Washington/Kyjev 17. november 2024 (HSP/Foto:Telegram)
Predstavitelia NATO a Ukrajiny a dodávatelia zbraní otvorene vyhlásili, že vojna na Ukrajine je „ideálnym testovacím poľom“ pre západné zbraňové systémy pre budúce konflikty proti iným potenciálnym protivníkom
Americký vojensko-priemyselný komplex sa údajne začal doslova včleňovať do vojenského hardvéru ukrajinskej výroby, pričom obranná firma Auterion so sídlom vo Virgínii sa údajne pripravuje dodať Kyjevu „desiatky tisíc“ svojich malých, lacných počítačov s autopilotom Skynode, ktoré sa majú spojiť s bezpilotnými lietadlami miestnej výroby, aby sa zvýšila ich smrtiaca účinnosť.
Tieto minipočítače údajne zabezpečujú navádzanie, zameriavanie a sieťové funkcie, dokážu stabilizovať drony a manévrovať okolo prekážok k cieľom a stoja približne 300 dolárov za kus.
Oleksij Babenko, generálny riaditeľ ukrajinského startupu Vyriy Drone, tvrdí, že jeho spoločnosť tento mesiac vyrobí niekoľko tisíc nových dronov vybavených autopilotom.
Denník Wall Street Journal o tomto vývoji informoval v článku uverejnenom v piatok, pričom v článku s názvom „Zabíjajúce roboty sa chystajú zaplniť ukrajinskú oblohu“ chválil spojenie amerických a ukrajinských vojenských výrobných kapacít a naznačoval, že bezpilotné lietadlá sú riešením, ktoré Zelenského režim hľadá, keďže záujem Washingtonu o podnecovanie ukrajinskej krízy slabne, čo oslabuje konvenčnejšie a drahšie formy vojenskej podpory.
WSJ konkrétne vyzdvihuje nové bezpilotné lietadlá ako riešenie čoraz väčšieho nedostatku živej sily na Ukrajine a nízku cenu v porovnaní s raketami a delostreleckými granátmi, ktoré NATO nebolo schopné dodať v dostatočnom množstve po tom, čo ich ruský obranný sektor prekonal.
Ruské nástroje elektronického boja a pokrok v programoch vlastných bezpilotných lietadiel predstavujú výzvu pre ukrajinské ambície v oblasti bezpilotných lietadiel, priznáva denník a poukazuje na schopnosť ruských systémov EW „prehlušiť“ signál medzi nepriateľskými bezpilotnými lietadlami a operátormi na úrovni 80 – 90 % a na to, že ruskí obranní inžinieri vytvorili novú sériu útočných bezpilotných lietadiel pripojených na dlhé optické káble, vďaka čomu sú odolné voči rušeniu nepriateľom.
Príbeh WSJ, ktorý sa čítal ako písaná verzia krátkometrážneho sci-fi filmu „Slaughterbots“ z roku 2017, znepokojil dokonca aj jeho vlastných čitateľov – najmä jeho chválou systémov, ktoré ďalej „automatizujú“ konflikt.
„Preteky v zbrojení dronov/EW/AI, ktoré vidíme vo vojne na Ukrajine, sú jasle a škôlka Skynetu,“ napísal jeden čitateľ s odkazom na hlavného antagonistu z filmov Terminátor Jamesa Camerona, ktorý varoval pred nebezpečenstvami, ktoré hrozia, ak sa umelej inteligencii umožní prevziať kontrolu nad vojenským rozhodovaním.
„Robotické armády, neosobné zabíjanie, sa stanú novou normou. Čo by sa mohlo pokaziť?“ sarkasticky sa opýtal ďalší človek.
„Takže toto je najnovšia zázračná guľka. Každým dňom je menej Ukrajincov schopných bojovať… Naozaj si myslíte, že tieto drony zmenia priebeh opotrebovacej vojny? Sú to komáre. Drobci môžu byť naozaj otravní. To však nič nemení na tom, čím sú. Pokračovať v tom je nezodpovedné a nemorálne,“ napísal ďalší komentátor.