Bratislava 151 januára 201 (HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian)
Slovensko sa nachádza v situácii, kedy premiér Igor Matovič opätovne tlačí na celoplošné testovanie. Odborníci pred ním varujú a koaliční partneri s ním síce nesúhlasia, ale v záujme zachovania koalície radšej strkajú hlavu do piesku. Podľa politológa Eduarda Chmelára preto nastal čas na aktivovanie článku 32 Ústavy Slovenskej republiky, ktorý hovorí o práve občanov postaviť sa na odpor v prípade, že nie sú dodržiavané demokratické princípy základných ľudských práv a slobôd
Podľa slov Eduarda Chmelára Igor Matovič funguje v nereálnom, paralelnom svete, v ktorom neplatia žiadne pravidlá a štýl jeho riadenia krajiny má prvky autokratívneho režimu. Proti vôli lekárov, vedcov, samospráv i koaličných partnerov, bez akýchkoľvek analýz a podkladov si vymyslel opätovné plošné pretestovanie všetkých obyvateľov.
Úplne nepochopiteľná je ale „pasivita všetkých zainteresovaných, ktorí síce s týmto šialenstvom kategoricky nesúhlasia, ale napokon sa prispôsobia a podriadia, čím sa ich odpor mení na neškodné šomranie“.
Kritika odborníkov
Tomuto podriadeniu sa, sa pritom dá jemne rozumieť. Každý, kto s premiérovým nápadom nesúhlasí, je označený za hlupáka.
Ako príklad Chmelár uvádza aj prípad uznávanej epidemiologičky . MUDr. Alexandry Bražinovej, PhD., MPH, ktorá upozorňovala, že „celoplošné testovanie so sebou prináša riziko šírenia infekcie, nakoľko sa pri čakaní na odber budú hromadiť ľudia, a v situácii, kedy sa tu šíri nielen doterajší vírus, ale aj jeho oveľa infekčnejšia britská mutácia si naozaj akékoľvek zhromažďovanie ľudí nemôžeme dovoliť.“ Práve ju si dovolil kritizovať premiér, ktorého Chmelár označil za „nedoštudovaného, s podvodne získaným magisterským titulom“.
Kým koaliční partneri ticho sedeli a šúchali nohami, vedkyne sa zastali až rektori slovenských univerzít. Tí vyzvali ľudí, aby sa priklonili na stranu expertov a dôverovali im.
A Chmelár ich vyhlásenie podporuje. „Počúvajme ich argumenty, aj keď nám ich slová niekedy nemusia zapadať do myšlienkových schém. Situácia je príliš vážna na to, aby sme znevažovali odborníkov. Naopak, mali by sme byť na našich vedcov hrdí. V náročných podmienkach odvádzajú špičkovú prácu, porovnateľnú s tými najlepšími svetovými expertnými centrami, ktorá pomáha celej spoločnosti.“
Na koaličných partnerov strany OĽaNO sa už podľa politológa spoliehať nemôžeme. SaS na čele so Sulíkom vyhlásila, že „premiér už síce prekračuje hranice, ale SaS zostáva v koalícii, lebo táto vláda je ešte nádejou“. Sme rodine ide hlavne o kšefty a strane Za ľudí o upratanie svojich ľudí na teplé miestečka skôr, ako sa ich loď potopí.
Chmelár vyzýva na uplatnenie článku 32 Ústavy SR
Chmelár tvrdí, že „ak ale nikto nevie donútiť premiéra, aby dodržiaval ústavu, legislatívu, kompetencie a dobré mravy, ak sa nedá spoliehať na štátne inštitúcie, že mu zabránia v páchaní činnosti, ktorá nás môže stáť ďalšie ľudské životy, potom dozrel čas na uplatnenie článku 32 Ústavy SR, ktorý hovorí: ‘Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené.’
Politológ následne vysvetľuje, že odpor voči vláde môže mať formu aktívnu, alebo pasívnu. Aktívna je vzhľadom na epidemiologickú situáciu momentálne nevhodná. Preto vyzýva všetky štátne inštitúcie i bežných občanov k uplatneniu pasívnej formy odporu. Išlo by o ignorovanie príkazov premiéra Matoviča, ktorý napriek všetkému trvá na celoplošnom testovaní.
„Nestačí vyjadriť nesúhlas, treba mať odvahu neposlúchnuť rozkazy a nariadenia predsedu vlády, ktorý stratil kontrolu nielen nad pandemickou situáciou, ale predovšetkým nad samým sebou. Nepristúpte na účelové dohody, vydieranie, vyhrážky a iné formy nátlaku. Naplňte politické klišé ‘spolu to zvládneme’ reálnym obsahom,“ dodáva na záver ľuďom odvahu Eduard Chmelár.