Bratislava 8. septembra 2022 (HSP/Foto: Polícia SR)
Denník PLUS 7 dní priniesol šokujúce svedectvo bývalého vedúceho operatívneho oddelenia NAKA Jána Kaľavského (39), ktorý odštartoval vojnu v polícii, keď prezradil, že policajti manipulujú vyšetrovanie veľkých korupčných káuz. Kvôli získaniu dôkazov sa v minulosti stal agentom zabezpečujúcim odposluchy diania na NAKA. V súčasnosti je tiež obvinený
Po tom, ako ho kolegovia obvinili z korupcie, Ján Kaľavský v auguste 2021 ušiel za hranice. Chytiť sa ho podarilo v Bosne a Hercegovine, odkiaľ ho však súdy odmietli vydať na Slovensko. V krajine, ktorá nie je súčasťou Európskej únie, požiadal o azyl. Vedenie polície teraz Kaľavského prezentuje ako skorumpovaného policajta, ktorý za úplatky posúval informácie podsvetiu. O tom, že ide o kukláča a snajpera odmeňovaného za výsledky v najťažších akciách, nikto nehovorí. Nikde sa nespomína, že za zneškodnenie slovenského kanibala Mateja Čurka mu osobne ďakovala vtedajšia premiérka Radičová a vyznamenaný bol aj za spacifikovanie štyridsaťnásobného vraha a mafiána v boji telo na telo?
V súčasnosti je Ján Kaľavský stále na úteku ako štvanec. Aj keď zastupoval slovenskú políciu na zahraničných cestách, nakoniec skončil ako najskorumpovanejší policajt. Kaľavský tvrdí, že je prenasledovaný svojimi kolegami, kvôli tomu, že išiel proti nim a pomáhal odhaliť ich trestnú činnosť. Priznáva, že už má paranoju, neustále sa obzerá, či ho niekto nesleduje. Bojí sa o život.
„Nezačali na Slovensku zomierať aktéri káuz, ktoré vyšetruje NAKA? Balvan sa obesil, Polóny zastrelil, Böhm sa zastrelil. Mikulca našli mŕtveho akože na úteku, kvôli nemu sme falšovali úradné záznamy. Mikulcova žena potom obviňovala z jeho smrti NAKA, nuž a nejaký chlap prerazil bránu a zastrelil ju… Advokát takáčovcov Almáši náhle zomrel cestou na súd. Mne ide o život. Nechcem byť utýraný a náhodne mi oko vypadne pri kľukoch. To nechcem zažiť. Viem, čoho sme boli schopní“, netají sa obavami Ján Kaľavský, keďže bol sám súčasťou tejto policajnej mašinérie.
Na otázku, čoho všetkého bola táto policajná mašinéria schopná, odpovedal: „Psychicky ľudí týrať, mučiť, vydierať, vymýšľať si dôkazy. To vám rozprávam s úplnou vážnosťou. Generálovi Lučanskému zavretému vo väzbe „naši chlapci“ účelovo cez Vianoce zdržiavali poštu od rodiny. Od advokáta vedel, že dcéra mu písala, ale nič nedostal. V Trenčíne vo väzenskej nemocnici sa domáhal svojich hodiniek a listu od dcéry. Kolegovia mu povedali, nech sa vráti do Prešova do svojej cely, tam ho čakajú aj hodinky, aj list. Kvôli tomu sa on rýchlo pechoril z nemocnice po zranení! Ale nedostal ani hodinky, ani listy. Lučanského predchodca Gašpar na tlačovkách hovorí pravdu. Účelovo sme mu zamieňali listy. Kolega Dunčko povedal – ko.otovi vymeníme list. Nejaký neprajník mu písal, vulgárne nadávky tam boli, že skape v tej base. Neposlali sme mu listy od rodiny, od ženy. Načo? Však nech si ešte mesiac, dva počká. Ale tieto vulgárne sme mu posielali. To sa dialo. Keby som vám rozprával o všetkých situáciach, ktoré som zažil, tak jedno číslo PLUS 7 DNÍ je málo.“
V eufórii z pocitu všemocnosti NAKA podľahol Ján Kaľavský sebaklamu, že to robia „pre dobrú vec. Začalo sa to pri takáčovcoch. Takáčovci sú mafiáni, treba všetkých zavrieť. Vyrábali sme vymyslené úradné záznamy. Že niekto má zbrane, že sa vyhráža susedovi, že je nebezpečný. V skutočnosti to bola hlúposť, ale papier veľa znesie. Úradný záznam vložil vyšetrovateľ do spisu a na jeho základe požiadal o nasadenie Lynx Commanda. Ráno o piatej sme vďaka tomu s veľkým krikom vtrhli k niekomu do domu, nad strechou hučal vrtuľník, len aby človek bol od začiatku zlomený. Aby sme ho váľali