Elektrický pulz: Aké riešenia si vynútia rastúce ceny energií pre ťažbu kryptomien v podmienkach energetickej krízy?

❚❚

Bratislava 5. septembra 2022 (HSP-Vincent Yu, TASR/AP- Jae C. Hong)

 

Podľa denníka Financial Times sa najväčšie svetové dátové centrá obávajú začiatku skutočnej krypto-zimy a nakupujú naftu, aby nezostali bez elektriny v dôsledku globálnej energetickej krízy. “Izvestija” zisťovali, ako to ovplyvní siete kryptomien a či to v budúcnosti vyvolá odliv ťažiarov do krajín s lacnejšími cenami energie

Bitcoin
Ilustračné foto

Ako sa dátové centrá pripravujú na energetickú krízu

.

Jedna z popredných svetových spoločností na spracovanie dát, spoločnosť Equinix, oznámila, že sa od začiatku ruskej vojenskej operácie na Ukrajine podieľa na krízovom plánovaní. Podľa vyjadrenia Garyho Aitkenheada, výkonného viceprezidenta americkej pobočky Equinixu pre Európu, Blízky východ a Afriku, je najlepším riešením, na ktoré spoločnosť prišla, nákup dostatočného množstva nafty na to, aby jej dátové centrá vydržali funtovať minimálne týždeň, ak by vypadli iné zdroje elektrickej energie.

Podľa Aitkenheada sa spoločnosť obáva nielen možných výpadkov a blackoutov, v prípade ktorých sa myšlienka napájania dátových centier z dieselových generátorov javí v zásade ako adekvátny plán B, ale aj pokračujúceho rastu cien energií v dôsledku zníženia dodávok paliva z Ruska.

.

To vyvoláva dve veľké otázky: či existujú alternatívne spôsoby napájania dátových centier v prípade dlhšieho výpadku (na udržanie ich prevádzky počas týždňa by podľa Eitkenheada mali byť rezervné nádrže naplnené na 90 %) a koľko debetných a kreditných prostriedkov v zásade udrží kryptomenové siete v prevádzke, ak sa energetická kríza pretiahne a náklady na výrobu energie výrazne stúpnu.

Aby sme na tieto otázky mohli odpovedať, musíme začať s jednotlivými čiastkovými otázkami a prvou z nich je životné prostredie. Stas Kasimov, predseda Rady pre digitálny rozvoj Obchodnej a priemyselnej komory Moskovskej oblasti, v rozhovore pre denník Izvestija uviedol, že podľa aktuálnych štatistík len na sieť najväčšej kryptomeny na svete podľa kapitalizácie, bitcoinu, pripadá približne 0,5 % celkovej svetovej spotreby energie a rovnaké množstvo spotrebujú aj všetky ostatné siete kryptomien. Z tohto dôvodu mnohí zástancovia zodpovednej spotreby a udržateľnosti upozorňujú verejnosť na potrebu odklonu od kryptomien.

– Elon Musk, ktorý je známym zástancom kryptomien, v marci 2021 prvýkrát umožnil zákazníkom nakupovať elektromobily za bitcoiny, ale o dva mesiace neskôr od svojho nápadu upustil s odvolaním sa na škodlivosť kryptomien pre životné prostredie. Práve vyhlásenie Elona Muska spustilo hromadné vyhlásenia o spotrebe energie v kryptomenách zo strany ďalších známych osôb a veľkých spoločností,” spomína Stas Kasimov. – V máji 2021 prestala globálna environmentálna organizácia Greenpeace prijímať dary v bitcoinoch kvôli ich uhlíkovej stope.

Niektorí členovia komunity však tvrdia, že environmentálna agenda okolo kryptomien je prehnaná. Tento názor vyjadril najmä Changpeng Zhao, generálny riaditeľ burzy kryptomien Binance, ktorý poukázal na to, že elektrické autá sa nabíjajú elektrinou vyrobenou z fosílnych zdrojov.

– Ak chcete, môžete sa pozrieť na autá Tesla a povedať, že je oveľa efektívnejšie napájať ich zo solárnej energie. Takúto technológiu zatiaľ nemáme, ale to neznamená, že ju netreba vyvinúť,” povedal Zhao.

.

Priznal však, že energetická účinnosť kryptomenových sietí je veľkou oblasťou modernizácie a že prechod na systémy PoS zo súčasných systémov PoW pomáha znížiť závislosť sietí od elektrickej energie.

Zjednodušene povedané, mechanizmy Proof-of-Work, ako napríklad v sieti bitcoin, závisia od výpočtového výkonu hardvéru, a preto vedú k vysokým nákladom na energiu. Alternatíva v podobe Proof-of-Stake udržiava sieť v chode potvrdením dostupnosti kryptomeny na účte protistrany.

 

Ako zníženie energetickej náročnosti ovplyvní bezpečnosť

Celá kryptomenová komunita už dlho spochybňuje potrebu masívneho prechodu na ekologickejšie kryptomeny s konsenzom PoS, hovorí partner Noa Circle Eduard Davydov. Hlavným vývojom v tomto roku by mal byť prechod na takýto mechanizmus pre kryptomenu ether siete Ethereum, ktorá je podľa kapitalizácie druhá najväčšia. Existujú aj ďalšie príklady takýchto technológií, ktoré už boli zavedené. Tu sa však dostávame k ďalšiemu čiastkovému problému: finančnému zabezpečeniu.

– Medzi nízkoenergetické blockchainy patria Solana, NANO, cardano, Ripple, Algorand a ďalšie. Proti ekológii sa však konsenzus PoS považuje za menej bezpečný, čo je hlavnou prekážkou prechodu siete bitcoin naň,” hovorí Davydov.

.

Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti BitRiver Igor Runec v rozhovore pre denník Izvestija súhlasil s tým, že najstabilnejšie, najviac distribuované a voči útokom odolné siete kryptomien fungujú na konsenzuálnom algoritme PoW, takže vysoká spotreba energie je v istom zmysle cenou za bezpečnosť digitálnych finančných aktív ich používateľov.

– Napriek tomu dochádza k prechodu na energeticky menej náročné algoritmy, ale nejde o prevládajúci trend. Čas ukáže, ako prechod blockchainu etheru na PoS ovplyvní obeh ostatných kryptomien. Takéto zmeny budú možno sprevádzané väčšou volatilitou a neistotou,” hovorí Runec.

V istom zmysle môžu zelené zdroje energie súčasne vyriešiť problém ekologickosti a bezpečnosti kryptomenových sietí, ale zďaleka nie sú všade dostatočne rozvinuté. Je dôležité, že v Rusku existujú takéto príležitosti.

Ako Igor Runec vysvetľuje na vlastnom príklade, prvé a najväčšie dátové centrum spoločnosti BitRiver v Bratsku tento rok získalo pozitívne overenie správy o nulových emisiách skleníkových plynov od britskej organizácie BSI. Zároveň spoločnosť vyvíja projekty na napájanie dátového centra pridruženým ropným plynom (APG).

– Aktívne rozvíjame spoluprácu so všetkými poprednými ruskými vertikálne integrovanými ropnými spoločnosťami, ako je Gazprom Nefť. K dnešnému dňu predstavujú takéto projekty v portfóliu spoločnosti BitRiver v Rusku 11 % celkovej kapacity dátových centier spoločnosti a podľa našich odhadov by sa mohli v priebehu roka zvýšiť takmer 2,5-násobne,” hovorí Runec.

 

Čo môžu ťažiari kryptomien nájsť v Rusku

Podľa nedávnych výpočtov spoločnosti Vygon Consulting v Rusku ako celku predstavuje podiel dodávok elektrickej energie COD zo spaľovania APG 23 % trhu. Okrem toho majú v ruskom energetickom mixe veľký podiel jadrové elektrárne, vodné elektrárne a tepelné elektrárne spaľujúce zemný plyn. Krajina tak podľa respondentov Izvestijí realizuje vyváženú národnú palivovú a energetickú politiku, ktorá zabezpečuje nepretržité fungovanie energetického komplexu a podporuje zodpovednú kryptoťažiarsku činnosť. A to napriek tomu, že na ich prevádzku Rusko nemá na ďalšie desaťročia ani zdroje.

Ťažba je, samozrejme, energeticky náročné odvetvie. V Rusku prirodzené konkurenčné výhody krajiny zabezpečujú veľmi nízky negatívny vplyv dátových centier pre energeticky náročné výpočty na životné prostredie.

Tým sa Rusko odlišuje od iných krajín. Rusko je ideálne na zvyšovanie ťažobných kapacít, a to jednak vďaka stabilným a veľmi ekologickým dodávkam energie, jednak vďaka svojmu podnebiu (v mnohých regiónoch nie je potrebné vynakladať ďalšiu elektrickú energiu na chladenie dátových centier). To znamená, že z dlhodobého hľadiska môžeme byť svedkami zvýšeného migračného toku svetových kryptoťažiarov do Ruska. Zatiaľ im však stoja v ceste určité prekážky.

– Je celkom možné, že jednotlivé dátové centrá budú pod tlakom verejnosti alebo triviálnych cien energie nútené presťahovať sa do oblastí alebo krajín, ktoré sú pre ťažbu priaznivejšie,” hovorí Eduard Davydov zo spoločnosti Noa Circle. – Rusko s nízkymi nákladmi na elektrickú energiu a chladnými zimami je pre ťažiarov naďalej atraktívne, ale chýbajúci transparentný a jasný právny rámec pre ťažbu môže odradiť veľké farmy od migrácie. To platí aj pre registráciu podnikov, zdaňovanie a colné odbavenie dovážaných zariadení.

.

Na druhej strane, všeobecné problémy s presťahovaním kryptoťažiarov v súčasnosti zodpovedajú podobnému súboru problémov, ktoré sa týkajú celého odvetvia informačných technológií v krajine.

– Logistické problémy spojené s dovozom kryptomaninovačiek sa vo väčšej či menšej miere riešia. Pre prevádzkovateľov dátových centier je dôležité konať v súlade s právnymi predpismi, starostlivo vypočítať a posúdiť trasy, pružne spolupracovať s dodávateľmi a rýchlo reagovať na signály trhu. A, samozrejme, dôležitý je aj vyškolený personál,” zdôraznil Igor Runec.

Vo všeobecnosti svetovými lídrami v ťažbe bitcoinov zostávajú USA s podielom 37,8 %, Čína s 21,1 %, Kazachstan s 13,2 %, Kanada s 6,4 % a Rusko s 4,6 %, čiže v skutočnosti sa už viac ako polovica ťažby kryptomien sústreďuje v krajinách s pomerne stabilnou energiou, hoci v USA sú rastúce náklady na energiu jednou z hlavných príčin inflácie a masívnej nespokojnosti obyvateľstva. Zároveň sa približne štvrtina kapacít nachádza v energeticky závislých krajinách a ich premiestnenie sa môže stať realitou. Zima ukáže, ktorým smerom.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

11:23

Slovenským reprezentantom v curlingu nevyšiel vstup do bojov v B-divízii ME vo švédskom Östersunde. V prvom dueli A-skupiny prehrali v sobotu predpoludním s Ukrajinou vysoko 2:13. V nedeľu čaká Slovákov súboj s Izraelom.

11:19

Ruského občana Alexandara Bezrukovniho zatkli v Bosne a Hercegovine (BaH) pre falšovanie dokladov. Je tiež podozrivý z ilegálneho výcviku proruských moldavských aktivistov, informovali o tom v sobotu médiá v BaH. Zatkli ho v meste Bosanska Krupa.

11:19

Ruské jednotky v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny obsadili ďalšie dve dediny, uviedli v sobotu ruské tlačové agentúry s odvolaním sa na ministerstvo obrany v Moskve.

11:18

Vývoz ruského plynu cez Ukrajinu do Európy je stabilný aj napriek zastaveniu dodávok do Rakúska. Ruský koncern Gazprom uviedol, že v sobotu pošle do Európy cez Ukrajinu 42,4 milióna metrov kubických (m3) plynu, čo je rovnaký objem ako uplynulý piatok, aj napriek tomu, že sa očakáva zastavenie dodávok plynu do Rakúska z dôvodu zmluvného sporu s OMV.

11:17

Globálne otepľovanie, sucho, odlesňovanie a náhle zmeny teploty ohrozujú aj talianske hľuzovky, ktoré miestni považujú za svoje “biele zlato”. Tieto faktory oslabujú totiž prirodzené prostredie huby.

11:16

Po víťazstve Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách možno očakávať vyostrenie obchodných vojen, ktoré môžu negatívne vplývať na Slovensko. Potenciál hrozby zavedenia ciel má priamy vplyv na náš priemysel, uviedol makroekonomický analytik zo Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.

11:09

Nad obcou Bacúch v okrese Brezno aktuálne hasiči likvidujú požiar lesného porastu. Podľa informácií z operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici sa im podarilo požiar lokalizovať. Ako ďalej uvádzajú hasiči, pri požiari hrabanky zasahuje päť vozidiel a 10 príslušníkov HaZZ a tiež tri vozidlá a osem členov dobrovoľných hasičských zborov.

10:49

Ukrajina musí urobiť všetko, čo je v jej silách, aby zaistila, že sa vojna s Ruskom skončí na budúci rok diplomatickou cestou, uviedol v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ako dodal, s novozvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom sa až do jeho januárovej inaugurácie osobne nestretne, čo je v súlade so zákonom platným v USA.

10:48

Požiar, ktorý zachvátil jednotku intenzívnej starostlivosti pre novorodencov v nemocnici v severnej Indii, pripravil o život desať novonarodených detí, pričom ďalších 16 utrpelo zranenia.

10:47

Víťazom parlamentných volieb v Gruzínsku je vládnuca strana Gruzínsky sen. V sobotu to uviedla volebná komisia, keď zverejnila konečné výsledky volieb. Ich priebeh 26. októbra a sčítavanie hlasov sprevádzali obvinenia z podvodov a ruského zasahovania.

10:46

Lietadlo spoločnosti Southwest Airlines, ktoré sa v piatok neskoro večer pripravovalo na štart na americkom letisku Dallas Love Field, zasiahla guľka. Stroj sa následne vrátil k letovej bráne. Incident si nevyžiadal zranenia.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Supermesiac nad vežou Marina v v pobrežnom meste Ayia Napa na juhovýchode Cypra

Autor: TASR/AP-Petros Karadjias

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

René Pavlík

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali