Praha 16. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)
Politikárčenie okolo energetickej politiky v Českej republike môže mať negatívne dopady na energetickú bezpečnosť krajiny. V rozhovore pre server ParlamentníListy.cz pred tým varoval jadrový fyzik a energetický expert Vladimír Wagner
Podľa Wagnera sa politické subjekty namiesto riešenia problémov v českej energetike zameriavajú na ideologický a politický boj. Politici preto nie sú ochotní pripraviť a realizovať strategické dlhodobé rozhodnutia a investície. Neschopnosť začať stavbu aspoň jadrového reaktora považuje za ukážku “tragickej neschopnosti našich politikov“ spolupracovať v oblasti energetiky.
“Riešia sa tak iba horiace problémy, a to nie príliš efektívne a s minimálnou spoluprácou a zhodou. Pre našu energetiku, životnú a sociálnu úroveň, ale aj životné prostredie bude mať takýto prístup veľmi negatívne dopady,“ myslí si expert.
Tender na dostavbu Dukovan politici “premenili na výber podľa ideologických a politických kritérií“ miesto výberu zo všetkých potenciálnych dodávateľov na základe bezpečnostných, technologických a ekonomických kritérií.
“Česká republika nemá potenciál byť geopolitickým hegemonom. Podriaďovať tak u nás všetko geopolitike nemá príliš zmysel,” uviedol expert v rozhovore pre ParlamentníListy.cz.
Navyše paradoxom je, že vyradenie Ruska a Číny z tendra na dostavbu Dukovan nepovedie k zníženiu závislosti na energetických dodávkach z týchto dvoch krajín.
“Ak apriorné vyradenie Ruska a Číny povedie k tomu, že sa jadrové bloky nepostavia a skončíme pri plyne z Ruska a fotovoltaiky z Číny, bude to zlý koniec aj z geopolitického hľadiska. Vyradenie kandidátov, ktorí majú potenciál urobiť bezpečnostno, technologicky a ekonomicky jednu z najlepších ponúk, nie je príliš racionálne,” poukazuje Wagner.
Expert pripomína, že ruské reaktory bez problémov fungujú v mnohých európskych krajinách. Ruský podnik Rosatom teraz buduje najviac reaktorov III. generácie v zahraničí.
“K ekonomike i energetike pristupuje Rusko a ruské firmy veľmi pragmaticky a racionálne. Dobre vedia, že nespoľahlivosť a zavádzanie ideologických pohľadov do technologických a ekonomických vzťahov by ublížilo len im samotným,” zdôrazňuje jadrový expert.
.
Pripomeňme, že český minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v utorok uviedol, že sa s opozíciou dohodol, že podporia senátny návrh, ktorý zamedzí ruským a čínskym firmám zúčastniť sa tendra na výstavbu nového bloku v Dukovanoch.
Predtým v máji spoločnosť ČEZ vyradila Rosatom zo zadávajúcej dokumentácie na dostavbu Dukovan. Príčina vyradenia ruského štátneho podniku súvisí s kauzou Vrbětice, v ktorej česká vláda obvinila ruské tajné služby z organizácie výbuchov v muničnom skladu vo Vrběticiach v roku 2014. Rusko svoju zodpovednosť odmieta a zaradilo Českú republiku na zoznam nepriateľských krajín.