Do súťaže ho prihlásili žiaci tamojšej ZŠ, kde ho majú v škole namaľovaný na stene. Na dnešnom vyhodnotení ankety si zástupcovia komjatickej ZŠ prevzali cenu v podobe zdravotného posudku víťazného 28 metrového 138-ročného stromu s obvodom kmeňa 9,3 metra, aj 333 eurový šek na jeho ošetrenie. O víťazstve rozhodlo 2296 hlasov a tento platan bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka.
Rovnakú sumu na ošetrenie dostali ďalšie dva stromy s najvyšším počtom hlasov. Lipa malolistá, rastúca v parku pred kaštieľom v Opinej (okres Košice) získala 2152 hlasov. Jej odhadovaný vek je 250 až 420 rokov, má výšku 25 metrov a obvod kmeňa 6,3 metra. Posledná majiteľka kaštieľa grófka Terézia Pallaviciny Denesy Vecsey ho predala za symbolickú cenu evanjelickej cirkvi, aby nebol prestavaný na hospodárske budovy. V okolí stromu sú tajné podzemné chodby, ktoré chce obec využiť na muzeálne účely.
Cieľom je upozorniť na vzácne stromy i pomôcť ich ošetriť
Iba o šesť hlasov menej získal na treťom mieste 300-ročný orech čierny zo zámockého parku v Seredi (okres Galanta). S obvodom kmeňa 6,2 metra a výškou 25 metrov je pravdepodobne najväčší strom svojho druhu na Slovensku. Iba šesť takýchto stromov je chránených, ale tento z nepochopiteľných dôvodov nie je medzi nimi.
Poslaním ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do májovej uzávierky prihlásili do Nadácie Ekopolis 70 stromov z celého Slovenska. Z nich vybrala porota 12 finalistov, o ktorých rôznymi spôsobmi hlasovali občania v rekordnom počte 14.251, čo je o 4084 viac ako vlani.
“Je to milá a sympatická aktivita. Okrem toho ide v mnohom aj o moje meno, lebo veľmi často sa v súťaži vyskytujú rôzne lipy. Dokonca vlani vyhrala lipa malolistá z Lipian,” povedal pre TASR spevák Peter Lipa, ktorý je patrónom 10. ročníka ankety.