Washington 9. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)
Multimiliardár Elon Musk sa zapojil do volebnej kampane Donalda Trumpa a pripravuje sa na získanie najvyššieho postu v jeho administratíve. Spoločne sľubujú, že pošlú Američanov na Mars a zabránia zničeniu USA, čo sa spája s možným víťazstvom Kamaly Harrisovej. Elon Musk sa však chce predovšetkým pomstiť, píše v svojom článku pre ruské noviny Vzgljad Dmitrij Bavyrin
Spojené štáty skončia, ak sa Kamala Harrisová stane prezidentkou. To je vízia, ktorou najbohatší muž planéty Elon Musk vysvetľuje svoj vstup do veľkej politiky. Zdá sa to byť gýčové.
Presne to isté sa hovorilo o Johnovi Kennedym, Jimmym Carterovi, Barackovi Obamovi a najčastejšie sa to hovorilo o Donaldovi Trumpovi, hoci počas jeho prezidentovania sa nič mimoriadne hrozné nestalo. Preto si myslím, že Spojené štáty nejako prežijú aj prezidentku Kamalu Harrisovú.
Ak však novembrové voľby vyhrá Kamala, Muskov vstup do politiky bude falošným začiatkom. Namiesto politiky sa on a jeho právnici budú musieť sústrediť na problémy organizované pomstychtivou (naozaj pomstychtivou) Demokratickou stranou USA. A pomstiť sa majú za čo.
„Kamalu sa nikto ani len nepokúša zabiť. Pretože je to zbytočné! Čo by sa tým dosiahlo?“ – Toto je napríklad príspevok, ktorý Musk napísal na svojej slávnej sociálnej sieti. Pravda, potom ho vymazal a teraz tento incident prerozprával v rozhovore s Tuckerom Carlsonom – ďalšou vplyvnou osobou v mediálnom prostredí, ktorá si veľmi želá, aby novembrové voľby vyhral Donald Trump.
Medzi demokratmi panuje všeobecne prijatý názor, že koniec Spojených štátov nastane práve vtedy, nie ak bude zvolená Harrisová. A aj to je vulgárna predvolebná tiráda.
Ale čo je na tejto situácii možno najvulgárnejšie, je to, že najbohatší muž na svete a jeho tiež nie práve chudobný 78-ročný favorit oslovujú ľudí s naozaj ťažkým údelom. Sú to robotníci z Pensylvánie, ktorá utrpela presunom výroby na globálny Juh a odmietnutím niektorých protekcionistických opatrení zo strany Washingtonu. Od týchto pracujúcich ľudí dnes závisí voľba celej Ameriky.
Ak to zjednodušíme a nebudeme brať do úvahy množstvo nepravdepodobných scenárov, na to, aby Trump vyhral americké voľby, musí vyhrať v Pensylvánii, kde majú s Kamalou približne rovnaké šance, pričom miliardár má v posledných prieskumoch mierny náskok. A aby vyhral voľby v Pensylvánii, potrebuje získať podporu ekonomicky znevýhodnených, ktorí môžu hlasovať za Trumpov národný protekcionizmus aj za socialistické sľuby súdružky Harrisovej.
Táto jej „ľavicovosť“ sa podľa multimiliardára Muska podpíše pod rozsudok nad USA. Vidí tiež budúcu diktatúru jednej strany – demokratov a to, že tieto prezidentské voľby môžu byť posledné.
Existujú aj ďalšie apokalyptické predpovede, a aby sa nenaplnili, Musk sa objavil na predvolebnom mítingu Donalda Trumpa v pensylvánskom meste Butler (v tom istom meste, kde Trupma predtým takmer zastrelili). Okrem toho podľa amerických médií prisľúbil, že sústredí svoje prostriedky na Trumpovu kampaň v Pensylvánii, ako to urobil Alex Soros (dedič Georgea Sorosa) v prospech Harrisovej.
Medzi nimi je stará rivalita (Musk dokonca nazval Sorosa superzločincom), ale toto nie je o ňom. A nie je to ani o tom, že Trump ponúka Muskovi najvyšší post vo svojej administratíve. Nie je to o peniazoch, hoci sú dôležité: Muskovo vystúpenie v Pensylvánii spôsobilo, že cena akcií spoločnosti Trump Media vzrástla o 15 %, a vstup firmy na trh poskytol kampani finančné prostriedky, ktoré jej predtým chýbali.
