Bratislava 4. novembra 2024 (HSP/ Live Action News/ Foto: Screenshot Youtube)
Pred nedávnym symbolickým hlasovaním o legalizácii asistovanej samovraždy v celom Spojenom kráľovstve, vystúpila so svojím dojímavým prejavom zástupkyňa lídra politickej strany Plaid Cymru Delyth Jewellová. Na jej prejav upozornil portál Live Action News
Waleský parlament (Senedd) rozhodným hlasovaním zamietol návrh na zavedenie asistovanej samovraždy. Organizácia Right to Life UK už predtým vyhlásila, že hlasovanie Seneddu je odkazom pre parlament, “ktorý ukazuje, že waleské zhromaždenie dôrazne odmieta zavedenie režimu asistovanej samovraždy vo Walese“.
„Proti boli členovia Seneddu zo všetkých hlavných strán vrátane labouristov, liberálnych demokratov, Plaid Cymru a konzervatívcov,“ dodala skupina.
V októbrovej rozprave vystúpil veľký počet poslancov, ktorí boli proti zavedeniu asistovanej samovraždy. Zástupkyňa lídra strany Plaid Cymru Delyth Jewellová hovorila o otázke asistovanej samovraždy s vášňou a zároveň so súcitom. Organizácia Right to Life UK zverejnila na Facebooku videozáznam celého jej prejavu.
“…obávam sa toho, ako sa to skončí”
„Viem, že je to debata podnietená spolucítením. Túžba nevidieť, ako niekto, koho máme radi, trpí,“ prihovorila sa Jewellová.
„Je to inštinkt, ktorému úplne rozumiem, a súcitím s tými, ktorí ho navrhujú, ale budem hlasovať proti tomuto návrhu. Pretože takmer každý, kto pristúpi k tejto rozprave, tak urobí cez optiku posledných chvíľ osoby, ktorú miluje. Niekoho, koho videli trpieť, niekoho, koho bolesť by zúfalo túžili zmierniť…,“ pokračovala.
„Ja však tvrdím, že sa na to musíme pozerať aj optikou tých, ktorí nie sú obklopení ľuďmi, ktorých milujú. Tých, ktorí sú odsunutí na okraj spoločnosti, tých ľudí, ktorí by mohli byť v budúcnosti, ktorá je tak strašne blízko, vystavení tlaku, aby ukončili svoj život, pretože potrebná paliatívna starostlivosť nie je dostupná alebo pretože sa cítia byť na príťaž,“ uviedla.
„V súvislosti s týmto návrhom sa neobávam ani tak toho, ako sa to začne, ako skôr toho, ako sa to skončí,“ dodala.
„V tom, čo sa navrhuje vo Westminsteri, sú isté obmedzenia… Ale každý precedens, ktorý vidíme na medzinárodnej úrovni, ukazuje, že žiadne obmedzenie nie je nedotknuteľné,“ povedala.
„Skúsenosti Kanady, Holandska, Belgicka a niektorých štátov v USA ukazujú, čo sa môže ľahko a nevyhnutne stať…. Kúsok po kúsku sa ochranné opatrenia (pre podstúpenie asistovanej samovraždy) oslabili, takže teraz sa môžu zaradiť ľudia s depresiou, s anorexiou a mnohými ďalšími neterminálnymi poruchami – poruchami, z ktorých sa ľudia môžu vyliečiť. To všetko sú životy, ktoré sa ukončia, a ktoré sa pritom mohli zlepšiť. Ale ešte znepokojujúcejšie ako táto normotvorba je to, ako sa v daných spoločnostiach zraniteľní ľudia cítili, boli v ohrození..,“ uviedla.
„V americkom štáte Oregon viac ako 47 % ľudí, ktorí ukončili svoj život, uviedlo ako dôvod skutočnosť, že nechceli byť záťažou pre svoje rodiny alebo opatrovateľov….,“ dodala.
„Diskusia… je často prezentovaná… ako spôsob, ako ponúknuť ľuďom možnosť voľby, ale u mnohých postihnutých ľudí alebo ľudí, ktorí nemajú blízko k svojim rodinám… by to viedlo k tomu, že by mali pocit, že nemajú inú možnosť ako ukončiť svoj život….,“ vyjadrila sa.
„Nemyslím to ako strašenie. Je to len odraz toho, čo sa stalo v iných častiach sveta, ktoré otvorili dvere a nechali ich otvorené, aby ich už nikdy nemohli zavrieť….V diskusii tohto druhu… musíme myslieť nielen na jej zámery, ale aj na pravdepodobné účinky….,“ uviedla.
„Toto je asi najťažšia debata, v ktorej som musela vystúpiť… Tak úplne chápem, prečo toľko ľudí chce túto zmenu… ale hrôza, ktorú z toho cítim, nie je len nejaká banalita. Je to budúcnosť, ktorú nevidím len ako najhorší možný scenár, ale ako jediný konečný scenár. Budúcnosť, v ktorej zostane len málo obmedzení… Budúcnosť, v ktorej sa znížia investície do paliatívnej starostlivosti… a v ktorej sa zúfalí ľudia budú cítiť povinní urobiť krok, ktorý nikdy nemôžu urobiť späť….,“ dodala.
Hovorkyňa organizácie Right To Life UK Catherine Robinsonová uviedla: „Legalizácia asistovanej samovraždy predstavuje akútnu hrozbu pre zraniteľných ľudí, najmä v kontexte preťaženého systému zdravotnej starostlivosti. Spojené kráľovstvo musí uprednostniť riadne financovanú, vysokokvalitnú paliatívnu starostlivosť pre ľudí na sklonku života, nie asistovanú samovraždu“.
Prečítajte si tiež: