Bratislava 11. júna 2023 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Starý osvedčený scenár sa vracia. Strana Modrí – Európske Slovensko, ktorá do volieb predloží spoločnú kandidátku pod hlavičkou Modrí, Most-Híd, chce čo najviac času stráviť v teréne a medzi ľuďmi. Spolu so štartom cyklistických pretekov Tour de France, tak Dzurindovci opäť vytiahnu bicykle a spustia vlastnú Tour de Slovakia
„Využijeme všetky dostupné zdroje, aby sme čo najviac času strávili v teréne a medzi ľuďmi. V lete sa budeme stretávať pri športovaní, na turistických vychádzkach alebo pri návštevách kultúrnych pamätihodností. Chceme, aby sa s nami počas kampane mohol osobne stretnúť každý, kto prejaví záujem,” informoval člen Modrých Schwarzbacher. Dodal, že spolu so štartom cyklistických pretekov Tour de France opäť vytiahnu bicykle a spustia vlastnú Tour de Slovakia.
S predvolebnou kampaňou majú vypomáhať Béla Bugár (Most-Híd 2023) a Ivan Mikloš, ktorí však kandidovať nebudú. V kampani sa chcú vyvarovať prázdnym frázam či sľubom a zbytočným konfrontáciám. S volebným programom má strane Modrí vypomáhať aj bývalý minister práce z čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu – Ľudovít Kaník. Exminister Kaník je odborným garantom a poradcom strany pre sociálnu oblasť. Je autorom reformy dôchodkového systému, ktorej súčasťou je druhý pilier dôchodkového sporenia. Ako minister tiež realizoval rozsiahlu novelu Zákonníka práce.
Niekdajšie dvojnásobné vládnutie Mikuláša Dzurindu bolo poznamenané privatizáciou strategických podnikov – predaním do rúk zahraničných investorov a taktiež aj ťažkými ekonomickými reformami, ktoré boli známe ako „uťahovanie si opaskov”. Z čias Dzurindovho vládnutia sa do histórie zapísali aj rôzne kauzy ako Gorila alebo „vláčikový tender”.
Pri kauze Gorila sa malo jednať o únik utajeného spisu z prostredia SIS, ktorý mal na základe odpočúvania z rokov 2005 a 2006 potvrdzovať prepojenosť šéfa Penty Haščáka s politickou a ekonomickou špičkou, pričom spis mal obsahovať rozhovory o províziách a úplatkoch. Podstatou kauzy podľa spisu malo byť rozdeľovanie koristi z privatizácie medzi zúčastnených a plánovanie ďalšieho okrádania štátu a to priamo za účasti jeho zodpovedných predstaviteľov. Podľa spisu Haščákova Penta dostala od štátu zaplatené za výber privatizačného poradcu a prakticky aj riadila jeho činnosť.
Kauza „vláčiky” sa do povedomia verejnosti dostala tým, že komisia pod vedením riaditeľa divízie železničných koľajových vozidiel Železničnej spoločnosti Miroslava Dzurindu, brata Mikuláša Dzurindu, vybrala počas jeho vládnutia, za víťaza švajčiarsko-slovenské konzorcium. Ktoré ponúklo výrazne drahšie vlaky ako konkurencia. Prípad vtedy riešil aj NKÚ.
Vtedajšie vládnutie „reformátorskej pravice” bolo poznamená silným sociálnym pnutím medzi obyvateľstvom a dokonca ministra Kaníka nazývali mnohí aj „sociálnym netvorom”.
Kritikom zavedenia druhého piliera dôchodkového systému, ktorý zaviedla Dzurindova vláda sa stala aj strana Smer.
Fico v minulosti tvrdo kritizoval „divoké reformy pravice”, ktoré podľa neho zlyhávajú a pravica penzijný systém zdegenerovala. „Objavujú sa konkrétne dôkazy, že táto pravicová modla sa skončila obrovským fiaskom,” tvrdil Fico.
Fico označil druhý dôchodkový pilier za „čistú katastrofu”. Prax podľa neho ukazuje, že to bude Sociálna poisťovňa, ktorá bude v budúcnosti garantovať vyplácanie dôchodkov, uviedol Fico na tlačovej besede ešte v roku 2018.
PREČÍTAJTE SI EŠTE
Modrým, Most-Híd pomáhajú s programom aj známi exministri. Aký je ich cieľ?
Modrí, Most-Híd považujú politiku Fica za bezpečnostnú hrozbu pre SR