Bratislava 17. septembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák,Martin Baumann,Michal Svítok)
Aktualizované 17. septembra 20:17
Dunaj v Bratislave kulminuje. Výška vodného stavu osciluje okolo 950 centimetrov. V Devíne sa hĺbka vody v Dunaji pohybuje okolo 900 centimetrov. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti
“Vyššie po toku, na rakúskom úseku má už hladina rieky mierne klesajúci trend. Vzhľadom na vývoj na Morave a v dolnom Rakúsku je v najbližších hodinách predpoklad zotrvania ustálenosti na súčasných vodných stavoch, pri kolísaní hladiny,” píšu meteorológovia.
20:11 – Juh západného Slovenska sa pripravuje na stúpajúci Dunaj, ale aj Váh
Problémy na juhu západného Slovenska začína spôsobovať nielen Dunaj, ale aj Váh. Aktuálne je na ňom vyhlásený prvý stupeň povodňovej aktivity, stúpanie hladiny sa priebežne monitoruje. Mestská polícia na ceste pri Váhu z bezpečnostných dôvodov uzavrela dopravu pre prípad, že by sa voda vyliala na cestu, informovala radnica po zasadnutí Okresnej povodňovej komisie v Komárne.
Podľa predpovede by mal Dunaj v Komárne dosiahnuť výšku 840 až 845 centimetrov, informovali vodohospodári. Táto odhadovaná výška hladiny je v súlade s údajmi z Bratislavy a Devína v porovnaní s povodňami spred 11 rokov. V Komárne Dunaj kulminoval v roku 2013 na úrovni 889 centimetrov.
Na miestach, kde môžu byť záplavy, prijali majitelia nehnuteľností potrebné opatrenia. Prednosta Okresného úradu v Komárne Tomáš Nagy uviedol, že v prípade potreby môžu byť zmobilizovaní všetci hasiči kraja, pripravená pomôcť je aj armáda. “Zatiaľ však nie je dôvod na ich mobilizáciu, situácia je plne pod kontrolou,” potvrdil.
16:07 – Hladina Dunaja prudko stúpa, mesto Štúrovo pripravilo protipovodňové opatrenia
Mesto Štúrovo v spolupráci s Okresným úradom Nové Zámky, Hasičským a záchranným zborom a Slovenským vodohospodárskym podnikom pripravilo opatrenia súvisiace s prudko stúpajúcou hladinou Dunaja pri Štúrove. Počas dňa sa zrealizovali viaceré opatrenia, informovala radnica.
Aktuálne je už zdemontovaná vyhliadková lavička, do pohotovostného režimu bol uvedený protipovodňový prívesný vozík, ktorý obsahuje protipovodňový balík prvej pomoci. Osadením mobilného hradenia sa uzavrela cesta popod Most Márie Valérie, osadené boli aj mobilné hradenia do otvorov betónového protipovodňového múru. Pripravený je piesok a protipovodňové vrecia na piesok, uviedol magistrát. Na ochranu budovy lodenice bude v nasledujúcich hodinách postavený protipovodňový múr z vriec s pieskom.
Na rieke Dunaj pri Štúrove aktuálne platí druhý stupeň povodňovej aktivity. Hladina rieky však rýchlo stúpa, upozornil magistrát. V závislosti od situácie bude v najbližších hodinách vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity na území mesta.
11:42 – V Dúbravke je dočasne neprejazdná ulica Kajerka, podmyli ju dažde
V bratislavskej Dúbravke je dočasne neprejazdná ulica Kajerka. V dôsledku intenzívnych dažďov v predošlých dňoch prišlo k jej podmytiu. Informuje o tom mestská časť na sociálnej sieti.
“Miesto je dočasne neprejazdné a je riadne označené zábranami,” upozorňuje samospráva s tým, že dočasné dopravné značenie je osadené aj na vjazde z Jadranskej ulice a na začiatku ulice K Horánskej studni.
Mestská časť prosí obyvateľov o rešpektovanie dočasného dopravného značenia.
11:20 – SHMÚ: Kulminácia Dunaja aj Moravy pokračuje, miestami sa očakáva vzostup hladín
Kulminácia Dunaja v Bratislave pokračuje, ustáliť by sa mala počas dňa. Pod Vodným dielom Gabčíkovo hladina výrazne stúpa. Rovnako prebieha aj kulminácia hornej Moravy. Vzostup sa očakáva v jej strednej a dolnej časti. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.
“Hladina Dunaja začala v hornej časti kulminovať ešte v nočných hodinách a v profile Devín dosiahla nadránom maximum 905 centimetrov, čo zodpovedá prietoku 9579 kubických metrov za sekundu. V Bratislave napokon dosiahol Dunaj v maxime 970 centimetrov. Kulminácia ešte stále prebieha a počas dňa očakávame v týchto profiloch ustálenosť pri súčasných vodných stavoch” ozrejmil ústav. Výrazný vzostup podľa neho pokračuje na strednom a dolnom úseku pod vodným dielom Gabčíkovo, kde sa očakáva kulminácia v stredu (18. 9.) až štvrtok (19. 9.).
