Košice 18. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Jozef Ďurník)
Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz sú známou dvojicou, ktorá sa v minulosti prezentovala poškodením busty Vasila Biľaka či Pamätníka padlým vojakom sovietskej armády. Za tieto prípady sa dostali pred súd. No najnovšie sa obaja medzi sebou dostali do vážneho sporu a pravidelne sa častujú invektívami na sociálnych sieťach.
Obaja muži, ktorí sú označovaní za umelcov a ktorí majú za sebou viacero akcií ničenia symbolov a sôch, sa už dávnejšie pustili do seba. Ich konflikt však cez víkend nabral na obrátkach, keď Kalmus najskôr v nedeľu napísal, že sa chce dištancovať od svojho bývalého spolupracovníka Ľuboša Lorenza.
V nedeľu večer následne pridal aj ostrejšie slová: “Prehlasujem na svoju česť a svedomie, že Lorenz je násilník, klamár a psychopat.” Týmto vyjadrením rozpútal vášne, no stále to nebol koniec. Kalmus ešte doplnil, že Lorenz údajne zneužíva sociálne dávky od štátu. Ďalej sa na Kalmusovom profile objavili informácie, že Lorenz bije svoju manželku.
Kalmus bol tým, kto zorganizoval ničenie Biľakovej busty
Lorenz na to reagoval takisto na sociálnej sieti s tým, že informácie Kalmusa nie sú pravdivé a prišiel aj s tým, že Kalmus bol tým, kto zorganizoval ničenie Biľakovej busty, tým kto ho presvedčil, zohnal farbu, sochu znehodnotil a údajne aj tým, kto zničil dôkazový materiál v podobe fotografií a videí.
“Bohatá činnosť umelcov”
Okresný súd Košice I v septembri odsúdil exhibicionistu a aktivistu Petra Kalmusa na podmienečný štvormesačný trest za prečin výtržníctva. Uznal ho pritom vinným za osekanie štyroch symbolov prekríženého kosáka a kladiva z pamätníka Padlých sovietskych vojakov v centre Košíc. Kalmus krátko po znehodnotení pamätníka tvrdil, že kosáky neodstránil, len išiel okolo. „Odstránenie umelohmotných komunistických symbolov v deň výročia okupácie Československa vojskami Sovietskeho zväzu a ďalších krajín Varšavskej zmluvy z pamätníka nie je hanobením historickej a kultúrnej pamiatky, ale práve naopak, prejavom úcty k obetiam zločineckého režimu,“ napísali aktivisti v spoločnom vyhlásení. K ich podporovateľom sa vtedy pridali aj známe tváre ako herec Andy Hryc, režisér Nikita Slovák, či hudobník a organizátor hudobného festivalu Pohoda Michal Kaščák.
Lorenz sa za svoj čin dostal do väzenia. V Košiciach totiž odstraňoval skrutkovačom komunistické symboly kosáka a kladiva z pomníka obetiam 2. svetovej vojny. Na pomníku sa nenachádzali pôvodné symboly, pretože aj tie niekto ukradol.
Polícia zadržanie zdôvodnila, že pomník je kultúrnou pamiatkou a je chránený pred poškodzovaním a iným znevážením. „Polícia rešpektuje právo jednotlivcov na vlastný názor, či osobný postoj občanov aj vo vzťahu k tomuto pamätníku. Nemôže však prehliadať intoleranciu spočívajúcu v poškodzovaní národných kultúrnych pamiatok, s ktorými sa nevedia stotožniť jednotlivci,“ vysvetlila hovorkyňa polície Jana Mésarová (viac TU).
Prezident Andrej Kiska sa však Lorenza zastal : “Štyri dni za mrežami kvôli tomu, že odstránil z pamätníka obetiam 2. svetovej vojny v Košiciach komunistické symboly – kosák a kladivo. Veľmi prísny postup polície a prokuratúry voči pánovi Lorenzovi je veľmi zvláštny najmä preto, že v mnohých iných prípadoch sa tak nepostupovalo. Nerozumiem tomu,” napísal prezident Andrej Kiska na sociálnej sieti.
Kiska tiež priznal, že kontaktoval prokurátora a žiadal od neho vysvetlenie: “Dnes som preto telefonicky hovoril s generálnym prokurátorom, ktorý ma informoval, že na základe zásahu generálnej a krajskej prokuratúry bol návrh na väzbu zrušený a pán Lorenz prepustený. Dohodli sme sa, že mi celý prípad príde osobne vysvetliť. A vysvetlenie si určite zaslúži aj naša verejnosť.”
Podľa poslanca NR SR, Ľuboša Blahu však prezident vtedy prekročil všetky čiary. “Prezident Kiska bezprecedentne zneužíva svoje právomoci a vyvíja politický nátlak na prokuratúru, aby oslobodila vagabunda a extrémistu Lorenza, ktorý opakovane poškodzuje národné pamiatky,” uviedol Blaha na sociálnej sieti (viac TU).
Dvojica je známa aj tým, že poškodila bustu Vasiľa Biľaka v jeho rodnej obci. Predstavitelia kultúrnej obce v ankete Denníka N v roku 2015 to označili za kultúrnu udalosť roka. K rozhodnutiu kultúrnej obce sa vyjadrila aj analytik Eduard Chmelár: “Je priam neuveriteľné, že z roka, z ktorého sa mi doteraz len tak z hlavy vynorí nezabudnuteľný koncert Ennnia Morriconeho v Bratislave, Miro Žbirka nahral v londýnskych štúdiách Abbey Road album, SND uviedlo premiéru Nižinskij – Boh tanca, Roman Polák naštudoval Nevestu hôľ… si naša „kultúrna“ obec zapamätá demolačné performance…,” (informovali sme TU).
Za poškodenie busty čelia Lorenz a Kalmus trestnému stíhaniu a na ich právne zastupovanie sa bezplatne podujal Daniel Lipšic.