Energetická kríza v Európe mohla zabiť viac ľudí ako COVID-19

❚❚

Brusel 30. mája 2023 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Zo štúdie, ktorú zverejnil The Economist vyplýva, že vysoké ceny energií v Európe boli zodpovedné za 68 000 predčasných úmrtí minulú zimu, čo je viac ako COVID-19. Štúdia sa zamerala na obdobie od vlaňajšieho novembra do februára. Údaje boli zhromaždené zo všetkých 27 krajín EÚ s výnimkou Malty a Cypru. Ak by bola zima oveľa chladnejšia, spotreba energie, ceny a predčasné úmrtia by boli pravdepodobne oveľa vyššie

energie
Ilustračné foto

Graf, ktorý zverejnil magazín Economist ukazuje, že nadmerné úmrtia prevyšujú úmrtia na COVID-19 a tieto úmrtia sa zvýšili práve s poklesom teplôt. Minulú zimu zomrelo na COVID 19 v 28 európskych krajinách 59 700 ľudí, no väčší počet, 68 000, mohlo zomrieť preto, lebo nemohli vykurovať svoje domovy.

.

Európa mala minulú zimu neskutočné šťastie, pretože to bola druhá najteplejšia zima zaznamenaná na kontinente. Keby bola studená zima, spotreba energie, ceny a predčasné úmrtia by boli pravdepodobne oveľa vyššie.

Vysoké ceny energií môžu ohrozovať životy obyvateľov, pretože odrádzajú ľudí od riadneho vykurovania svojich domovov a život v chladných podmienkach zvyšuje riziko srdcových a dýchacích problémov. The Economist poznamenáva, že predpovedali, že drahé ceny energií môžu mať za následok 22 000 až 138 000 predčasných úmrtí počas miernej zimy.

.

V 28 európskych krajinách, ktoré The Economist skúmal, došlo od novembra 2022 do februára 2023 k 149 000 nadmerným úmrtiam, čo predstavuje nárast o 7,8 percenta. Pohľad na jednotlivé krajiny ukazuje, že najvyšší počet úmrtí bol zaznamenaný tam, kde došlo k  najvýraznejšiemu zvýšeniu nákladov za teplo.

Pomocou štatistického modelu The Economist odhadol, že zvýšenie ceny o približne 0,10 eura za kilowatthodinu – približne 30 percent priemernej ceny elektriny z minulej zimy – súviselo so zvýšením týždennej úmrtnosti krajiny o približne 2,2 percenta. Ak by elektrina minulú zimu stála rovnako ako v roku 2020, ich model by očakával v Európe o 68 000 úmrtí menej, čo je pokles o 3,6 percenta.

Štúdiu The Economist rozoberá aj American Experiment a poukazuje na to, že štáty EÚ sa stali závislými na ruskom plyne, pretože odstavili príliš veľa jadrových a uhoľných elektrární a snažili sa ich nahradiť kombináciou veternej a solárnej energie  i zemného plynu. Mnohé z tých istých krajín, ako napríklad Nemecko, ktoré využívali rastúce množstvá zemného plynu, zakázali používanie hydraulického štiepenia na výrobu energie, ktorú potrebovali na domácom trhu.

V dôsledku toho sa ceny energií zvýšili, keď Rusko „odstavilo” plyn, a rastúce náklady vyplývajúce z nezodpovednej energetickej politiky prispeli k predčasným úmrtiam 68 000 ľudí. Američania by mali byť múdri, aby neopakovali tieto chyby a aby nezažili podobné následky, konštatuje American Experiment.

 

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

16:04

Osobitný vyslanec Organizácie Spojených národov (OSN) pre Sýriu Geir Pedersen v nedeľu povedal, že je “mimoriadne dôležité” ukončiť boje v Libanone a Pásme Gazy a vyhnúť sa tak tomu, aby bola Sýria vtiahnutá do regionálnej vojny.

15:55

Mesto Lučenec sa plánuje v najbližšom období zamerať na prípravu revitalizácie mestského parku, ktorý je od roku 2021 národnou kultúrnou pamiatkou. Prvým krokom jeho postupnej obnovy bude spracovanie prípravnej dokumentácie v rozsahu inventarizácie drevín.

15:20

Libanonské militantné hnutie Hizballáh útočilo v nedeľu na Izrael desiatkami rakiet a bezpilotných lietadiel, pričom cielilo aj na vojenskú základňu na predmestí Tel Avivu. Libanonská armáda zase oznámila, že pri izraelskom útoku na juhu krajiny zahynul jeden z jej vojakov. Izrael sa za tento útok ospravedlnil.

15:05

Brazílska vláda v piatok (22. 11.) neskoro večer zmrazila výdavky, aby dodržala fiškálne pravidlá.

15:02

Izrael po smrti rabína Zviho Kogana opätovne vydal odporúčanie pre svojich občanov, aby cestovali do Spojených arabských emirátov iba v nevyhnutných prípadoch. Tí, ktorí sa v tejto krajine už nachádzajú, by sa mali zdržiavať v bezpečných oblastiach a vyhýbať sa podnikom a miestam spojených s Izraelom a židovskou komunitou.

15:02

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v nedeľu privítala dohodu prijatú na summite COP29 v azerbajdžanskom Baku ako “novú éru spolupráce a financovania v oblasti klímy”.

15:02

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v nedeľu počas návštevy Bejrútu vyzval na okamžité prímerie vo vojne medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh. Tvrdí, že Libanon je na pokraji zrútenia.

14:05

Irán spustil nové centrifúgy na obohacovanie uránu, uviedol v nedeľu predseda parlamentu Mohammad Bagher Ghalibaf. Povedal, že iránske orgány týmto krokom reagovali na nedávne prijatie protiiránskej rezolúcie na zasadnutí Rady guvernérov MAAE.

„Reakcia Iránu je založená na zásade reciprocity, keďže Rada guvernérov MAAE bola zneužitá na nespravodlivé politické účely,“ povedal Ghalibaf. Uvedenie centrifúg na obohacovanie uránu do prevádzky je jedným z krokov potrebných na výrobu jadrovej zbrane.

13:55

Ceny zlata vzrástli v piatok (22. 11.) piaty deň po sebe. Obavy z eskalácie vojny na Ukrajine totiž podporujú bezpečné aktíva.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníčka si fotí mobilným telefónom rozsvietený vianočný stromček na Hlavnom námestí v Bratislave v piatok 22. novembra 2024

Autor: TASR-Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali