Bratislava 2. apríla 2024 (HSP/Politico/ Foto: TASR/AP)
Úrad európskeho verejného žalobcu (EPPO) skúma spisy kauzy Pfizergate medzi Ursulou von der Leyenovou a šéfom spoločnosti Pfizer. Správu prináša Politico
Vrchní európski prokurátori vyšetrujú podozrenia z trestného činu v súvislosti s vyjednávaním o vakcínach Covid – 19 medzi predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer Alberton Bourlouom. Informoval o tom hovorca prokuratúry v Liége.
Vyšetrovatelia Úradu európskeho verejného žalobcu (EPPO) v posledných mesiacoch prevzali od belgických prokurátorov vyšetrovanie von der Leyenovej. Vyšetrovanie sa týka “zasahovania do verejných funkcií, vymazanie SMS-správ, korupciou a konfliktom záujmov”. Vyplýva to z právnych dokumentov, s ktorými sa oboznámil portál POLITICO a hovorca prokuratúry v Liége. Hoci prokurátori EPPO vyšetrujú údajné trestné činy, v súvislosti s prípadom zatiaľ nebol nikto obvinený.
Vyšetrovanie pôvodne začali belgické justičné orgány v meste Liège začiatkom roka 2023 po trestnom oznámení, ktoré podal miestny lobista Frédéric Baldan. Neskôr sa k nemu pripojili aj maďarská a poľská vláda . Poľská vláda je však v procese stiahnutia svojej sťažnosti po volebnom víťazstve proeurópskej vlády pod vedením Donalda Tuska.
Baldanov podnet sa zameral na údajnú výmenu textových správ medzi von der Leyenovou a šéfom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom v súvislosti s prípravou najväčšej dohody o vakcínach v EÚ na vrchole pandémie Covid-19 v afére nazvanej “Pfizergate”.
20 miliárd eur
Výmenu správ medzi týmito hlavnými aktérmi odhalil ako prvý denník The New York Times. V správach si údajne obaja vedúci predstavitelia dohadovali podmienky dohody. NYT zároveň podal na EK vlastnú žalobu po tom, čo EK odmietla zverejniť obsah správ a zamedzila prístup k dokumentom.
Správa o tom, že EPPO teraz tento prípad vyšetruje, môže viesť k ďalšiemu preskúmaniu, akú úlohu zohrala predsedníčka Európskej komisie v megaobchode s vakcínami. Politico dodáva, že hodnota tohto obchodu sa odhaduje na viac ako 20 miliárd EUR.
EPPO vedie celoeurópske vyšetrovanie finančných trestných činov. Úrad by teoreticky mohol zabaviť telefóny a iné relevantné dôkazové materiály z priestorov Komisie alebo aj z ďalších úradov v iných krajinách Európy.
Pokrok v tomto prípade však nie je priaznivý pre šéfku EÚ. Von der Leyenvá sa totiž pripravuje na voľby do svojho druhého funkčného obdobia.
Komisia doteraz odmietla zverejniť obsah textových správ alebo dokonca potvrdiť ich existenciu.
Dohoda, vyjednaná na vrchole pandémie v roku 2021, bola pôvodne vnímaná ako triumf von der Leyenovej. Obrovské množstvo nakúpených vakcín však odvtedy vyvolalo otázniky. Portál Politico koncom minulého roka odhalil, že sa zbytočne minuli vakcíny v hodnote najmenej 4 miliárd eur. Zmluva o vakcínach so spoločnosťou Pfizer bola odvtedy opätovne prerokovaná.
Organizátori kampaní za transparentnosť a niektorí politickí oponenti sa snažili vyvinúť tlak na Komisiu, aby o tomto prípade rokovala. Ursula von der Leyenová sa však doteraz vyhýbala riešeniu tohto prípadu. EK odmietla potvrdiť existenciu textových správ. „Všetko potrebné o tomto prípade už bolo povedané. Počkáme si na výsledky,“ uviedla von der Leyenová.
Prečítajte si tiež: