Vedúci projektu Eduard Stloukal z katedry zoológie PriF UK informoval, že projekt zahŕňa chov rakov, výskum ich rozšírenia a vypúšťanie pôvodných druhov do prirodzených biotopov, kde sa ich počet nielen znižuje, ale hrozí aj ich úplné vymiznutie.
Oficiálnym spustením projektu bolo dnešné otvorenie chovnej stanice rakov nachádzajúcej sa priamo v areáli čistiarne odpadových vôd závodu VW SK v Devínskej Novej Vsi.
Momentálne sa nachádza v chovnej stanici približne 40 rakov. “Sú to raky, ktoré sa biológom podarilo zachrániť v núdzových situáciách,” uviedol Stloukal. V prvej fáze projektu budú v chovnej stanici množiť a na vypustenie do voľnej prírody pripravovať raka riečneho, v ďalšej fáze i raka riavového. Prvú generáciu raka riečneho dnes takisto vypustili do Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty, v lokalite pri obci Borinka.
“Naším zámerom je zabezpečiť, aby raky zo slovenskej prírody nevymizli, naopak, aby sa podarilo stabilizovať a rozšíriť ich stav,” uviedol člen Predstavenstva VW SK Wilfried von Rath. Vyjadril tiež nádej, že tento projekt odštartuje aj ďalší výskum životného prostredia a prírody na Slovensku.
Minister životného prostredia Peter Žiga v príhovore konštatoval, že tento projekt je príkladom toho, ako by to malo fungovať všade vo svete. “Priemysel sa spája s tými, čo chránia prírodu a spoločne vytvárajú projekty, ktoré pomáhajú prírode,” povedal Žiga.
Prorektor UK Ján Turňa pripomenul, že projekt “Zachraňujeme raky pre Slovensko” vychádza zo spoločného memoranda medzi univerzitou a automobilkou o spolupráci pri ochrane a výskume životného prostredia. “Verím, že aj vedecké výsledky, ktoré sa dosiahnu pri pozorovaní v rámci tohto projektu, budú ďalej šíriť dobré meno našej spolupráce a potvrdia, že naším spoločným zámerom je udržať čisté životné prostredie,” dodal Turňa.