Eduard Chmelár: “Je to komplot s hlavnou úlohou prezidentky. Rozhodnutie Ústavného súdu bolo politické a nelogické. Je absurdné, ak sa už raz konalo jedno referendum na takúto otázku, aby bolo druhé vyhlásené za protiústavné.” Šeliga má opačný názor

❚❚

Bratislava 8. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:SITA-Jana Birošová, TASR-Jaroslav Novák)

 

Stredajší verdikt Ústavného súdu SR prinieslo množstvo vášnivých reakcií, ku ktorým sa pridal aj politológ Eduard Chmelár. Uviedol, že rozhodnutie súdu o údajnej “protiústavnosti” referenda v ňom pochovalo posledné ilúzie, že nejaký štátny orgán na Slovensku dokáže rozhodovať férovo.

Eduard Chmelár
Na snímke politológ Eduard Chmelár

Analytik poznamenal, že to, čo sa včera odohralo v Košiciach, bol podľa neho “ústavný komplot”, v ktorom zohrala rozhodujúcu úlohu prezidentka Zuzana Čaputová. “Faloš a arogancia tejto ženy, ktorá bez mihnutia oka vyzvala politické strany, že keď sa zhodujú na tom, že referendum byť môže, nech zmenia ústavu – je neskutočná.”

.

“V prvom rade mala referendum umožniť ona sama a politické strany by nenamietali – všetko ostatné sú trápne výhovorky. To, že sa pohybuje po veľmi tenkom ľade a nesie za vzniknutú situáciu kus viny, si musela uvedomiť aj samotná prezidentka republiky, keď sa po prvýkrát pokúsila hasiť obrovský hnev ľudu na sociálnej sieti vlastnými komentármi (aj keď všetci vieme, že ich nepíše ona). Sú však veľmi nepresvedčivé. Táto osoba sa farizejsky odvoláva na literu ústavy, aby poprela jej ducha.”

Eduard Chmelár si myslí, že rozhodnutie ústavného súdu bolo politické a nelogické. “Je absurdné, ak sa už raz konalo jedno referendum na takúto otázku, aby bolo druhé vyhlásené za protiústavné. Je smiešne vyhovárať sa na to, že podľa ústavy je funkčné obdobie parlamentu štvorročné, ak si jeho skrátenie už poslanci neraz schválili. Je škandalózne tvrdiť, že poslanci majú väčšie práva ako ľud, z ktorého pochádza všetka moc v tomto štáte.”

.

V komentári na sociálnej sieti položil niekoľko otázok: “Načo nám je takýto ústavný súd? Načo nám je ústava, ktorej články sa nedodržiavajú, protirečivo interpretujú a účelovo menia? Uvedomujete si vlastne, čo v skutočnosti urobil ústavný súd? Dopísal do ústavy niečo, čo v nej nebolo. Svojvoľne ju zmenil. A nie po prvýkrát (ešte mám v živej pamäti škandalózne rozhodnutie, keď zmenu ústavy vyhlásil za protiústavnú).”

Dodal, že Ústavný súd sa vymkol spod kontroly a začína právnemu štátu škodiť. “Na druhej strane, celá politická elita je falošná. Igor Matovič sa tvári, akoby rozhodnutie ústavného súdu veľmi ľutoval, no pred voľbami OĽaNO navrhovalo zakázať možnosť skracovania volebného.obdobia referendami.”

“Viete, že už dlhé roky presviedčam odbornú i laickú verejnosť, že nepotrebujeme robiť ustavičné zmeny v ústave. Potrebujeme novú spoločenskú zmluvu, úplne novú ústavu prijatú ľudom v referende. Prezidentka s ústavným súdom urazili minimálne 600 000 občanov Slovenskej republiky, ktorí podpísali petíciu za referendum o predčasných voľbách. Prehĺbili politickú krízu a vyhrotili studenú občiansku vojnu na maximum.”