po zemi, aby bol na neho nátlak. Aby to mal od začiatku ťažké. Získali sme jedného svedka, ten je nalomený, tak mu nasľubujeme aj to, čo nesplníme. Ten nám povie, čo chceme. Postaráme sa, aby to potvrdili ďalší dvaja, a tak máme troch svedkov. To nikto neprebije. Viete, koľko bol zavretý advokát takáčovcov Ribár a ako sme mu robili zle? Vymyslené úradné záznamy, len nech je čo najdlhšie vo väzbe. To je modus operandi. Len aby sedel. Fungovalo to u takáčovcov a funguje to aj ďalej. Gašpar, Hraško, Vorobjov. Bože, Vorobjov (bývalý funkcionár NAKA). Po šiestich mesiacoch púšťali Vorobjova z väzby a v ten istý deň sme ho boli zase zadržať. On bol živý príklad, ako sa robí nátlak. Ten by mohol rozprávať! Ale asi sa bojí. Na neho hulákali tri hodiny – toho nám daj, toho nám daj – konkrétne mená. Vorobjov sa triasol. Zlomili ho.“
Na námietku, že Vorobjov a ďalší sa predsa priznali, Ján Kaľavský odpovedal: „Hej. Ale v akých podmienkach sa priznali? Ak na nich hulákali, že im zoberú majetok, ženu im zavrú, lebo ona s nimi určite spolupracovala? Čo im ostávalo? Pristali. Potom za nimi chodili kolegovia, dávali im čítať pasáže z výsluchov, ktoré mali potvrdiť. Nikto z operatívcov tvrdenia neoveroval, nepreveroval. Ja som len čumel, čo sa tu deje. Skúšali sme najprv s mafiánmi – nevieš nám povedať niečo zaujímavé? To ťa spasí. Ale takého Beďa Slobodníka (bývalý funkcionár NAKA) čo mohlo spasiť? Jedine Smer. Už po voľbách Čurilla hovoril, že urobíme zločineckú skupinu. Z Fica, Gašpara, Bödöra a nakoniec urobíme celý Smer. Slobodník nám veľmi chcel dať nejakú bombastickú informáciu, ale policajtov sa musel vypytovať, čo by to tak mohlo byť. Museli ho nasmerovať. Naservíroval nám špeciálneho prokurátora Kováčika. Prišiel záznam podpísaný prokurátorom Repom a kolega Magula si ma zavolal k sebe, že Jano, prečítaj si ten záznam. Slobodník mal hovoriť o úplatku, nejakej knihe a Kováčikovi. Však dobre, vravím Magulovi – prever to, spoj sa so Slobodníkom. Volali Slobodníkovi, dali na hlasito telefón. Hovorili mu – máme od vás informácie ku knihe a k peniazom. On vravel – dávala sa tam nejaká kniha. A čo v nej bolo? To ja neviem, ja som to nevidel. Počul som na vlastné uši ako Slobodník vraví – ja neviem. Týždeň nato už vedel, čo bolo v tej knihe?! Nebláznite.“
Zlom, kedy Ján Kaľavský začal vypovedať, nastal v jeden večer: „Volal som Čurillovi v súvislosti s neskôr obvineným kolegom Kučerkom a Čurilla mi povedal – neboj sa, čoskoro budeš mať možnosť ísť k nim domov a môžeš mu zastreliť deti. To bol prvý zlom. O strieľaní detí sa ani nežartuje. Druhý zlom prišiel, keď zomrel generál Lučanský a kolegovia sa tešili. To som si povedal, že sú zvieratá.“
Ďalej dodáva: „My sme mali takú skupinu na WhatsAppe, Apači sa nazývala. Tam sme si posielali správy, že Mikulec zomrel – super, Balvan zomrel – palec hore, Lučanský zomrel – ďalší zárez na pažbe! Tí ľudia nemôžu prejsť cez psychotesty. Nemôžu robiť v polícií. Od kolegu Romana Staša viem, že Čurilla im kázal všetko vymazať, prípadne vymeniť mobily. Pýtam sa, prečo si mali všetko vymazať. Prečo?! Však sme všetko robili poctivo podľa zákona. Či nie?“
Dôkazy, vrátane telefónu s fotkami, s komunikáciou Apačov, s pokynmi vyšetrovateľa, ako treba inštruovať svedka, Ján Kaľavský predložil svojmu nadriadenému Branislavovi Zurianovi niekedy v zime 2020 – 2021, pričom mu zároveň povedal, že už takto nemôže pracovať. Zurian o týchto praktikách NAKA nemal podľa Kaľavského vedomosť, keďže do týchto vecí nebola zasvätená celá NAKA, ale iba on, Branislav Dunčko, Robo Magula, Roman Stáš, Ján Čurilla, Pavol Ďurka a zopár spriaznených vyšetrovateľov, ktorí sa chodili radiť hromadne do kancelárie.
