Bratislava 12. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok, František Iván)
Ústavné a demokratické princípy na Slovensku dostávajú v posledných dňoch riadne zabrať. Jeden škandál strieda druhý. Na rozhodnutie Ústavného súdu SR si v súvislosti s rozhodnutím o referende ešte raz posvietil historik, aktivista a politický analytik Eduard Chmelár
Ako Chmelár avizoval už minulý týždeň, rozhodnutie ústavného súdu v súvislosti so zamietnutím referenda o skrátení volebného obdobia je „prelomové a bude mať ďalekosiahlejšie následky, ako väčšina tušila.“ Písali sme o tom TU. Z odôvodnenia totiž jasne vyplýva, že skrátenie volebného obdobia je protiústavné nie len v súvislosti s referendom, ale podľa terajšieho výkladu si ho nemôže skrátiť ani parlament.
„Neviem, či je to spôsobené letnými horúčavami a dovolenkami, ale toto rozhodnutie je také absurdné a škandalózne, že by mali biť na poplach všetci politici, ktorí sa aspoň formálne hlásia k demokratickým pravidlám,“ vyzýva ich Chmelár.
Toto rozhodnutie súvisí pravdepodobne s tichou vojnou medzi ústavným súdom a Národnou radou SR. Pred niekoľkými mesiacmi totiž parlament schválil Kolíkovej novelu, podľa ktorej už „Ústavný súd SR nemôže posudzovať ústavnosť ústavných zákonov.“ To je samo osebe podľa politického analytika správne rozhodnutie. No dôsledkom tejto vojny je rozhodnutie, ktoré hovorí, že skrátenie volebného obdobia je protiústavné, hoci na takéto rozhodnutie ústavný súd ani nemá právo.
„Z Ústavného súdu SR sa tak potichu stal najmocnejší orgán v štáte, ktorý sa stavia nad parlament i nad základný zákon štátu a je v podstate nekontrolovateľný. A to je extrémne nebezpečné,“ myslí si Chmelár.
Je potrebné sa brániť
Teraz je podľa neho dôležité, aby sa v mene demokracie spojili všetci politici. Radí im, aby pri takýchto škandalóznych rozhodnutiach koordinovali svoju činnosť a bránili tak demokratické princípy, na ktorých stojí naša ústava.
Cestou sú aj občianske protesty, pri ktorých ale zdôrazňuje dôležitosť občianskosti.
„Verím, že sa nájde skupina rozvážnych ľudí bez naviazania na politické strany, ktorá dokáže koordinovať takéto protestné hnutie. Inak prehráme všetci. Štát, v ktorom môže parlament rozpustiť prezident, ale nie občania, a v ktorom ústavný súd má väčšiu moc ako parlament, stráca základné znaky demokratického zriadenia,“ zdôraznil na záver Eduard Chmelár.