Bratislava 30. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Pixabay, TASR-Pavel Neubauer, Jakub Kotian)
Štát bude finančne odškodňovať ľudí za to, že sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Uviedol to vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO). Má sa tak diať cez očkovaciu prémiu a sprostredkovateľský bonus. Oba modely pomoci putujú do parlamentu cez pozmeňujúci návrh
Matovič povedal, že na schéme motivácie k očkovaniu začalo ministerstvo pracovať zhruba pred mesiacom. Chce tak vyriešiť zaostávanie Slovenska v očkovaní.
“Musíme odškodňovať ľudí za to, že urobia niečo, čo sa im nechce,” okomentoval Matovič s tým, že ide o verejný záujem všetkých obyvateľov SR.
Pri očkovacej prémii ide v podstate o lotériu. Vláda sa však ešte musí pre spustenie rozhodnúť.
“Zákonná úprava bude hovoriť o tom, že by prebiehalo týždenné žrebovanie, na ceny v žrebovaní by mohli byť maximálne použité dva milióny eur týždenne,” vysvetlil minister s tým, že do žrebovania sa môžu zaradiť všetci očkovaní nad 18 rokov.
Takže aj ľudia, ktorí sa zaočkovali už dávnejšie.
Matovičova vízia spočíva v jednom veľkom losovaní týždenne, ktoré sa bude konať zrejme v televízii RTVS a pravdepodobne vždy v nedeľu. Popritom by chcel minister zaviesť aj každodenné losovanie pred siedmou hodinou v dňoch počas pracovného týždňa s menšími prémiami.
Čo sa týka sprostredkovateľského bonusu, ministerstvo by chcelo tento nástroj spustiť už od štvrtka (1. 7.), vláda to však ešte musí takisto odobriť. Ide o bonus pre sprostredkovanie očkovania hocikomu, kto sa dá zaočkovať od začiatku júla.
“To znamená, že aby ktokoľvek z nás, kto má schopnosť presvedčiť niekoho, aby sa zaočkoval, tak aby bol motivovaný za túto prácu, ktorú vykoná v prospech verejného blaha a verejného záujmu,” vysvetlil Matovič.
.
Čiže ktokoľvek, kto presvedčí nezaočkovaného človeka, aby sa zaočkovať dal, bude mať nárok na finančnú odmenu vo výške podľa veku človeka, ktorému očkovanie sprostredkoval. Ak ide o človeka do 50 rokov, sprostredkovateľ môže dostať 30 eur, ak do 60 rokov, môže dostať 60 eur a pri senioroch nad 60 rokov pôjde o sumu 90 eur.
Fungovať to má cez webovú stránku vytvorenú ministerstvom financií. Všetci zaočkovaní nad 18 rokov, ktorí vakcínu dostanú v období od 1. júla do 31. októbra tohto roka a ktorí majú o tento príspevok záujem, sa môžu prihlásiť. Po overení im bude poskytnutý kód, ktorý odovzdá sprostredkovateľovi a ten si potom môže uplatniť nárok na príspevok.
Minister tvrdí, že je pripravený na kritiku o tom, že čo ak sa napríklad navzájom prihlásia ako sprostredkovatelia manžel a manželka.
“Nech sa páči,” reagoval Matovič s tým, že štát to reálne nevie odkontrolovať.
Od štvrtka zostane 120 mobilných odberových miest, vykonávať budú PCR testy
Antigénové mobilné odberové miesta v stredu končia. Od štvrtka 1. júla zostane 120 mobilných odberových miest, vykonávať budú PCR testy. Kapacita týchto miest bude 30-tisíc testov, v prípade potreby sa však môže navýšiť. Na tlačovej konferencii o tom informoval riaditeľ Odboru verejného zdravotníctva, skríningu a prevencie Ministerstva zdravotníctva SR Tomáš Kúdela.
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vysvetlil, že cieľom nového systému testovania je motivácia ľudí k očkovaniu. Testovanie z medicínskych dôvodov, po kontakte s pozitívnym či pre deti do letných táborov bude naďalej hradiť štát. Na podujatia, kde je vyžadovaný PCR test, si ho však nezaočkovaní budú musieť zaplatiť sami.
Ako konštatoval epidemiológ Martin Pavelka, v prípade zhoršenia epidemickej situácie sa rozšíri zoznam aktivít, kde budú nezaočkovaní potrebovať PCR test. Diskutuje sa o tejto povinnosti v reštauráciách, krčmách, fitness centrách, plavárňach, hoteloch, múzeách a galériách, na hromadných podujatiach, športových tréningoch a obradoch okrem pohrebov.
„Ak som plne zaočkovaný, nemusím sa testovať,“ podotkol.