Okrem skupiny policajtov sa v týchto aktivitách mali údajne angažovať aj niekoľkí prokurátori ako Repa, Šurek a zopár sudcov. „Viete, kedy sme museli robiť akciu? To neboli náhody. Zatýkanie sa plánovalo vtedy, keď mal službu správny sudca. Niektorí strčili do väzby každého, na koho sme ukázali. Inak sme sudcov museli klamať, napríklad v príkazoch o nasadení informačno-technických prostriedkov. Ak sa nájde prokurátor, ktorý vás nemá rád, a sudca, ktorý nestíha všetko preštudovať a nadôvažok dôveruje prokurátorovi, je s vami koniec“, prezradil Ján Kaľavský a dodal: „…takto to fungovalo dlhé roky. Ja vám rozprávam, do čoho som nabehol. A to nie že ja som teraz otočil kvôli nejakému Tigrovi (prezývka podnikateľa Petra Petrova stíhaného v kauze manipulovania vyšetrovaní) a obvineniu z korupcie. Nebláznite. Ja som nebol odkázaný na Tigrov mobil, plastové okná a iné hlúposti, ako to proti mne vypovedá. Prečítajte si uznesenie generálnej prokuratúry. Tam sú citované legálne odposluchy „našich chlapcov“ čurillovcov. Debatovali, že na Kaľavského treba našiť „bársčo“. Bársčo! Kolega Dunčko vymýšľal, čo by mohli uviesť, že mi bolo korupčne sľúbené – či dáke peniaze, funkcionárske miesto. Hlavne aby mohli založiť podstatu trestného činu korupcie. Pán Lipšic to nazval neformálnymi debatami policajtov. Lenže to, o čom „neformálne debatujú“, aj dokonali. Za to „bársčo“ ma obvinili, lebo zo mňa musia spraviť nedôveryhodného svedka vo vlastných prípadoch,“ tvrdí.
Ján Kaľavský pripomenul, že o podpálení Santusovej auta sa jeho kolegovia na NAKA bavili v čase, keď už on sám bol na úteku: „Cezo mňa to nešlo. Sám som zvedavý, čo všetko ešte vyjde najavo, keďže v uzneseniach sa spomínajú zatiaľ odposluchy iba z dvoch dní. A pokiaľ viem, tak odposluchy boli nasadené oveľa, oveľa dlhšie.“
Okrem Jána Kaľavského mal potvrdiť manipulácie vo vyšetrovaní veľkých káuz aj jeho ďalší kolega v NAKA Emmel, ktorý kvôli tomu veľmi rýchlo skončil: „Hneď ho obvinili z korupcie. To, že je postavený mimo služby, podpísal jeho nadriadený Čurilla, ktorý v tom čase už bol stíhaný za marenie spravodlivosti. Obvineného vyhodil obvinený“, uviedol Kaľavský.
Elitný policajt Kaľavský prezradil aj to, ako sa dostal do policajných radov. Nelichotivé vysvedčenie vystavil Kaľavský súčasnému policajnému prezidentovi Štefanovi Hamranovi, ktorý mu v minulosti šéfoval na Lynx Commande: „Áno, Hamran bol veliteľ útvaru. Ten „morálny kompas“ ako sám seba nazval. Prepáčte, musím sa upokojiť, lebo nastupujú emócie. Ako by som začal? Pán Hamran je policajt, ktorý nikdy neurobil pekelný týždeň ani žiadne iné previerky na útvare.“ Pekelný týždeň je, keď „vás sedem dni bijú hlava-nehlava, týrajú hladom, smädom, až mučia cez fyzický výkon, snažia sa vás zlomiť a pri tom musíte spĺňať náročné úlohy. Cieľom pekelného týždňa je preveriť, či záujemca o prácu v elitnej jednotke obstojí v extrémnych podmienkach. Keď som ho absolvoval ja, začínali sme dvadsiati a do konca sme vydržali ôsmi. Po pekelnom týždni musíte ešte absolvovať psychotesty. Hamran nielenže neabsolvoval pekelný týždeň, ale – pokiaľ viem, mal problém prejsť aj cez psychologické vyšetrenie.“
“Pekelný týždeň musel absolvovať každý, samozrejme „okrem tohto „morálneho kompasu“, čo sa predvádza s retiazkou Bulgari. Ja som z Lynx Commanda odišiel po tom, čo mi nedovolil prihlásiť sa do výberového konania francúzskej ambasády. Mal som šancu študovať na policajnej akadémii vo Francúzsku. Viem dobre po francúzsky. Tlmočil som pri rôznych návštevách aj pre ministerstvo vnútra, aj pre cirkvi. Hamran povedal, že sa prihlásiť nemôžem, lebo on má podstav. Povedal som si – kašlem na Lynx Commando, idem na NAKA. Na funkciu vedúceho 2. operatívneho oddelenia som sa nedostal za Kaliňáka, ale za vlády OĽaNO. Tam som dostal plat, o akom sa bežným policajtom ani nesníva, a jazdil som na služobnom BMW. Ministra Mikulca sme prezývali korunný princ, niektorí ho nazývali kráľom,” ozrejmuje a dodáva:
“Musím spomenúť aj môjho brata Dominika. Chcel sa dostať do Lynx Commanda. Prešiel polygrafom, taktiež aj fyzickými previerkami, však je mnohonásobný majster Slovenska v boxe, a údajne neurobil psychotesty. Tak som sa pána Hamrana opýtal, či mu umožní tie psychotesty znova opakovať. Nič viac. A teraz Hamran rozpráva, že som za brata loboval. Ale ja som neprišiel za Hamranom, aby brata zobral! Len som žiadal, aby mu dali druhú šancu. On bol dobrý policajt. Na Obvodnom oddelení v Pezinku objasnil vraždu, aj prezidentka Čaputová ho za to prijala. A teraz ho z polície načisto vyštvali kvôli mne.“
V súvislosti s vyšetrovaním podozrenia stotisícového úplatku a Romana Mikulca prezradil Ján Kaľavský pozadie tejto kauzy: „Osobne som bol za kolegom Čurillom, za vyšetrovateľmi. Mal som informácie, že Imrecze chce vypovedať aj k veciam, ktoré smerujú k súčasnému ministrovi vnútra Mikulcovi. Podľa normálneho postupu mali ísť za Imreczem moji podriadení, operatívci. Ale nešli tam oni. Čurilla s Ďurkom sa s Imreczem šli povyprávať. A zrazu už pán Imrecze hovoril len o Smere. Už nerozprával o úplatku stotisíc eur, ktoré mohli ísť k Mikulcovi. Lebo na NAKA fungovala skupina manipulujúca vyšetrovania a minister to všetko vedel. Tiger mu nechával odkazy cez advokáta Čipáka, s ktorým sa pán minister stretával v saune. Pri zatýkaní Makóa (bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy) mi policajt Vlado Vallo celý čas písal, že pošli mi pre kráľa fotky Makóa. To bola iná paráda. Išli sme podľa osvedčeného modusu operandi. Zlomiť človeka. V Jelenci lietali vrtuľníky, nabehlo Lynx Commando, Tiger tam ešte aj novinárov poslal. Pamätám si, že Makó mal doma obraz so svojou podobizňou v mušketierskej uniforme, na hrudi erb s vlkom. Cvakol som Makóa a poslal. Vallo odpísal, že pán kráľ je šťastný. Mimochodom, aj tieto správy som odovzdal inšpekcii. Nuž a Makóa sme zavreli, on sa zlomil, stal sa z neho kajúcnik a nakoniec jemu blízka firma dostala aj štátnu zákazku…“
