Washington 30. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Americká vesmírna agentúra NASA zverejnila novú snímku galaktického centra Mliečnej dráhy, zostavenú z 370 snímok urobených za posledných 20 rokov. Tieto údaje boli získané vesmírnym ďalekohľadom Chandra a rádioteleskopom MeerKAT v Juhoafrickej republike (JAR)
Táto snímka, na rozdiel od predchádzajúcich snímok Mliečnej dráhy, zahŕňa širšiu rovinu galaxie vďaka rozšírenému pohľadu na ďalekohľad Chandra, uviedla NASA.
Astronóm Daniel Wang z Univerzity v Massachusetts uviedol, že snímka zachytáva “tuhý alebo energetický ekosystém v strede našej galaxie“ so zvyškami supernov, čiernych dier a neutrónových hviezd.
“To, čo vidíme na obrázku, je tuhý alebo energetický ekosystém v centre našej galaxie,“ povedal Wang.
Unravel the threads of superheated gas and magnetic fields that make up the tapestry of energy of our Milky Way galaxy. 🌌
A new image from @ChandraXray brings to life the giant mosaic of data that weaves together this cosmic masterpiece. Discover more: https://t.co/UJZMMDe2Zg pic.twitter.com/jkNgFXk2z2
— NASA (@NASA) May 27, 2021
“Je tam mnoho zvyškov supernov, čierne diery a neutrónové hviezdy. Každá röntgenová bodka alebo prvok predstavuje energetický zdroj, z ktorých väčšina je v strede,” uviedol Daniel Wang pre denník The Guardian.
Podľa správ astronóm strávil prácou na snímke rok, zatiaľ čo bol uväznený doma počas pandémie koronavírusu.
Galaktické centrum Mliečnej dráhy leží 26 tisíc svetelných rokov od Zeme.
Populárna hypotéza o vzniku Mliečnej dráhy bola vyvrátená
Mliečna dráha je typická galaxia a pravdepodobne nevznikla pri zrážke iných galaxií. Populárna hypotéza bola vyvrátená austrálskymi vedcami, ktorí študovali UGC 10738 – galaxiu, ktorá má rovnako ako Mliečna dráha hrubé a tenké disky. Astrofyzici prezentovali svoje zistenia v článku publikovanom v časopise Astrophysical Journal Letters.
Podľa hypotézy sa silné a tenké disky objavili v dôsledku starovekej katastrofy a nie sú typické pre špirálové galaxie. Tenký disk obsahuje 85 percent hviezd, zatiaľ čo hrubý disk obsahuje väčšinou staré hviezdy vytvorené v počiatočných fázach formovania galaxií. Vedci však vykonali pozorovania pomocou VLT (Very Large Telescope) a zistili, že podobné štruktúry existujú v UGC 10738, ktorý sa nachádza 320 miliónov svetelných rokov od Zeme. To naznačuje, že Mliečna dráha pravdepodobne vznikla obvyklým spôsobom.
Slnko sa nachádza na tenkom disku Mliečnej dráhy a je tvorené z prvkov, ktoré sú o 1,5 percenta ťažšie ako hélium. Hviezdy na grubom disku majú prvky, ktoré sú 3-10krát ľahšie ako hélium. Rozdiel v pomere prvkov je určujúci charakteristikou pre hrubé a tenké disky. Podobné štruktúry boli pozorované vo veľkom počte galaxií, ale nebolo známe, či majú rovnakú vlastnosť ako disky Mliečnej dráhy.
Dáta VLT potvrdili, že rozdelenie hviezd podľa veku v UGC 10738 je podobné ako v našej galaxii. Mliečna dráha a UGC 10738 sa teda vyvinuli podobným spôsobom, čo vyvracia predchádzajúce myšlienky astronómov.