Bratislava 22. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Peter Dejong)
Európska lieková agentúra (EMA) po preskúmaní najnovších údajov neodporúča použitie ivermektínu pri prevencii a liečbe ochorenia COVID-19. Informovala o tom oficiálna webstránka EMA
Podľa EMA výsledky klinických štúdií na používanie ivermektínu pri COVID-19 boli rôzne. Niektoré nepreukázali žiadny úžitok a iné hlásili iba možný prínos pri prevencii a liečbe. Dostupné dáta však podľa EMA nepodporujú jeho použitie proti COVID-19 mimo klinických testov.
V Európskej únii (EÚ) existujú tabletky i kožné prípravky obsahujúce ivermektín na liečbu niektorých parazitických ochorení, resp. ošetrenie pokožky, napríklad pri ružovke. Ivermektín je tiež povolený na veterinárne použitie pre viacero druhov zvierat na vnútorné a vonkajšie parazity.
Lieky s ivermektínom nie sú v EÚ povolené na použitie v súvislosti s ochorením COVID-19. EMA navyše nedostala žiadnu žiadosť o schválenie takého použitia. Česko a Slovensko však dočasne povolili používanie lieku na účely liečby COVID-19 v rámci svojich vnútroštátnych právnych predpisov.
Lekár a analytik Juraj Mesík, ktorý má s ivermektínom pozitívne skúsenosti, však varuje: “Kto je to EMA – European Medical Association? EMA – to sú presne tí ľudia, čo 25. 6. 2020 bez mihnutia oka expresne schválili liečbu covidu neúčinným remdesivirom. Vzápätí EU nakúpila 500 000 balení za viac ako miliardu eur. Dnes má Európa najviac covid mŕtvych na svete. Podľa ich ovocia ich spoznáte,” upozorňuje na sociálnej sieti lekár.
EMA uplynulý týždeň tiež vydala správu, že očkovacia látka proti koronavírusu AstraZeneca nemá nič spoločné s úmrtiami po očkovaní a nemá spôsobovať žiadne krvné zrazeniny. V ten istý deň však nórski vedci publikovali štúdiu, kde potvrdili priamy súvis medzi tvorbou krvných zrazenín a očkovacou látkou, čo môže byť pre niektorých ľudí fatálne. Ich štúdiu nasledujúci deň potvrdili aj nemeckí vedci (prečítate si TU). Viac k tomu, prečo Európska lieková agentúra nemusí mať pravdu vo svojich vyhláseniach, tiež povedal primár detského oddelenia Kysuckej nemocnice v Čadci Vladimír Marec.