Washington 22. januára 2022 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)
Spoločnosť Neuralin Elona Muska, ktorá sa zaoberá vývojom neurónových rozhraní, hľadá riaditeľa klinických skúšok. Informuje o tom agentúra Bloomberg
Podľa zverejneného inzerátu sa spoločnosť chystá začať testovať svoje zariadenie na ľuďoch.
Ako sa uvádza v popise, uchádzač bude “úzko spolupracovať s niektorými z najprogresívnejších lekárov a popredných inžinierov”, ako aj s “účastníkmi prvých klinických skúšok spoločnosti Neuralink”.
Nervové rozhranie je zariadenie na výmenu informácií medzi mozgom a externým zariadením. Zariadenie umožňuje výmenu informácií medzi mozgom a vonkajším zariadením, t. j. ovládanie objektov silou mysle.
Podľa Muskovho vyhlásenia z decembra minulého roka bude možné mozgový implantát otestovať na ľuďoch už v roku 2022.
“Implantát Neuralink funguje dobre na opiciach a v skutočnosti robíme veľa testov a zisťujeme, že je veľmi bezpečný a spoľahlivý a zariadenie Neuralink sa dá bezpečne odstrániť,” povedal Musk.
Vo februári sa miliardár pochválil, že mozgový implantát vyvinutý spoločnosťou Neuralink umožnil opici hrať hru Pong len pomocou jej myšlienok, a Musk neskôr zverejnil video, v ktorom svoje tvrdenie potvrdil.
Elon Musk uviedol, že mozgové implantáty umožnia ľuďom s ochrnutím používať smartfón mysľou oveľa “rýchlejšie ako tým, ktorí používajú prsty” a neskôr pomôžu ľuďom s poraneniami chrbtice alebo nervovými poruchami opäť chodiť.
Musk predtým povedal, že zariadenie Neuralink, ktoré opísal ako “Fitbit v ľudskej lebke s malými drôtmi”, pomôže nielen ľuďom s ochrnutím, ale zbaví ľudstvo aj chorôb mozgu, ako je Parkinsonova, Alzheimerova choroba a demencia. Okrem toho Musk tvrdil, že pomôže liečiť stratu sluchu, depresiu a nespavosť, umožní ľuďom komunikovať jednoduchým “myslením” na osobu a tiež ukladať, “sťahovať” a prehrávať spomienky v novom tele.