Tragické úmrtie Afroameričana Georgea Floyda v Minneapolise nie je prvým príkladom tvrdšieho policajného zákroku v posledných rokoch, ktorého dôsledkom bola smrť amerického občana. Česká politička a členka SPD Karla Maříková pripomína prípad z roku 2016, kedy americký občan Tony Timpa bol zabitý pri policajnom zásahu v Dallase, štát Texas. Ako uvádza Maříková, tridsaťdvaročný Timpa mal spútané ruky a nohy a nepredstavoval žiadne nebezpečenstvo. Avšak, policajti kľačali na Timpovi takmer 15 minút, a napriek jeho prosbám o pomoc, ktoré strážcovia poriadku nebrali vážne. Následne tridsaťdvaročný muž zomrel a jeho smrť bola klasifikovaná ako vražda.
Hlavným rozdielom medzi tragickou udalosťou v Dallase z roku 2016 a tohtoročným prípadom v Minneapolise je reakcia verejnosti. Nielen že sa nekonali žiadne protestné akcie, ale dokonca aj policajti obvinení z vraždy Tonyho Timpa dostali možnosť vrátiť sa do služby.
“Zasahujúci policajti sa po krátkej vynútenej pauze vrátili do aktívnej služby. Médiá vydali pár zmienok (o tri roky neskôr), celebrity, korporácie a influenceri mlčali. Nikto neprotestoval a žiadne mestá nehoreli, píše Maříková.
Česká politička tiež zdôrazňuje, že na rozdiel od Georgea Floyda, ktorý bol deväťkrát trestaný, Tony Timpa so zákonom nikdy žiadny problém nemal. Avšak je vidieť, že reakcia obyvateľstva a médií je tentoraz oveľa búrlivejšia, ako pred štyrmi rokmi po tragédii v Dallase. V súčasnej dobe v rôznych mestách po celom štáte dochádza k rabovaniu obchodov, stretom s policajtmi a násilným útokom proti Američanom europoidnej rasy.
Reakcie užívateľov
Niektorí vyslovili názor, že terajšia kríza má zároveň niekoľko problémových bodov. Ten prvý je dlhotrvajúce napätie medzi rôznymi rasami, ktoré pochádza ešte z minulých desaťročí. Ten druhý je problém policajnej brutality v Spojených štátoch ako taký.
“Môj pohľad je taký, že policajná brutalita trvá roky a prechádzalo to. Teraz miera pretiekla a je to poznať o to viac, pretože černosi sú povahovo temperamentnejší než belosi,” uviedol svoj názor užívateľ Robert Andrášik.
Ďalší užívateľ sociálnej siete vyjadril presvedčenie, že v súčasnej dobe ide o diskrimináciu ľudí na základe farby pleti, ale predovšetkým o diskrimináciu tých, ktorí majú európsky pôvod.
“Rasizmus existuje, ale je to opačne ako sa píše … je to biely rasizmus a nikto s tým nič nerobí. Za chvíľu aby som sa začal báť, že som biely heterosexuálny muž,” napísal Petr Vyvážil.