Dvojtýždňovej karanténe sa po príchode do SR vyhnú len plne zaočkovaní
Cestovný semafor sa zmení od 9. júla. Pravidlá pre príchod na Slovensko budú po novom závisieť od toho, či je človek zaočkovaný alebo nie. Ruší sa tak rozdelenie krajín podľa ich rizikovosti z pohľadu epidemiologickej situácie. Vyplýva to z návrhu aktualizácie cestovného semafora z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorý v stredu schválila vláda. Zmenou v cestovnom semafore sa má minimalizovať import delta variantu.
Za plne zaočkovanú osobu sa bude pri prechode slovenskými hranicami považovať ten, kto je 14 dní po podaní druhej dávky vakcíny (Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna, Sputnik V). Taktiež to budú osoby, ktoré sú dva týždne po podaní jednodávkovej vakcíny (Johnson & Johnson). Ďalej to budú ľudia, ktorí sú 14 dní po podaní prvej dávky vakcíny do 180 dní po prekonaní ochorenia COVID-19. Všetko bude platiť jeden rok, uvádza sa v návrhu.
Zaočkovaní ľudia sa podľa rezortu budú musieť po prekročení hraníc preukázať potvrdením o očkovaní, a to tzv. GreenPassom, prípadne národným očkovacím certifikátom s QR kódom.
Ostatné, nezaočkované osoby sa budú musieť po prekročení hraníc povinne registrovať v systéme eHranica a absolvovať 14-dňovú karanténu. Cestujúci by mal mať možnosť urobiť si RT-PCR test najskôr na piaty deň karantény, vyplynulo to z vyjadrení štátneho tajomníka rezortu diplomacie Martina Klusa. V prípade negatívneho výsledku môže osoba túto karanténu opustiť hneď, ako jej je doručená správa o negatívnom RT-PCR výsledku.
Výnimku z karantény budú mať aj ľudia s prvou dávkou vakcíny. Bude pre nich tiež platiť prechodné obdobie do 9. augusta. Klus poznamenal, že ide napríklad o vakcínu od AstraZenecy, na ktorej druhú dávku sa čaká 10 týždňov.
“Viacerí teraz dobiehajú druhé očkovanie z mája/júna a mali by tak stihnúť lehotu do 9. augusta. Ak majú medzi tým naplánovanú dovolenku, nahliada sa na nich ako na zaočkovaných, čiže sa môžu vrátiť bez podmienok,” povedal Klus.
Aktualizovaný cestovný semafor ponúka pendlerom prechodné obdobie na zaočkovanie. Pendleri by mali môcť prejsť hranicami s RT-PCR testom, ktorý nebude starší ako sedem dní. Klus predpokladá, že od 9. augusta sa budú pendleri riadiť režimom pre plne zaočkované a ostatné osoby.
Nezaočkované deti do 12 rokov sa budú podľa ministerstva zdravotníctva riadiť tými istými podmienkami ako ich rodičia.
Nezaočkované deti od 12 do 18 rokov sa budú riadiť tými istými karanténnymi podmienkami ako ich rodičia za podmienky, že boli zaočkované aspoň prvou očkovacou dávkou. Od 9. augusta by sa deti od 12 do 18 rokov mali riadiť režimom pre plne zaočkované a ostatné osoby, priblížil Klus.
Úlohou cestovného semafora je minimalizovať import nových prípadov infikovaných delta variantom a oddialiť časový bod, keď sa tento variant stane na Slovensku dominantným a začne sa nekontrolovane šíriť v komunitách.
“Cieľom aktualizovaného cestovného semafora je výlučne limitovať importy v najvyššej dosiahnuteľnej miere. Aktualizovaný cestovný semafor a aktívna kontrola hraníc majú zmysel len vtedy, ak dokážeme takto získaný čas progresívne využiť na akcelerované zaočkovanie obyvateľstva, výsledkom čoho bude merateľné zmiernenie počtu hospitalizácií a mortality počas tretej epidemickej vlny,” skonštatovalo ministerstvo.
Zoznam rizikových krajín zverejní MZ a ministerstvo zahraničných vecí každý týždeň po konzultácii s konzíliom odborníkov. Systém rizikovosti krajín bude mať pre ľudí iba odporúčací charakter.