Nejde ani o to, že USA pod vedením Kamaly Harrisovej údajne smerujú k národnej katastrofe. Pre spoločenské prostredie, ku ktorému sa Musk predtým hlásil, je takýto názor skôr vyzývavou hlúposťou zmiešanou s nepodloženou hystériou. Vo svete amerických IT, špičkových technológií, globálnych konzorcií a mediálnych investícií drvivá väčšina podporuje demokratov, a dokonca aj tí, ktorí ich nepodporujú, nemajú sklon démonizovať Harrisovú.
Celkovo sa zdá byť pochybné, že Musk skutočne verí v komunistickú diktatúru. Sotva ho zaujímajú peniaze (ako ešte viac) alebo vysoké vládne funkcie, pretože prísna úradná disciplína sa mu nepozdáva v jeho spôsobe podnikania.
Je to osobné. Musk sa rád považuje za superhrdinu. Zároveň sa mstí za svojho syna.
Miliardár má veľa detí, ale je tu príliš zjavné otcovské zlyhanie: jeden zo synov menom Xavier zmenil pohlavie, preklial svojho rodiča, zriekol sa svojho priezviska – celkovo je situácia dramatická, hoci história pozná aj horšie konflikty medzi otcami a deťmi.
Musk viní zo straty syna „vaukizmus“ (ideológia zameraná na uprednosťnovanie menšín), ako aj lobovanie „ľavičiarov“ v školstve a medicíne, ale zdá sa, akoby chcel konflikt s Xavierom vyhrať na body.
Musk teda kúpil Twitter, premenoval ho na X a zakázal tam používať slovo „cisgender“. A to bola Xavierova obľúbená sociálna sieť, kde (teraz) nadávala svojmu otcovi tými najhoršími slovami, najmä „cisgender bastard“.
Potom sa Musk pridal k Trumpovmu tímu a aktívne sa zapojil do jeho zvolenia za prezidenta. Xavier a jej noví priatelia si myslia, že Trump je ten najhorší typ človeka.
A predtým sa zdalo, že práve rodinná história multimiliardára skutočne dotlačila do politiky. Teraz, po tom, čo Musk vystúpil v meste Butler, sa viaceré médiá rozhodli sledovať jeho cestu od typického podnikateľa, ktorý volil demokratov, až po hlavnú hviezdu kampane oranžového monštra. Asi nikoho neprekvapilo, že Musk začal svoj odklon ku konzervatívcom tým, že finančne podporoval protitransgenderové skupiny a floridského guvernéra Rona Desantisa, ktorý viedol čistku v štátnych transfóbnych školách.
Boj, ktorý Musk vedie akoby za svetový mier, ale v skutočnosti proti rozhodnutiu svojho syna stať sa dcérou, sa môže zdať komický alebo prinajmenšom hodný televízneho seriálu či dokonca románu Otec od seriózneho spisovateľa Maxa Bittera.
Zároveň to robí Muska pochopiteľnejším a ľudskejším ako iných amerických multimiliardárov. A akokoľvek sa to môže zdať zvláštne, do popredia sa dostáva problém, ktorý bude označený za jednu zo zložiek Trumpovho víťazstva, ak skutočne zvíťazí.
Zmena pohlavia detí už nie je pre USA exotikou, ale jednou z horúcich tém „rodičovských chatov“. Ide o to, či lekári môžu 14-ročným deťom predpisovať lieky blokujúce pubertu bez súhlasu rodičov a či muži, ktorí si hovoria ženy, môžu používať dievčenské školské šatne (už sa vyskytli prípady násilia).
Nech je vzdialenosť medzi liberálnym miliardárom a robotníkom z modrého pásu, ktorý prišiel o prácu, akokoľvek veľká, problémy s dcérou robia z Muska plnohodnotného účastníka akéhosi celoamerického hnutia otcov: majú síce rôzne školy, ale spája ich rovnaká transfóbia a Kamala je známa tým, že podporuje transfóbiu a nemá vlastné deti.
Ak napriek tomu vyhrá voľby, nebude to ona, kto bude najviac nadšený, ale ten, kto sa kedysi volal Xavier Musk.