Prešov 19. januára 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR – Veronika Mihaliková)
Erb novovymenovaného prešovského arcibiskupa metropolitu Jonáša Maxima odkazuje aj na jeho mníšsky život. Jeho súčasťou je aj erb Prešovskej archieparchie, na ktorej čele bude stáť. Biskupskú vysviacku prijme 27. januára v Prešove. TASR o tom informoval hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič
“Základom erbu je štvrtený štít. V prvom a štvrtom striebornom poli sa nachádza erb Prešovskej archieparchie. V druhom a treťom modrom poli sa nachádzajú jeho osobné heraldické symboly. Zlatá váza a trojica rastlín má pôvod v erbe biskupa Manuela Olšavského, ktorý tiež pochádzal z Oľšavice, rodnej obce vladyku Jonáša. Táto nádoba a tri z nej vyrastajúce ruže sú symbolom Presvätej Bohorodičky,” povedal Pavlišinovič.
Ako pokračoval, zlatý studitský kríž pripomína, že nositeľ erbu žil 20 rokov mníšsky život v monastieri tohto rádu v Unive. Štít je položený na červenej, zlatom podšitej mantiji, ktorá je spolu s mitrou byzantského typu, zlatým biskupským žezlom a dvojramenným krížom odznakom hodnosti arcibiskupov gréckokatolíckej cirkvi.
Jeho biskupským heslom sú slová zo svätého Písma: “U Pána je spása.” (Jon 2, 10) “Pozerajúc na seba samého ako na človeka, vidím, že som veľmi obmedzený, úbohý so svojimi slabosťami a jediný, na koho sa chcem spoliehať, je Boh, prameň každého dobra, každej dobrej činnosti a teda aj spásy ako takej,” povedal k významu svojho biskupského hesla vladyka-nominant Jonáš.
Autorom erbu je Miroslav Glejtek, ktorý pôsobí na Katedre histórie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Okrem viacerých členstiev v rôznych heraldických komisiách je od roku 2008 menovaný aj za heraldického konzultora Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru Konferencie biskupov Slovenska.