Slováci už môžu žiadať a používať Digitálne COVID preukazy EÚ
Slováci už môžu žiadať a používať Digitálne COVID preukazy Európskej únie (EÚ). Ľudia si o ne môžu požiadať cez internet a uložiť ich do štátnej aplikácie GreenPass vydanej spoločnosťou Slovensko IT. Preukazy sú vydávané v súlade s technickou špecifikáciou a nariadením EÚ tak, aby mohli byť akceptované a overené v tzv. “rámci dôvery”, v ktorom sú zapojené všetky členské štáty EÚ. Spustenie oznámili v stredu na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR
Digitálny COVID preukaz EÚ je digitálnym osvedčením, ktoré bude uznávané vo všetkých členských štátoch EÚ a je potvrdením buď o zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, o prekonaní tohto ochorenia alebo negatívneho výsledku testovania. Ako vysvetlil rezort zdravotníctva, využíva sa pri ňom QR kód. Preukaz je bezplatný a vydávaný v štátnom jazyku a angličtine. Vydáva sa v elektronickom aj papierovom formáte. Pôvodne prezentovaný názov bol tzv. greenpass či Zelený COVID pass.
Prvé takéto preukazy si Slováci začali nachádzať už počas víkendu vo svojich mailových schránkach. Doručované sú každému, kto už mal vydaný dočasný očkovací certifikát. Od pondelka (28. 6.) je o ne možné požiadať na stránke korona.gov.sk.
Takéto digitálne preukazy je možné uložiť do aplikácie pripravenej rezortmi zdravotníctva a informatizácie. Dajú sa tiež uložiť do viacerých mobilných aplikácií, napríklad aj aplikácií zdravotných poisťovní.
Ako vysvetlil generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Pavol Capek, centrum ich vydáva na základe informácií z vakcinačných centier a mobilných odberových miest. V súčasnosti sú vydávané tri typy preukazov. Prvý typ je potvrdenie o očkovaní, druhý je potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 v posledných 180 dňoch a tretím je potvrdenie o vykonaní testu.
Doplnil, že na získanie digitálneho COVID preukazu EÚ sa občania musia prihlásiť do samoobslužného portálu. Po overení prihlásenia si môžu vybrať, ktorý preukaz požadajú zaslať, a môžu si požiadať aj o automatické zasielanie. NCZI zároveň v pondelok všetkým obyvateľom, ktorí sú v systéme Moje ezdravie, teda tým, ktorí boli na testovaní či vakcinovaní, opätovne rozposlalo ich COVID-19-passy. Ide o 9-miestny alfanumerický identifikátor, ktorý slúži na prihlásenie sa do portálu v systéme Moje ezdravie, kde sú všetky dáta o testovaní či vakcinácii. Slúži na identifikáciu osôb pri žiadosti o vydanie Digitálneho COVID preukazu EÚ.
V mobilných aplikáciách budú mať žiadatelia možnosť automatického posielania nových preukazov, rovnako tak túto možnosť môžu využiť cez formulár na stránke korona.gov.sk. V opačnom prípade si musia o nový Digitálny COVID preukaz EÚ požiadať po každej zmene. Teda najskôr 24 hodín po podaní očkovacej látky či po testovaní.
Epidemická situácia na Slovensku sa však napriek avizovaným drakonickým opatreniam a diskriminácii nezaočkovaných naďalej výrazne zlepšuje. Oproti minulému týždňu klesol priemerný denný počet prípadov o 40 %. Hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 je 120, ventilovaných je 11 osôb
Dynamika poklesu sa po minulotýždňovom spomalení mierne zrýchlila, trend na Slovensku je tak zatiaľ pozitívny. Na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii to uviedol riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík.
Situácia v okolitých krajinách je veľmi dobrá, vyššie počty prípadov nákazy evidujú v Španielsku a niektorých oblastiach Francúzska. Vo veľkej časti Európy počty infikovaných klesajú, s výnimkou Portugalska.
Aspoň prvou dávkou vakcíny je na Slovensku zaočkovaných 36 % obyvateľov, plne zaočkovaných je 28 % ľudí.
„V tomto týždni sa primárne podávali druhé dávky vakcín, nárast medzi prvými dávkami bol o niečo nižší,“ konštatoval Mišík.
Vo vekovej kategórii 70- až 80-ročných sa zaočkovanosť blíži k 70 %. Na druhej strane je však ešte približne 900-tisíc ľudí vo veku nad 50 rokov, ktorí zaočkovaní nie sú.
Naďalej sa výrazne prehlbujú aj regionálne rozdiely v zaočkovanosti. Podľa okresov bydliska sa zaočkovanosť prvou dávkou pohybuje od 24 do 55 %, pri druhej dávke je to od 19 do 45 %. V čakárni na očkovanie čaká aktuálne 50-tisíc osôb, vo veľkej väčšine okresov sa však čakáreň vyprázdňuje rýchlo.
Ako dodal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, do očkovania v ambulanciách sa prihlásilo už 290 lekárov. Rezort chce tlačiť aj na očkovanie marginalizovaných komunít mobilnými tímami.