Brusel 30. mája 2023 (HSP/Foto:Pixabay)
Zo štúdie, ktorú zverejnil The Economist vyplýva, že vysoké ceny energií v Európe boli zodpovedné za 68 000 predčasných úmrtí minulú zimu, čo je viac ako COVID-19. Štúdia sa zamerala na obdobie od vlaňajšieho novembra do februára. Údaje boli zhromaždené zo všetkých 27 krajín EÚ s výnimkou Malty a Cypru. Ak by bola zima oveľa chladnejšia, spotreba energie, ceny a predčasné úmrtia by boli pravdepodobne oveľa vyššie
Graf, ktorý zverejnil magazín Economist ukazuje, že nadmerné úmrtia prevyšujú úmrtia na COVID-19 a tieto úmrtia sa zvýšili práve s poklesom teplôt. Minulú zimu zomrelo na COVID 19 v 28 európskych krajinách 59 700 ľudí, no väčší počet, 68 000, mohlo zomrieť preto, lebo nemohli vykurovať svoje domovy.
Európa mala minulú zimu neskutočné šťastie, pretože to bola druhá najteplejšia zima zaznamenaná na kontinente. Keby bola studená zima, spotreba energie, ceny a predčasné úmrtia by boli pravdepodobne oveľa vyššie.
Vysoké ceny energií môžu ohrozovať životy obyvateľov, pretože odrádzajú ľudí od riadneho vykurovania svojich domovov a život v chladných podmienkach zvyšuje riziko srdcových a dýchacích problémov. The Economist poznamenáva, že predpovedali, že drahé ceny energií môžu mať za následok 22 000 až 138 000 predčasných úmrtí počas miernej zimy.
V 28 európskych krajinách, ktoré The Economist skúmal, došlo od novembra 2022 do februára 2023 k 149 000 nadmerným úmrtiam, čo predstavuje nárast o 7,8 percenta. Pohľad na jednotlivé krajiny ukazuje, že najvyšší počet úmrtí bol zaznamenaný tam, kde došlo k najvýraznejšiemu zvýšeniu nákladov za teplo.
Pomocou štatistického modelu The Economist odhadol, že zvýšenie ceny o približne 0,10 eura za kilowatthodinu – približne 30 percent priemernej ceny elektriny z minulej zimy – súviselo so zvýšením týždennej úmrtnosti krajiny o približne 2,2 percenta. Ak by elektrina minulú zimu stála rovnako ako v roku 2020, ich model by očakával v Európe o 68 000 úmrtí menej, čo je pokles o 3,6 percenta.
Štúdiu The Economist rozoberá aj American Experiment a poukazuje na to, že štáty EÚ sa stali závislými na ruskom plyne, pretože odstavili príliš veľa jadrových a uhoľných elektrární a snažili sa ich nahradiť kombináciou veternej a solárnej energie i zemného plynu. Mnohé z tých istých krajín, ako napríklad Nemecko, ktoré využívali rastúce množstvá zemného plynu, zakázali používanie hydraulického štiepenia na výrobu energie, ktorú potrebovali na domácom trhu.
V dôsledku toho sa ceny energií zvýšili, keď Rusko „odstavilo” plyn, a rastúce náklady vyplývajúce z nezodpovednej energetickej politiky prispeli k predčasným úmrtiam 68 000 ľudí. Američania by mali byť múdri, aby neopakovali tieto chyby a aby nezažili podobné následky, konštatuje American Experiment.