Bratislava 29. februára 2024 (HSP/Foto:Facebook/RTVS, Televízia Markíza)
Na Slovensku je zaujatosť a neobjektívnosť médií tak vypuklá, že riešenie tohto problému už neznesie odklad. A tak ako to chodí, ak je nádor príliš veľký, aj operácia je potom ťažká, náročná, ale nevyhnutná
Väčšina slovenského mainstreamu má vážny problém, lebo časom sa vyvinuli z redakcií na politické úderky jednotlivých strán. O nejakej nezávislosti alebo objektívnosti je tu úplne zbytočné hovoriť. Aj keď väčšina mainstreamu má tento problém, situácia je najvypuklejšia v denníkoch Sme, Aktuality, N a televíziách Markíza a RTVS.
Tieto médiá je vhodnejšie volať dezinfomainstream, lebo nejaká snaha o informovanie tam už dávno neexistuje, a ide hlavne o manipuláciu verejnosti v prospech aktuálne opozičných strán najmä Progresívneho Slovenska.
Ako prvá k reformám zdá sa prikročila televízia Markíza. Jej hospodárenie totiž do značnej miery závisí od biznisu so štátom. Od reklamy od štátnych spoločností ako je napríklad Tipos. Nehovoriac o tom, že jej vlastník finančná skupina PPF je so slovenským štátom biznisovo previazaná omnoho viac.
PPF spoluvlastní firmu SkyToll, ktorá u nás prevádzkuje elektronické mýto. Spoluvlastní aj firmu Škoda Transportation, ktorá dodáva slovenským železniciam elektrické vlaky a v neposlednom rade je to vlastníctvo operátora O2, ktorý bude onedlho potrebovať obnoviť licenciu.
Vo všetkých týchto oblastiach záležia hospodárske výsledky PPF od slovenskej vlády, teda aktuálne od vlády Roberta Fica. A je úplne pochopiteľné, že vlastník televízie neohrozí zarábanie miliónov eur svojimi firmami kvôli tomu, že časť redakcie sa cíti byť členmi Progresívneho Slovenska.
Do Markízy bol preto vyslaný Michal Kratochvíl, ktorý na pozícii šéfa spravodajstva nahradil Henricha Krejču, ktorý tieto súvislosti nepochopil a aj po voľbách televízia Markíza pod jeho vedením štvala proti Smeru.
Kratochvíl samozrejme narazil na odpor markizáckych redaktorov, ktorí svoje politické preferencie skrývajú za novinársku nezávislosť.
Čo sa týka televízie Markízy, nemusíme sa však vôbec báť. Ekonomické záujmy vlastníka – skupiny PPF veľmi ľahko a dôsledne zvalcujú markizácke novinárske hviezdy. A z Markízy bude o niekoľko mesiacov vládna televízia rovnako ako ňou bola za Matovičových vlád.
Pekný príklad, aby si naivní hlupáčikovia, ktorí boli touto televíziou doteraz manipulovaní, uvedomili, ako celý systém „objektívnosti“ spravodajstva u médií oligarchických vlastníkov skutočne funguje.
Rovnaká a zároveň úplne iná situácia je vo verejnoprávnej RTVS. Rovnaká v tom, že spravodajstvo je rovnako zaujaté, neobjektívne a nadbiehajúce opozičným stranám, ako v Markíze, ale situáciu musí riešiť štát.
Tu nejde o to, že je televízia a rozhlas úderkou progresívnych strán opozície. Ide o to, že ju z väčšej časti platia voliči koaličných strán a tí si zaslúžia, aby ich názory boli v reláciách zohľadnené.
Počínanie Jančkárovej, Vargovej, Makaru, Vítkovej a ďalších redaktorov je jednoducho neprípustné. Ich jednostrannosť, zaujatosť voči koaličným stranám a koaličnej politike, by bola ťažko únosná aj v súkromných médiách.
Všetkých týchto redaktorov, ktorých politické preferencie sú silnejšie ako ich verejnoprávna úloha je nevyhnutné vyhádzať a to čo najskôr. Tu nie je žiadna nádej, že by sa dokázali vrátiť k plneniu verejnej služby.
Verme, že nové vedenie to aj okamžite urobí. A to aj za cenu toho, že by niektoré relácie boli zrušené, prípadne, napríklad, hlavná spravodajská relácia bola skrátená, alebo by nejaký čas ani vôbec nevychádzala.
Je úplne jasné, že redaktori sa budú brániť a vyvreskovať o novinárskej slobode. To však, čo oni denne produkujú, je jasný dôkaz, že sú zaujatí a neobjektívni, a preto voči nim treba postupovať tvrdo a nenechať sa zastrašiť ich protestmi a štrajkami.
Vzhľadom na vývoj v týchto dvoch veľkých mediálnych organizáciách sa dá predpokladať, že čoskoro bude na trhu práce veľmi veľa progresívne naladených novinárov. Médiá z tohto spektra si budú môcť vyberať a znížiť platy.
Obsadenie pozícií najmä v RTVS však nebude jednoduché. Ľudí si bude musieť organizácia vychovať z nováčikov. Bude ich musieť všetko od nuly naučiť. Preto sa dajú prechodne predpokladať isté problémy.
Niektoré relácie budú musieť byť dočasne zrušené. Rozhlas si pustí viac hudby a regionálnych relácii a TV viac repríz. Možno bude nejaký čas treba oželieť, že na RTVS nebude vychádzať večerné spravodajstvo, alebo že nebude vychádzať v takom rozsahu, ako sme zvyknutí.
To všetko však treba obetovať, aby následne RTVS znovu plnila svoju úlohu verejnoprávnej služby, aby informovala a nemanipulovala.
Verejný priestor na Slovensku je totiž tak deformovaný a nevyvážený, že nie je možné v záujme normálneho fungovania štátu, nechať RTVS v takom stave ako je teraz.
Hlavné správy už 12 rokov suplujú verejnoprávne médiá, keď sa snažia prinášať spravodajstvo z rôznych kútov, tém a strán názorového spektra. Strana Smer si totiž ani počas svojich predchádzajúcich vlád nedala záležať na tom, aby verejnoprávna RTVS naozaj plnila svoju úlohu. Táto mediálna organizácia je už dlhodobo názorovo tendenčná. Ako však vidíme, spôsobuje to také veľké problémy v spoločnosti, že to už ďalej nie je možné tolerovať.
Držme preto novému vedeniu palce, aby vyčistilo RTVS od zaujatých redaktorov, aby sa nedalo nimi zastrašiť a aby vrátilo RTVS jej pôvodnú a najdôležitejšiu úlohu – objektívne informovať občanov.
A my občania, radi dočasne oželieme pokles kvality spravodajstva.
Prečítajte si tiež
“Načisto sa zbláznili?” V Smere odpovedajú na klamstvá TV Markíza