerne tolerantná voči teroristickým skupinám, najmä voči PKK, ktorú Turecko postavilo mimo zákon.
Bol to práve Erdogan, ktorý po účasti na samite NATO vo Vilniuse v lete minulého roka opäť ponúkol obnovenie vzťahov.
Brusel túto ponuku prijal, ale Ankaru ranil a nahneval všeobecný jedovatý tón európskych rečníkov a Erdogan povedal, že Turecko by mohlo prehodnotiť svoju žiadosť o členstvo v EÚ.
V súčasnosti sú vzťahy skôr obchodné, než aby ponúkali cestu ku konsolidácii a skutočnému partnerstvu, hoci to ani jedna strana otvorene nepriznáva.
Z pohľadu mnohých členských štátov Európskej únie sú rokovania o vstupe do bloku dlhodobo na mŕtvom bode.
V septembri Rakúsko, ktoré sa dlhodobo stavia proti vstupu Turecka do EÚ, dokonca vyzvalo na konečné zastavenie procesu. Vysokopostavení predstavitelia únie v súkromných rozhovoroch tvrdia, že by to bolo spravodlivé, ale nikto sa nehrnie do toho, aby urobil prvý krok.
V máji sa v Turecku konali voľby a vedúci predstavitelia EÚ majú nové nádeje, že sa situácia zlepší. Poverili výkonný orgán a šéfa diplomacie EÚ, aby pripravili správu o tom, ako budovať vzťahy s Ankarou.
Dokument by mal byť hotový do decembrového samitu lídrov EÚ, ale experti a európski úradníci varujú, že sotva treba počítať so skutočným zlepšením vzťahov.
Európa pociťuje akúsi “únavu” z Turecka, o čom svedčia aj pripomienky Rakúska, uviedol spravodajca Európskeho parlamentu pre Turecko Nacho Sanchez Amor.
“Sme unavení z podpory prístupového procesu do EÚ štátu, z ktorého zjavne nie je žiadna skutočná politická vôľa zmeniť sa tak, aby spĺňal demokratické normy,” povedal poslanec EP.
Amor bol autorom správy, ktorú Ankara označila za “jednostrannú a irelevantnú” a ktorá nakoniec zasadila úder spolupráci.
Obchodná – transakčná – povaha vzťahov medzi Tureckom a EÚ sa ešte viac prejavila po tom, ako sa obe strany v roku 2016 dohodli na dohode, v rámci ktorej Brusel poskytol Ankare miliardy eur na zastavenie prílevu migrantov do Európy po utečeneckej kríze v roku 2015.
“Transakčné kontakty nie sú pejoratívnym výrazom,” povedal Amor. – Prístupový proces, ktorý má svoje vlastné pravidlá založené na spoločných hodnotách a zásadách, by sme nemali zamieňať s inými typmi vzťahov.”
V správe, ktorá sa má predložiť koncom tohto roka, sa pravdepodobne odporučí aktualizácia colnej únie. Turecký minister obchodu na tento účel odcestoval v októbri na rokovania do Bruselu.
Ankara chce, aby Európska únia pristupovala ku všetkým kandidátskym krajinám rovnako.