Bratislava/Štrasburg 22. novembra 2023 (HSP/Foto:HSP)
Poslanec Európskeho parlamentu (EP) Miroslav Radačovský ešte pred očakávaným hlasovaním vyjadril svoj nesúhlas s nápadom odobrať členským štátom únie právo veta
Miroslav Radačovský informoval, že dnešné hlasovanie v Európskom parlamente vníma ako snahu EÚ prostredníctvom europoslancov posunúť Rade a Európskej rade na rokovanie možnosť revízie európskych zmlúv so zameraním na zrušenie práva veta pri hlasovaniach. Takýmto krokom by boli podľa jeho slov odňaté práva národných štátov rozhodovať v dôležitých otázkach sami o sebe.
“Keďže takéto hlasovanie v skutočnosti považujem aj za zbytočné, pretože o zrušení práva veta v konečnom dôsledku europoslanci nemôžu rozhodovať, predsa som len dal Bruselu najavo, aké je stanovisko vlády SR a zacitoval som z jej programového vyhlásenia,” uviedol Radačovský na sociálnej sieti.
Priamo v pléne EP tlmočil, že nová vláda na Slovensku jasne odmieta pokusy nahradiť jednomyseľnosť pri rozhodovaní v EÚ kvalifikovanou väčšinou. “Vláda SR radikálne odmieta zrušenie práva veta. Vláda SR radikálne odmieta neodôvodnené presúvanie kompetencií z členských štátov na EÚ. Vláda SR radikálne odmieta rušenie doterajšieho rozhodovania v inštitúciách EÚ, ktoré si vyžadujú súhlas všetkých členov.”
Bývalý sudca Radačovský, ktorého strana Slovenský Patriot tvorila súčasť otvorenej kandidátky SNS v nedávnych voľbách, priamo v pléne europarlamentu zopakoval, že bude v EP hlasovať proti revízii zakladajúcich zmlúv.
“A tvrdím, že každý europoslanec zo Slovenska, pokiaľ by hlasoval za revíziu týchto zmlúv, hlasoval by proti vlastnému štátu, hlasoval by proti vôli občanov,” zdôraznil poslanec EP.
Vyjadrila sa aj Monika Beňová zo Smeru-SSD. Takisto odmietla predovšetkým snahy o obmedzovanie práva veta, ktoré majú členské štáty napríklad pri hlasovaní v otázkach zahraničnej politiky, sankcií či pri rozhodovaní o rozširovaní Európskej únie.
“Ide totiž o overený nástroj motivujúci k hľadaniu kompromisov, pri rešpektovaní záujmov Únie, no aj všetkých jej členských štátov,” vysvetlila Monika Beňová.
Schopnosť dosiahnuť jednomyseľnú zhodu podľa jej slov zároveň vytvára predpoklad, že ju budú všetci rešpektovať a nebudú sa ju snažiť obchádzať.