Tento rozklad štátu je podľa Chmelára možné zastaviť iba nastolením nových pravidiel. “A keďže štátne orgány v presadzovaní a zabezpečovaní spravodlivosti a demokracie dlhodobo zlyhávajú, sme oprávnení použiť článok 32 Ústavy SR a postaviť sa na odpor. Nie živelne, nie násilím, ale premysleným spoločným postupom. Vyzývam všetky politické a spoločenské sily, pre ktoré demokracia nie je formálnym slovom, aby zahodili osobné spory a ideologické rozdiely a zjednotili sa v spoločnom úsilí o záchranu demokratického právneho štátu,” doplnil politológ.

 

.
Juraj Šeliga: Zmena ústavy na počkanie by bol nebezpečný precedens

Opačný názor na rozhodnutie Ústavného súdu má poslanec strany Za ľudí a vyštudovaný právnik Juraj Šeliga. Z jeho pohľadu Ústavný súd len vyriešil starý spor o otázku, či je alebo nie je možné skrátiť volebné obdobie referendom. S opozičnými politikmi sa tiež rozchádzajú v názore, čo je vlastne úlohou Ústavného súdu. Či má vychádzať v ústrety názoru a vôli ľudu, alebo ako tvrdí Šeliga, má stáť na strane ústavnosti.

Juraj Šeliga
Na snímke podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí)

Ústavný súd nie je a nesmie byť trafika davu a emócii, akokoľvek by si to Peter Pellegrini a spol. priali,“ vysvetlil poslanec.

Zastáva tiež názor, že prezidentka sa na Ústavný súd obrátila oprávnene. Jej povinnosťou a úlohou je zachovávať ústavnosť, nie rozhodovať o tom, či niečo je alebo nie je ústavné.

Nikto iný ako Ústavný súd nie je v tejto krajine oprávnený povedať, či niečo je alebo nie je v súlade s ústavou. Vyjadrenia koalično opozičného spektra o kroku proti ľuďom a demokracii sú ničím iným ako populizmom. Prezidentka sa opýtala a dostala odpovedať od súdu. Rozhodnutia súdov sa majú rešpektovať, nie milovať a už vonkoncom nie spochybňovať,“ vyjadril sa poslanec.

Nesúhlasí ani s avizovanou zmenou ústavy, ktorú už ohlásil Boris Kollár. Zmeny v ústave by podľa neho nemali vyplývať z momentálnych nálad v spoločnosti.

.

Meniť ústavu na počkanie po rozhodnutí Ústavného súdu, ktoré sa niektorým politikom nepáči by bol nebezpečný precedens. … Rozhodnutie Ústavného súdu je potrebné rešpektovať a nie sa plašiť a okamžite hľadať cesty ako ho prelomiť,“ vysvetlil Šeliga.

Trvá na tom, že zmena ústavy by bola v tomto zmysle nesystémovým krokom. Totižto snaha o skrátenie volebného obdobia by sa objavovala pravidelne po každých voľbách alebo po zavedení akéhokoľvek nepopulárneho kroku zo strany koalície.

Skrátenie volebného obdobia má opodstatnenie len vtedy, keď parlamentná väčšina nedokáže vládnuť a fungovať tak, ako jej to ukladá zákon. Poslanci v tomto prípade majú možnosť prostredníctvom 90 hlasov rozhodnúť o predčasných voľbách.

„Sumárom – novela ústavy je zlý nápad, ktorý sa vonkoncom nemá riešiť v skrátenom legislatívnom konaní. To, že sa niektorí politici zľakli kritiky, neznamená, že z parlamentnej demokracie máme urobiť populistické trhovisko,“ vysvetlil svoj pohľad na vec poslanec Juraj Šeliga.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

14:44

Čínske veľvyslanectvo v Spojenom kráľovstve v piatok vyzvalo Britániu, aby zrušila sankcie uvalené na čínske firmy, ktoré obvinila z dodávania techniky a súčiastok ruskej armáde.

14:29

Nemecká realitná spoločnosť Deutsche Wohnen v piatok oznámila, že za prvých deväť mesiacov tohto roka výrazne znížila svoju stratu na 255,5 milióna eur z 1,30 miliardy eur za rovnaké obdobie minulého roka 2023.

14:29

Švajčiarska klenotnícka spoločnosť Richemont oznámila za 1. polrok súčasného obchodného roka pokles tržieb aj zisku, pričom čistý zisk klesol o takmer 70 %. Dôvodom je pokračujúci slabý dopyt na ázijskom trhu, najmä v Číne, ktorej nepriaznivý vývoj ekonomiky obmedzuje dopyt zo strany tamojších spotrebiteľov.

14:27

Českí poslanci v piatok schválili novelu, ktorá zavádza zmeny v dôchodkovom systéme. Podľa koalície by mala prispieť k jeho udržateľnosti a zníženiu schodku. Český premiér Petr Fiala ju označil za jeden z najdôležitejších zákonov tohto volebného obdobia.

14:27

Európa nemá dostatok energetických zdrojov a v prípade chladnej zimy bude vykurovacia sezóna bez dodávok plynu z Ruska narušená, vyhlásil v piatok Dušan Bajatovič, generálny riaditeľ srbskej štátne energetickej spoločnosti Srbijagas.

14:26

Návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu v januári 2025 nebude brániť rozvoju zoskupenia BRICS. Členské krajiny budú pokračovať v posilňovaní hospodárskej spolupráce bez ohľadu na politiku novej americkej administratívy, vyhlásil Jose Joao Sanches, prezident brazílskej analytickej agentúry CMA Group.

14:19

Litovská sociálnodemokratická strana (LSDP), víťaz októbrových parlamentných volieb, v piatok oznámila, že do novej koaličnej vlády chce zahrnúť aj populistickú stranu Úsvit Nemanu (NA), ktorej líder je súdený za údajné antisemitské výroky.

14:19

Loď talianskeho námorníctva priviezla v piatok do albánskeho prístavu Shëngjin v poradí už druhú skupinu ôsmich žiadateľov o azyl pozostávajúcu zo šiestich Egypťanov a dvoch Bangladéšanov, informovalo talianske ministerstvo vnútra. Stalo sa tak napriek októbrovému rozhodnutiu súdu v Ríme, ktorý nariadil prvú skupinu migrantov z týchto krajín poslať z albánskych centier do Talianska.

Albánsko Taliansko migranti
Migranti kráčajú počas vylodenia sa z lode talianskej pobrežnej stráže v albánskom prístave Šengjin v piatok 8. novembra 2024
14:01

Starostka holandskej metropoly Amsterdam Femke Halsemová v piatok oznámila zvýšenie bezpečnostných opatrení v meste po štvrtkovej vlne násilia proti fanúšikom izraelského futbalového klubu Maccabi Tel Aviv. TASR informuje podľa agentúr AFP a Reuters.

Halsemová v súvislosti s útokmi voči Izraelčanom uviedla, že sa cíti “zahanbená”, a zároveň nariadila dočasný zákaz protestných zhromaždení v Amsterdame. “Toto je veľmi temná chvíľa pre mesto,” podotkla.

Maccabi Tel Aviv
Na snímke z videa priaznivci Maccabi Tel Aviv sa zhromažďujú v blízkosti futbalového štadióna v Amsterdame vo štvrtok 7. novembra 2024
14:01

Filipínsky prezident Ferdinand Marcos v piatok podpísal zákon o námorných zónach vymedzujúci filipínske územie, ako aj zákon umožňujúci stanoviť pevné trasy pre zahraničné lode a lietadlá. Filipíny tak reagujú na čínske nároky v Juhočínskom mori, ktoré zahŕňajú aj oblasti v blízkosti filipínskeho pobrežia.

Ferdinand Marcos
Na snímke filipínsky prezident Ferdinand Marcos mladší (uprostred) drží dokument vedľa predsedu Senátu Francisa Escudera (vľavo) a predsedu Snemovne reprezentantov Martina Romualdeza (vpravo) počas slávnostného podpisu zákona o filipínskych námorných zónach a filipínskych súostrovných morských pásmach v prezidentskom paláci Malacanang v Manile, Filipíny, v piatok 8. novembra 2024
Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Ponitrianske múzeum v Nitre v týchto dňoch sprístupnilo výstavu venovanú sovám

Autor: FOTO TASR-Henrich Mišovič

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Peter Lipták

René Pavlík

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali