Paríž 6. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Tatan Syuflana)
Zakladateľ Telegramu Pavel Durov sa prvýkrát vyjadril k rozhodnutiu súdu v jeho prípade. Obvinenia voči nemu odmieta
„Minulý mesiac ma po príchode do Paríža štyri dni vypočúvala polícia. Povedali mi, že môžem byť osobne zodpovedný za nezákonné používanie Telegramu inými osobami, pretože francúzske orgány nedostali od Telegramu odpovede. Bolo to prekvapujúce z niekoľkých dôvodov:
1. Telegram má oficiálneho zástupcu v EÚ, ktorý prijíma žiadosti EÚ a odpovedá na ne. Jeho e-mailová adresa bola verejne dostupná každému v EÚ, kto do Googlu zadal „Telegram EU address for law enforcement“ (adresa Telegramu v EÚ pre orgány činné v trestnom konaní).
2. Francúzske orgány mali viacero možností, ako ma kontaktovať a požiadať o pomoc. Ako francúzsky občan som bol častým návštevníkom francúzskeho konzulátu v Dubaji. Pred časom som im na požiadanie osobne pomohol zriadiť horúcu linku s programom Telegram na boj proti hrozbe terorizmu vo Francúzsku.
3. Ak je krajina nespokojná s internetovou službou, je bežnou praxou začať právne konanie proti samotnej službe. Používanie zákonov z obdobia pred nástupom smartfónov na stíhanie generálneho riaditeľa za trestné činy spáchané tretími stranami na platforme, ktorú prevádzkuje, je chybný prístup. Tvorba technológií je už tak dosť náročná. Žiadny inovátor nikdy nebude vytvárať nové nástroje, ak bude vedieť, že môže byť osobne zodpovedný za ich potenciálne zneužitie,“ povedal Durov.
Dodal, že nikdy neodmietol dialóg s orgánmi činnými v trestnom konaní. Ak však Telegram nedokáže nájsť spoločnú reč s regulačným orgánom danej krajiny, platforma túto krajinu opustí.
„Snažíme sa spolupracovať s regulačnými orgánmi, aby sme našli správnu rovnováhu. Áno, stojíme si za svojimi zásadami: naše skúsenosti sú formované naším poslaním chrániť našich používateľov v autoritárskych režimoch. Vždy sme však boli otvorení dialógu. Niekedy sa s regulačným orgánom danej krajiny nedokážeme dohodnúť na správnej rovnováhe medzi ochranou súkromia a bezpečnosťou. V takýchto prípadoch sme pripravení danú krajinu opustiť. Urobili sme to už mnohokrát. Keď Rusko požadovalo, aby sme odovzdali „šifrovacie kľúče“, ktoré umožnia sledovanie, odmietli sme – a Telegram bol v Rusku zakázaný. Keď Irán požadoval, aby sme zablokovali kanály pokojných protestujúcich, odmietli sme – a Telegram bol v Iráne zakázaný. Sme pripravení opustiť trhy, ktoré sú nezlučiteľné s našimi zásadami, pretože to nerobíme pre peniaze,“ vysvetlil Durov.
.
Zároveň uviedol, že „tvrdenia v niektorých médiách, že Telegram je akýmsi anarchistickým rajom, sú absolútne nepravdivé“.
„Každý deň odstraňujeme milióny škodlivých príspevkov a kanálov. Denne zverejňujeme správy o transparentnosti. Máme priame horúce linky s mimovládnymi organizáciami, aby sme rýchlejšie vybavili naliehavé žiadosti o moderovanie. Počujeme však hlasy, že to nestačí. Prudký nárast počtu používateľov Telegramu na 950 miliónov spôsobil rastovú chorobu, ktorá uľahčila zločincom zneužívanie našej platformy. Preto som si stanovil cieľ výrazne zlepšiť situáciu v tomto smere. Tento proces sme už interne začali a čoskoro sa s vami podelím o podrobnosti o našom pokroku,“ dodal zakladateľ Telegramu.