K okolnostiam vlastného obvinenia Ján Kaľavský uviedol: „Prvýkrát ma zobrali v putách bratislavskí pepeúčkari. Terasové dvere sa zatriasli – bam, bam, bam. Posadili ma do klietky, do tej istej cely ako Lučanského. Celý čas ma mali na kamere, aj keď som išiel na WC. Toaletný papier chýbal. No humus. A to som deň predtým sedel s Hegerom.“
Na otázku, či sa sám nahlásil k premiérovi, Kaľavský odpovedal: „Myslíte si, že moja pozícia bola taká, aby som sa mohol stretávať s premiérom? Nie. To ma poprosil pán Marek Kaňka (bývalý šéf Tiposu, Hegerov kamarát) o stretnutie s premiérom, že sa chce so mnou rozprávať. Dvadsiateho mája 2021 o 11:37 hod. som sedel u pána Kaňku s pánom Hegerom, s pánom Júliusom Jakabom a ráno 21. mája bolo u mňa desať kukláčov.“ O čom sa s nim chcel Heger rozprávať, to zatiaľ Ján Kaľavský nechce prezradiť: „To poviem neskôr. Ešte nie je čas.“
Ján Kaľavský je podľa vlastných slov „ochotný vypovedať cez telemost. Prípadne môžu prísť aj za mnou.“ Zároveň priznáva, že život štvanca v Bosne nie je ľahký: „ Musím si privyrábať. Slovenskí novinári už rozoberajú, že predávam chatu. Prečo asi? No preto, lebo nemám čo do huby. Musím splácať aj hypotéky, pôžičky. Manželka učí deti s mentálnym postihnutím na Špeciálnej základnej škole v Modre. Rozpredala všetko, čo mala. Devätnásťročný syn Janík popri štúdiu na strednej škole brigáduje v Bille. Chodí tam bývalý kolega Jano Čurilla so ženou nakupovať. Môj starší syn ich obsluhuje, krája salámu a oni sa smejú. Čurillu obvineného z manipulácie vyšetrovania povýšili do hodnosti plukovníka a pridelili mu služobné auto čierny Touareg. Jeho manželka dostala miesto na Mikulcovom ministerstve vnútra.“
Eštok reaguje
Na rozhovor s Jánom Kaľavským v denníku PLUS 7 dní zareagoval aj poslanec NR SR, Matúš Šutaj Eštok (Hlas – SD): „Ak ste si dnes prečítali tento článok, musel vám behať mráz po chrbte tak, ako mne,” vysvetľuje Šutaj Eštok. “Priznám sa, bolo mi na zvracanie, ...ak je iba polovica pravdou toho, čo tvrdí tento priamy svedok policajných zverstiev, tak nežijeme v demokracii, ale čistej diktatúre a v policajnom štáte,” neskrýva svoje pohoršenie Šutaj Eštok. Je to ako z čistého hororu, ktorý v policajných kruhoch na Slovensku podľa neho vládne.
“Igor Matovič, Eduard Heger, Roman Mikulec a Daniel Lišic, to je vaša spravodlivosť? Toto je tá vaša očista? Toto je ten váš právny štát?” Pýta sa Matúš Šutaj Eštok. Aj z tohto rozhovoru budete citovať na tých vašich tlačovkách, ako nonstop citujete vašich obľúbených kajúcnikov? Vy, páni, ste si urobili zo Slovenska štát, v ktorom sa nedá žiť. Tak sa láskavo pobaľte, spakujte si svoje veci a kade ľahšie zmiznite zo Slovenska a prestaňte trepať nezmysly o mafii, pretože skutočná mafia ste vy. Matovičovci, Lipšicovci, Hamranovci, Mikulcovci a Čurillovci,” dodáva poslanec NR SR, Matúš Šutaj Eštok.