Kulminácia prebieha aj na hornom úseku Moravy. V jej strednej a dolnej časti predpokladajú ešte výrazný vzostup vodných hladín so začiatkom kulminácie. “Odlišný priebeh pozorujeme v profile Devínska Nová Ves, kde dochádza k vzdutiu hladiny Dunajom (podobný jav pozorujeme aj v Kolárove na Váhu a Salke na Ipli),” doplnil SHMÚ.
Na ostatnom území vrátane povodia Myjavy, Kysuce a na malokarpatských prítokoch sa hydrologická situácia upokojuje a hladiny tokov naďalej klesajú.
11:16 – Šutaj Eštok: Hasiči môžu začať s odčerpávaním vody, na rade sú sanačné práce
Hasiči sú pripravení na odčerpávanie vody zo zaplavených obcí. Situácia na Záhorí sa postupne upokojuje a na rad prichádzajú sanačné práce. Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) to uviedol v utorok.
“Som rád, že sme situáciu riešili v predstihu, že bol zvolaný krízový štáb už vo štvrtok (12. 9.), a tak sme boli na zvládnutie tejto situácie pripravení a verím, že najhoršie už máme za sebou,” vyhlásil minister.
11:04 – Situácia v hlavnom meste sa po počasí v uplynulých dňoch upokojuje
Situácia v Bratislave sa po počasí v uplynulých dňoch upokojuje. Hladina Dunaja, ktorý v noci kulminoval vo výške okolo 970 centimetrov (cm), pomaly klesá. Platí to aj pre rieku Morava. TASR o tom informoval hovorca Bratislavy Peter Bubla s tým, že protipovodňové hrádze pri Dunaji dimenzované na nápor vody do výšky 1013 cm vydržali.
“Podľa prognóz a predpovedí počasia už voda nebude stúpať a nemala by spôsobiť nové škody. Tie, ktoré nám extrémne počasie doteraz spôsobilo, sú beztak veľké,” skonštatoval Bubla.
Situáciu v blízkosti Dunaja a Moravy naďalej hlavné mesto monitoruje, Komunálny podnik i bezpečnostné zložky sú však odteraz k dispozícii najmä na odstraňovanie škôd. Cieľom je čo najskôr odstrániť popadané konáre, nánosy blata a kameňov a uvoľniť tak ulice hlavného mesta. Do “normálu” sa vracia aj mestská hromadná doprava.
Hlavné mesto začína postupne aj s vyčísľovaním škôd, podľa odhadov by to mohlo byť v miliónoch eur. Ide napríklad o popadané stromy či zničený mobiliár. Preveriť je však potrebné aj statiku zasiahnutých mostov a lávok či zosumarizovať poškodené a podmyté cesty a chodníky. Veľké škody očakáva najmä v bratislavskom lesoparku, kde nie je bezpečný pohyb ani v súčasnosti. Opätovne preto odporúča mestským lesom a parkom sa ešte vyhnúť.
Bratislavský magistrát si zároveň cení verejný prísľub predsedu vlády finančne prispieť postihnutým samosprávam. Prioritou mesta bude v tomto prípade sanácia nestabilného svahu na Devínskej ceste. “Zosuvy pôdy sa tu opakujú pri každej povodňovej situácii a táto prakticky jediná spojnica Devína s mestom musí aj pri takýchto situáciách zostať do poslednej možnej chvíle priechodná,” poznamenal Bubla s tým, že k prioritám pribudne taktiež spomínaný lesopark i zoo.
Hlavné mesto zároveň poďakovalo za pomoc štátnym zložkám, najmä polícii, hasičom, vojakom, záchranárom i vodohospodárom. Rovnako tak mestským podnikom a organizáciám, starostom mestských častí a obyvateľom, a to najmä za trpezlivosť a ochotu vzájomne si pomáhať.
10:44 – Viaceré bratislavské ulice zostávajú neprejazdné
Viaceré ulice v hlavnom meste zostávajú neprejazdné. Dopravu do a z mestskej časti Devín zabezpečuje armáda, ktorá obyvateľov vozí od kostola smerom na Devínsku Novú Ves a na ulicu Na hriadkach. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.
Šimková upozornila, že aktuálne sú v Bratislave neprejazdné ulice Istrijská, Kočánkova aj časť ulice Na hriadkach. Priechodné nie sú ani Devínska cesta, Slovanské nábrežie či Devínske jazero. Policajti uzavreli aj časť Viedenskej cesty.
“O ďalších dopravných obmedzeniach budeme verejnosť včas informovať,” dodala Šimková.
10:29 – Taraba: Dunaj v noci kulminoval s výškou 970 centimetrov
Dunaj v noci kulminoval s výškou 970 centimetrov. V súčasnosti je na úrovni 962 centimetrov a klesanie hladiny vody bude pomalé. Cez Gabčíkovo a Čunovo preteká vyše 10.000 kubických metrov vody za sekundu. Na sociálnej sieti to v utorok ráno vyhlásil vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).
“Škody na celom Slovensku podľa odhadov sa pohybujú okolo 20 miliónov eur. Na druhej strane na povodni zarábame na vodnej elektrárni v priemere 1,3 milióna eur denne,” informoval Taraba s tým, že na predošlej jarnej vlne Slovensko zarobilo približne 36 miliónov eur.
10:10 – Devínska cesta zostáva pre autá naďalej uzatvorená
Devínska cesta v Bratislave zostáva pre autá naďalej uzatvorená. Informuje o tom mestská časť Devín na sociálnej sieti.
“Príslušníci Policajného zboru zmerali hladinu vody na vozovke pri Sihoti a táto dosahuje 35 centimetrov,” vysvetľuje samospráva.
.
V prípade potreby dopraviť sa mimo Devína treba podľa mestskej časti využiť kyvadlovú dopravu nákladnými vozidlami Ozbrojených síl SR, a to smer Devínska Nová Ves.
09:41 – Mestský park v Galante je z bezpečnostných dôvodov uzavretý aj v utorok
Mestský park v Galante je z bezpečnostných dôvodov pre verejnosť uzavretý aj počas utorka. Dôvodom je vplyv nepriaznivého počasia z uplynulých dní. Samospráva o tom informovala na sociálnej sieti.
“Silný vietor a intenzívne zrážky spôsobili podmáčanie terénu a poškodenie stromov. Prebieha odstraňovanie zlomených konárov a monitorovanie stavu a stability stromov, aby sa zabezpečila bezpečnosť návštevníkov,” priblížilo mesto.
Na účely vstupu do kaviarne alebo reštaurácie a Základnej umeleckej školy Josepha Haydna je potrebné využiť bočnú bránu (pri ZUŠ) alebo hlavnú bránu (vjazd k severnému krídlu kaštieľa).
09:04 – Most ponad Chvojnicu medzi Holíčom a Skalicou je opäť prejazdný
Dočasné premostenie ponad rieku Chvojnica medzi mestami Holíč a Skalica je opäť prejazdné pre všetku dopravu. TASR o tom informovala hovorkyňa Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Natália Petkáčová.
Premostenie bolo počas uplynulých dní dočasne uzatvorené v dôsledku vplyvu nepriaznivého počasia. Doprava bola presmerovaná cez Vrádište a Prietržku.
“Som veľmi rád, že naše dočasné premostenie, ktoré sme osadili v rámci komplexnej rekonštrukcie mosta cez Chvojnicu, nával vody, dažďa a blata vydržalo a my sme nemuseli pristúpiť k negatívnejším riešeniam tejto situácie,” zdôraznil na sociálnej sieti predseda TTSK Jozef Viskupič.
08:57 – Krajčír: V Devínskej Novej Vsi je situácia stabilnejšia, zlepšenie ešte nie
V bratislavskej Devínskej Novej Vsi je aktuálny stav v súvislosti s povodňovou situáciou stabilnejší, avšak o zlepšení sa hovoriť ešte nedá. Konštatuje to starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír s tým, že hladina vodných tokov Moravy a Dunaja stále neklesá.
“V mestskej časti prečerpávame všetky miesta, kde by mohla voda spôsobiť škody a zaplaviť ďalšie pivnice a domy. Robíme všetko pre to, aby nezaplavilo miesta, ktoré zaplaviť nemusí, kým vodu odčerpáme,” podotýka Krajčír.
Na hradení, ktoré je smerom na Devínske jazero, je sedem mobilných profesionálnych prečerpávacích staníc. Na ulicu Na hriadkach boli privolané ďalšie sily a prostriedky, odčerpávajú tam vodu, ktorá zaliala aj vodovodné šachty Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Tie sú uzatvorené, takže obyvatelia sa podľa starostu nemusia báť o kvalitu pitnej vody.
Šéf miestnej samosprávy zároveň žiada obyvateľov, aby sa naďalej vyhýbali zaplaveným miestam, miestam, kde sú vykonávané zásahy, i tým, ktoré sú kontrolované a riadené políciou. Je to podľa neho nevyhnutné pre ich bezpečnosť a pre to, aby všetky záchranné zložky, ktoré pomáhajú pri odstraňovaní škôd, mohli vykonávať svoju prácu.
Upozorňuje ich tiež na to, aby nevstupovali k blízkosti riek či do riek, prípadne aby na vstup do vody nevyužívali športové náčinie. Apeluje taktiež na opatrnosť a ohľaduplnosť.
Prečítajte si tiež:
- Tomáš Drucker: Predbežné škody v rámci rezortu školstva sú zatiaľ v sume 400.000 eur
- Vallo, Droba i Viskupič ocenili spoluprácu so štátom aj sľub o finančnej podpore
- Škody po povodniach by sa mali podľa Tarabu rádovo pohybovať v miliónoch eur