Bratislava 14. novembra 2024 (HSP/The European Conservative / Euractiv/ Foto: X @GiorgiaMeloni)
Miliardár a podnikateľ Elon Musk sa zapojil do prebiehajúceho sporu medzi talianskou vládou premiérky Giorgie Meloniovej a justičnými orgánmi krajiny v súvislosti s nedávnou politikou presunu migrantov do Albánska. O téme informuje The European Conservative s odvolaním na portál Euractiv
Elon Musk, ktorý bude za vlády novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa zohrávať kľúčovú úlohu v administratíve USA, na X komentoval rozhodnutie Rímskeho imigračného súdu, ktorý v pondelok 11. novembra zrušil zadržanie siedmich migrantov – ktorí sú teraz späť v Taliansku – a ktorí boli premiestnení do Albánska, a postúpil vec Súdnemu dvoru EÚ.
„Títo sudcovia musia odísť,“ uviedol Musk, ktorý otvorene podporil novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa v jeho volebnej kampani.
Talianska vláda a súdnictvo krajiny sa zaplietli do sporu v súvislosti s kontroverznou taliansko-albánskou dohodou o tzv. outsourcingu migrantov (presune nelegálnych migrantov z talianskeho územia), pričom Muskov utorkový zásah prilial olej do ohňa.
Musk prilieva olej do ohňa
„Zdá sa, že aktivistickí sudcovia sú veľkým globálnym problémom,“ uviedol Musk na X a kritizoval rozhodnutie talianskych sudcov zrušiť presun migrantov do Albánska, čo je v rozpore s politikou premiérky Meloniovej. Musk obvinil “nevolenú autokraciu“ z toho, že prijíma opatrenia, ktoré sú v rozpore s demokratickou voľbou Talianov.
Talianom však boli tieto podnikateľove pripomienky proti srsti. Odporcovia Meloniovej politiky Muska obvinili, že “otravuje situáciu“ a ďalej vyostruje vzťahy medzi vládou a súdnictvom.
Členovia talianskej súdnej rady označili jeho vyjadrenia za “nebezpečné“ a uviedli, že predstavujú “hrozbu pre demokraciu“.
Dokonca aj členovia Meloniovej strany vyjadrili svoje znepokojenie. Člen poslaneckej snemovne talianskeho parlamentu Fabio Rampelli zdôraznil, že cieľom strany Fratelli d’Italia(Bratia Talianska) zostáva brániť “taliansky národ vlastnými silami“ – čím myslí bez toho, aby sa Taliansko muselo spoliehať na pomoc zvonka, akú mu poskytuje napríklad Musk.
Obvinenie zo zasahovania do suverénnej politiky však prišlo aj z najvyšších štátnych miest. „Taliansko je schopné riadiť sa samo,“ vyhlásil prezident Sergio Mattarella, ktorý sa vyjadruje len zriedkakedy. Muskovo vyhlásenie rozrušilo aj jeho a požiadal Muska, aby rešpektoval “suverenitu“ Talianska.
Táto sekvencia prichádza po dlhej sérii priateľských prejavov medzi Elonom Muskom a Giorgiou Meloniovou v posledných týždňoch na pozadí nástupu Donalda Trumpa k moci a jeho zvolenia za prezidenta Spojených štátov.
V koho mene hovorí ?
Niektorí talianski politici vyzývajú Meloniovú, aby Muskove komentáre a jeho zasahovanie do talianskej politiky dôrazne odsúdila.
„V koho mene hovorí Elon Musk? Jeho názor má len malú váhu. Ak však hovorí v mene prezidenta Trumpa, predstavovalo by to vážne zasahovanie(do Talianskej politiky) a máme právo požadovať, aby premiérka Giorgia Meloniová prijala opatrenia na ochranu integrity talianskeho súdneho systému. Dlhodobé mlčanie v tejto veci by bolo veľmi znepokojujúce,“ napísal na X Sandro Ruotolo, taliansky poslanec Európskeho parlamentu za stranu Partito Democratico.
„Taliansko a Európa nepotrebujú lekcie demokracie od nikoho – najmä nie od Elona Muska, ktorého jediným cieľom je narušiť naše základné hodnoty, počnúc nezávislosťou súdnictva. Mal by si ísť budovať svoje režimy do vesmíru,“ napísal na X taliansky poslanec EP Sandro Gozi (Renew), generálny tajomník Európskej demokratickej strany.
Trump- Musk- Meloniová
Trump v utorok oznámil, že Musk prevezme novozriadenú komisiu pre efektívnosť vlády. Tento úrad nebude vládnou agentúrou, ale bude vláde poskytovať “poradenstvo a usmernenie“ v oblasti “rozsiahlych štrukturálnych reforiem.“ Musk si však vytvoril blízky vzťah aj s Meloniovou od jej nástupu do funkcie v septembri 2022.
Pripomenieme, že talianskej premiérke Giorgii Meloniovej odovzdal 23. septembra Elon Musk v New Yorku cenu Atlantic Council Global Citizen Award, ktorou sa oceňujú svetoví lídri, ktorí významne prispeli k posilneniu transatlantických vzťahov. O podrobnostiach udelenia tejto ceny sa rozhodlo v dostatočnom predstihu, ešte predtým, ako Musk oznámil svoju podporu Trumpovi, ale podujatie napriek tomu vyvolalo v Taliansku a v samotnej americkej organizácii nespokojnosť vzhľadom na náznaky “trumpovizácie“ Meloniovej prostredníctvom Elona Muska.
Musk bol zasa čestným hosťom výročného kongresu strany Giorgie Meloniovej – Fratelli d’Italia.
Návrat republikánskeho kandidáta do Bieleho domu by mal posilniť vzťahy v rámci trojice Musk – Trump – Meloniová. Vzhľadom na Muskovu úlohu hlavného Trumpovho podporovateľa a úzke väzby na Meloniovú niektorí naznačujú, že talianska premiérka sa môže stať Trumpovým hlavným partnerom v Európe – čo by mohlo otvoriť cestu k užšiemu zladeniu politík, ktoré by mohli významne ovplyvniť vzťahy medzi EÚ a USA.
Prečítajte si tiež: