Bratislava 3. septembra 2022 (HSP/politexpert/Foto:TASR/AP-Denis Balibouse)
Západ hovorí o možnom zavedení stropu na ceny ropy z Ruska. Moskva však nebude predávať čierne zlato krajinám, ktoré by takýto krok urobili, uviedol podpredseda vlády Alexander Novak. Aké dôsledky má snaha USA a ich spojencov izolovať Rusko, uviedol ekonomický expert Dmitrij Adamidov
Novak označil myšlienku krajín G7 predložiť plán na obmedzenie ceny ruskej ropy za úplne absurdný. Dodal, že myšlienka Západu ohrozuje energetickú bezpečnosť celého sveta. Moskva nebude fungovať za netrhových podmienok.
História sa opakuje, tvrdí nezávislý ekonomický expert Dmitrij Adamidov. Rusko už podobnými situáciami prešlo: niektoré nepriateľské krajiny odmietli platiť za plyn v rubľoch, iné odmietli nakupovať palivo priamo.
“Ten príbeh bol dosť objavný. Nič sa nezmenilo, len sa po škandáloch a kriku objavili sprostredkovatelia. Ropa môže byť háčikom, ale zďaleka nie všetka: objavili sa pojmy ako lotyšská zmes, belgická ropa. Zdá sa, že v Belgicku sa našla ropa. Vo všeobecnosti na tom zarábajú sprostredkovatelia z tej istej EÚ,” dodal respondent PolitEkspertu.
Podľa ekonóma sa tentoraz situácia so sprostredkovateľmi zopakuje. Nezáleží na tom, koľko krajín sa dohodne na stanovení cenového stropu. Podľa Adamidova sa zavedené obmedzenia dajú v prípade potreby ľahko zrušiť.
“Európa stanoví cenový strop pre ruskú ropu, Rusko ju bude predávať okľukou – cez ázijských alebo amerických sprostredkovateľov. Venezuela by mohla dodávať ruskú ropu. Irán by ho mohol pustiť na trh, samozrejme, nemá taký veľký objem, aby sa mohol presadiť. Ale jednoducho podpíše zmluvu s Ruskom a ruská ropa pôjde do Európy, ale bude sa volať iránska ropa.
Rusko má veľké možnosti na preorientovanie trhu, takže rozhodnutie Západu preň nebude hrať veľkú úlohu. Podľa tohto zdroja ide o hru USA, ktorej cieľom je “vytiahnuť peniaze z vreciek spotrebiteľov” v Európe a inde pod zámienkou boja proti Rusku. V dôsledku toho obmedzenia týkajúceho sa ruskej ropy ešte viac prehĺbia už aj tak zhoršujúcu sa krízu, uzavrel:
“Dochádza ku kolapsu európskeho hospodárstva. Európania to chápu, ale nemôžu s tým nič urobiť. To je ich politická bezmocnosť. Američania a ďalšie zainteresované strany týmto rafinovaným spôsobom riešia svoje problémy: ničia európsky priemysel, ktorý bol vždy spojencom Ruska. Z vreciek ľudí sa vyberajú posledné peniaze a úspory. Európske krajiny pocítili plnú silu protiruských sankcií a dostali sa do energetickej krízy.”