Paríž 4. augusta 2023 (HSP/DailyMail/Foto: TASR/AP)
Francúzsky prezident Emmanuel Macron kritizuje svojho šéfa špionáže za to, že nedokázal predvídať prevrat v Nigeri. Tvrdí, že Bernard Émié, riaditeľ francúzskej zahraničnej spravodajskej služby, mal odhadnúť zvrhnutie prezidenta Bazouma juntou 26. júla, informuje Daily Mail
Šéf Generálneho riaditeľstva pre vonkajšiu bezpečnosť (DGSE) uvádza, že začiatkom tohto roka vydal varovanie, ktoré vláda ignorovala.
Nasledovali útoky na francúzske veľvyslanectvo v Nigeri v nedeľu, keď tisíce ľudí podporujúcich prevrat pochodovali hlavným mestom, odsudzovali Francúzsko a mávali ruskými vlajkami.
Podľa analytikov predstavuje prevrat v Nigeri pre Macrona veľkú prekážku a vyvoláva otázky o vojenskej prítomnosti Francúzska v krajine a širšej stratégii v Afrike.
Prevrat proti nigerskému prezidentovi Bazoumovi je tretím takýmto pučom v regióne za posledné tri roky, po podobných zrážkach v Mali a Burkine Faso v rokoch 2021 a 2022, ktoré prinútili francúzske jednotky stiahnuť sa.
Zničujúci prevrat
Prevrat je obzvlášť zničujúci pre Macrona, ktorý sa po stiahnutí z Mali, snaží urobiť z Nigeru osobitného spojenca a centrum francúzskej prítomnosti v regióne.
V decembri 2018 Macron prisľúbil, že Francúzsko sa bude naďalej angažovať v boji proti džihádistom v africkom regióne Sahel “až do úplného víťazstva.”
Francúzsko má v tejto bývalej francúzskej kolónii podľa France24 približne 1 500 vojakov.
Prevrat z minulej stredy je piatym prevratom v Nigeri od získania nezávislosti od Francúzska v roku 1960.
“História sa opakuje, neúspechy sa hromadia,” hovorí Pascal Boniface, riaditeľ Francúzskeho inštitútu pre medzinárodné a strategické záležitosti.
“Ak pučisti zostanú pri moci v Niamey, bude veľmi ťažké nechať tam našich vojakov,” dodáva.
Nigerská junta vo štvrtok vyhlásila, že po minulotýždňovom prevrate ruší vojenské dohody uzavreté medzi Niamey a Francúzskom.
“Vzhľadom na bezohľadný postoj Francúzska a jeho reakciu na situáciu” sa “Národná rada na ochranu vlasti rozhodla zrušiť dohody o spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany s týmto štátom,” uvádzal jeden z pučistov vo vyhlásení, ktoré prečítali v televízii vo štvrtok neskoro večer.
V súvislosti s prevratom je na Niger uvalený rad sankcií.
EÚ už zrušila financovanie a vojenskú podporu z dôvodu “neprijateľného útoku na integritu nigerských republikových inštitúcií.”
Nespokojnosť v západnej Afrike
V západnej Afrike rastie nespokojnosť tých, ktorí považujú pokračujúcu účasť Francúzska za neokoloniálny projekt.
Protestujúci v Nigeri sú videní s nápismi vyzývajúcimi Francúzsko, aby odišlo. Objavujú sa aj nové vlajky, pričom niektorí Nigerčania dávajú prednosť spojenectvu s Ruskom.
Ukrajinský predstaviteľ v utorok spojil prevrat s Moskvu a nazval ho “štandardnou ruskou taktikou.”
Mychajlo Podoljak, poradca ukrajinského prezidenta, tvrdí: “Teraz je úplne jasné, že za takzvaným vojenským prevratom v Nigeri stojí Rusko.”
Podľa neho “ide o štandardnú ruskú taktiku. Odvrátiť pozornosť, využiť moment a rozšíriť konflikt.”
Francúzsko sa ocitlo v ťažkej situácii, keďže si uvedomuje bezpečnostné riziko, ktoré predstavuje pád oslabených vlád a vznik nového mocenského vákua.
Kolaps stabilných frankofónnych vlád by poškodil aj obchodnú a jadrovú silu Francúzska.
Niger dodáva 15 % významných potrieb Francúzska v oblasti uránu.
Prečítajte si tiež:
- Zúfalá situácia v západnej Afrike – chystá sa nová vojna
- Niger – Francúzsko nie je pripravené uznať svoju kapituláciu
- Niger položil Francúzsko na lopatky
- USA a západoeurópske štáty nariadili evakuáciu veľvyslanectiev v Nigeri
- Západnou Afrikou otriasajú nepokoje a prevraty. Západ sa rozhodol zasiahnuť