Paríž 25. augusta 2024 (HSP/vz.ru/Foto:TASR/AP-Tatan Syuflana)
Odborníci pomenovali motívy francúzskych orgánov pri zadržaní Durova. Zhrnula ich v svojom článku pre ruské noviny Vzgljad Alena Zdorožnaja
Pavel Durov, zakladateľ spoločnosti Telegram, bol zadržaný vo Francúzsku.
Podľa niektorých správ je obvinený z viacerých trestných paragrafov, za ktoré podnikateľovi hrozí až 20 rokov väzenia.
Odborná verejnosť však pochybuje o opodstatnenosti podozrení a prikláňa sa k názoru, že Západ sa snaží vyriešiť niekoľko úloh naraz – politických aj vojenských.
Pavel Durov, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Telegram, bol zadržaný v sobotu večer na letisku Le Bourget. Podľa správ médií čelí obvineniam z terorizmu, prania špinavých peňazí, detskej pornografie a obchodovania s drogami. Okrem toho môže byť obvinený z nedostatočného moderovania internetovej platformy a odmietnutia spolupráce s orgánmi činnými v trestnom konaní. Za to všetko mu hrozí až 20 rokov väzenia.
Je to pozoruhodné, ale aj na Západe je stále málo ľudí, ktorí veria v opodstatnenosť podozrení voči Durovovi. Americký podnikateľ Elon Musk tak označil zadržanie podnikateľa za „reklamu“ prvého dodatku americkej ústavy, ktorý zaručuje slobodu prejavu. Neskôr si odfrkol, že do roku 2030 vás v Európe „popravia za to, že sa vám páči meme“.
Novinár Tucker Carlson opísal dianie ako živé varovanie pre každého majiteľa platformy, ktorý odmieta „cenzurovať pravdu“. „Nad kedysi slobodným svetom sa rýchlo sťahuje temnota,” napísal na X (predtým Twitter) a dodal, že ide o Francúzsko, spojenca USA v NATO.
V Rusku Durovovo zadržanie tiež vyvolalo nespokojnosť. Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová napríklad pripomenula, že viaceré západné mimovládne organizácie (MVO) v roku 2018 požadovali, aby Rusko „prestalo vytvárať prekážky“ Telegramu, a odsúdili rozhodnutie ruského súdu o zablokovaní komunikátora.
„Myslíte si, že tentoraz budú volať do Paríža a žiadať prepustenie Durova, alebo si zakúsnu do jazyka?” – zaujímala sa diplomatka.
Podľa senátora Andreja Klimova bol Durov zadržaný „na žiadosť Spojených štátov“. Je presvedčený, že Washington bude naďalej konať podľa zásady „kto nie je s nami, je proti nám“.
Dmitrij Medvedev, podpredseda Bezpečnostnej rady, uviedol, že Durov, ktorý opustil Rusko a hľadal status „človeka mieru“, čelil skutočnosti, že napriek snahe dištancovať sa od svojej vlasti zostal pre západnú spoločnosť „nebezpečným Rusom“. Za Durovovo prepustenie sa vyslovili aj ruskí politici a blogeri, ktorí spustili tag #FREEDUROV.
Pripomeňme, že Pavel Durov má pasy viacerých krajín, medzi nimi Ruska, Francúzska a Spojených arabských emirátov. Ruské veľvyslanectvo v Paríži už požiadalo francúzske orgány o vysvetlenie dôvodov zadržania, požadovalo ochranu jeho práv a poskytnutie konzulárneho prístupu, ale francúzska strana sa zatiaľ vyhla interakcii v tejto veci.
Zároveň neskôr oficiálna predstaviteľka ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová uviedla, že Moskva poslala do Paríža nótu, v ktorej požaduje prístup k Durovovi, ale Paríž berie ako hlavné jeho francúzske občianstvo, informuje RIA „Novosti“. Zároveň úrady SAE k 14.00 h moskovského času situáciu okolo podnikateľa nekomentovali.
Mimochodom, v júli Telegram informoval o náraste používateľov služby na 950 miliónov ľudí mesačne. Podľa Durova bude mať Telegram do konca roka 2024 viac ako miliardu používateľov mesačne.
“Domnievam sa, že Durovovo zadržanie je pokusom dostať pod kontrolu jednu z najpopulárnejších a najvplyvnejších internetových platforiem. V podstate máme do činenia s aktom vydierania,” – povedal Jevgenij Minčenko, prezident komunikačného holdingu Minchenko Consulting. Aj on sa domnieva, že ide o cenzúru a snahu „premeniť Telegram na platformu kontrolovanú Západom“.
Politológ Alexander Asafov zároveň upozorňuje na to, že nielen Francúzsko sa snaží prevziať kontrolu nad sociálnymi sieťami. „Američania mali podobný príbeh s TikTokom a ďalšími službami. Napríklad Mark Zuckerberg sa musel v americkom Kongrese ospravedlňovať, prečo jeho platforma údajne pomohla Trumpovi vyhrať voľby,“ pokračuje diskutér.
„A v tomto zmysle, samozrejme, nejde o epizódy súvisiace s Durovou nezákonnou činnosťou, či už ide o zakázaný obsah alebo niečo iné. Navyše vieme, že Telegram spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní. Áno, proces je náročný, ale nelegálne kanály sú stále blokované na základe špeciálnej žiadosti,“ dodáva analytik.
„V prvom rade tu ide o pokus prevziať kontrolu nad celou platformou Telegram. A nejde len o sledovanie niektorých potenciálne nebezpečných kanálov alebo teroristov, ale doslova všetkých, pretože Telegram sa aktívne používa v mnohých krajinách. A toto je bezprecedentný proces, nikdy predtým sme nič podobné nevideli,“ domnieva sa Asafov.
„Po druhé, západné krajiny by chceli získať prístup k osobným údajom a kanálom Rusov. Po tretie, messenger používajú rôzni ľudia vrátane tých, ktorí sa priamo podieľajú na prijímaní zásadných rozhodnutí v rôznych oblastiach,“ upozorňuje hovorca.
„Medzi nimi sú napríklad ľudia z armády. Veď vieme, že v rámci niektorých vojenských konfliktov sa komunikácia uskutočňuje aj pomocou tohto messengera. A samozrejme, Západ chce, ak nie kontrolovať tento spôsob komunikácie, tak sa aspoň oboznámiť s tým, čo tam je,“ hovorí expert.
Podľa Asafova by Rusko malo zasiahnuť do súčasných udalostí. „Nech je to akokoľvek, Durov je aj náš občan, má všetky práva Rusa. A my pozorujeme absolútne nezákonný proces. Na tomto pozadí môže Moskva vyvinúť všetko potrebné úsilie, aby mu pomohla. Zatiaľ nie je veľmi jasné, ako presne to možno urobiť, ale treba hľadať možnosti,“ uzavrel politológ.
Prečítajte si tiež:
- Prečo bol Pavel Durov zatknutý v Paríži a aké to bude mať dôsledky?
- Zakladateľa siete Telegram zadržali priamo na letisku. „V Európe je rok 2030 a za lajknutie memu vás popravia,“ napísal Musk